ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Şubat 2020 Pazar  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 'GIDALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE' İÇİN BAKANDAN AÇIKLAMA - HABERTÜRK

    Yayına Giriş Tarihi: 23.09.2009  Güncellenme Zamanı: 23.09.2009 11:46:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, internette "Hazır gıdalardaki gizli tehlike" olarak sunulan ve Parkinson'dan retina bozukluğuna kadar birçok rahatsızlığa neden olduğu belirtilen gıda katkı maddesi E621 kodlu "mono sodyum glutamat'ın (MSG) zararlı olmadığını açıkladı.

Hasan ÖYMEZ/ANKARA

INTERNET sayfalarında ve e-posta zincirlerinde bazı profesörlerin isimleriyle yayınlanan yazılarda, E621 kodlu gıda katkı maddesi "mono sodyum Mehdi Eker glutamat‘ın (MSG) yiyeceklere katıldığında lezzet verdiği, ancak merkezi sinir sistemini tahrip ederek Alzheimer, Parkinson, Huntington, epilepsi ve retina bozukluğu gibi hastalıklara neden olduğu savunuluyor.

MECLİSTE ÖNERGE

Bu yazılar üzerine çok sayıda milletvekili, soru işaretlerini Meclis gündemine getirdi. MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya‘nın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 5 ayrı bilimsel görüşle MSG‘nin zararlı olmadığını açıkladı.

AB‘YE UYUMLU

Türkiye‘de, AB‘ye uyum çerçevesinde hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Tebliği‘nin, AB mevzuatı ile uyumlu olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, "E621 kodlu gıda katkı maddesi olan mono sodyum glutamat, aroma artırmak ve geliştirmek amacıyla, tebliğin 5.

maddesinin D bendinde yer alan bal, tereyağı, şeker hariç olmak üzere, tüm gıda maddelerinde ve çeşni verici maddelerde belirtilen limitler dahilinde kullanılabilmektedir" dedi.

BM VE DSÖ ONAYLI

Eker, katkı maddelerinin Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık örgütü‘nün kurduğu ve Türkiye‘nin de üye olduğu komisyon tarafından belirlendiğine dikkat çekti. Eker, bu komisyonun oluşturduğu Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi‘nin, (JECFA) her türlü gıda katkı maddesinin tüm etkileri için, uzun süre deney hayvanları üzerinde her yönden inceleme yaptığına dikkat çekti. Eker, "Komite, elde edilen sonuçlara göre gıdalarda kullanılmasında sakınca görülmeyen katkı maddelerini ve kullanım limitlerini belirlemektedir" dedi.

Eker, bakanlığına bağlı uzmanların, mevzuat doğrultusunda numune alarak ithal ürünleri incelediğini söyledi.

En çok kraker, cips ve hazır çorbada

Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan gıda katkı maddesi E621, daha çok çocukların fazlaca tükettiği cips, kraker ve hazır çorbalarda, hazır et sularında, dondurulmuş gıdalarda kullanılıyor.

Tarım Bakanlığı, belirlenen dozun insan sağlığına zararlı olmadığını savunsa da uzmanlar, dozların denetimi konusunda sıkıntıların yaşanacağını ileri sürüyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın: "E ile başlayan gıda katkı maddeleri, ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Belli bir dozda kullanıldığı takdirde zarar vermez, ama önemli olan bu dozların üretim aşamasındaki denetimi. Tarım Bakanlığı‘nın sayısı yetersiz olan denetmenlerinin bunu yapacağından emin değilim."

Gıda Mühendisleri Odası 2. Başkanı Kadir Dağhan: "Mühendis olarak teknolojiyi kullanmak zorundayız, ancak insan sağlığını da göz ardı edemeyiz. Denetim kurumu çok zayıf ve yetersiz. Bu katkı maddelerinden en fazla zararı çocuklar görüyor. Çoğu üretici, kârdan başka bir şey düşünmüyor. Biz oda olarak sesimizi duyuramıyoruz."

Okunma Sayısı: 1413

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2020 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.