Günaydın: Yıllardır Genetiğiyle Oynanmış Ürünler Tüketiyoruz - Hürriyet

GENEL MERKEZ
19.10.2009 (Son Güncelleme: 20.10.2009 11:29:41)

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, ‘‘1998 yılından bu yana ülkemizde insanlar hiç bilmeden genetiğiyle oynanmış ürünleri tüketiyor‘‘ dedi.

Dünyada 1 milyardan fazla insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu belirten Günaydın, dengesiz ve yetersiz beslenmenin giderek yaygınlaşan bir durum olarak insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

‘‘1998 yılından bu yana ülkemizde insanlar hiç bilmeden genetiğiyle oynanmış ürünleri tüketiyor‘‘ diyen Günaydın, Avrupa‘da bu tarz ürünlerin sıkı denetime tabi tutulduğunu belirtti. Günaydın, şunları kaydetti:

‘‘Türkiye‘de bu serbestçe yapılıyor ve tıbben sonuçlarına bakıldığında birçok sağlık riski oluşturuyor. Yapılan gözlemlere göre, vatandaşlarımızın Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla (GDO) ilgili bilgisi yok. GDO tanımından, sıradan insan için çok bir şey beklemek fazla iyimserlik olur. Biz bu farkındalık düzeyini yükseltmek istiyoruz. Hem de uzmanların katkısıyla, siyasi karar vericileri bu alanda doğru bir yasal düzenleme için adım atmaya davet ediyoruz. Biz 1998 yılından bu yana Arjantin ve ABD‘den genetiği değiştirilmiş soya, mısır ve pamuk ithal ediyoruz. Soya ve mısır, özellikle hayvan yemi üretiminde kullanılıyor. Ayrıca bazı yağlarda, bebek mamalarında, hazır çorbalarda, tatlandırıcılarda da var. Bu alanda kamuoyunun en ufak bilgisi yok.‘‘

Okunma Sayısı: 1112