ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

18 Ekim 2019 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 BASIN AÇIKLAMASI: GIDA GÜVENLİĞİNİN NERESİNDEYİZ ?

    Yayına Giriş Tarihi: 25.02.2010  Güncellenme Zamanı: 26.02.2010 11:15:07  Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.02.2010 17:09:13

BASIN  AÇIKLAMASI

GIDA  GÜVENLİĞİNİN  NERESİNDEYİZ ?

25.02.2010

Gıda güvenliği sağlıklı gıda üretimini sağlamak amacıyla gıdaların üretim, işleme, saklama, taşıma ve dağıtım aşamalarında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınması olarak tanımlanmakta ve sağlıklı, sağlığa yararlı ve sağlıklı durumu korunmuş gıda kavramlarını içermektedir.

Gıda güvenliği  bugün  Samsun‘da  önemli  bir  sorun  haline  gelmiştir. Çevresel kirlilik ve endüstriyel atıklar, insanların güvenli gıdaya ulaşmalarına büyük ölçüde engel olmaktadır. Üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin denetiminin yapılması konusunda  büyük  eksiklikler  vardır. Gıdaların üretimi, işlenmesi, taşınması, depolanması ve tüketiciye ulaştırılması aşamalarında asgari teknik ve hijyenik koşulların sağlanması, halk sağlığı açısından önemlidir.

Özellikle merdiven altı diye tanımlanan kayıt dışı üretimin  Samsun‘da  tüketiminin  yüksek düzeyde olması çok  önemli  bir  sorundur. Gıda maddeleri üretiminin büyük bir çoğunluğunun uygun olmayan koşullarda gerçekleştirilmesi, üretimde teknik personelin çalıştırılmaması, yeterli ve istenen düzeyde denetimlerin yapılmaması gibi sorunlar, bugün Samsun‘da yaşanan en büyük sıkıntılardır.

Bugün  sıklıkla  kullanılan tarım yönteminde, kimyasal tarım ilaçlarının ve katkı maddelerinin, sentetik gübrelerin kullanımı, ormanların kesilerek bu alanlarda üretim yapılması, hayvanlardan yüksek verimler elde etmek için kullanılan sentetik hormonlar, yem katkı maddeleri, antibiyotikler vb. uygulamalar artık günümüzde hayvanlarda, bitkilerde,insanlarda hatta yeryüzündeki tüm canlılarda zararlı etkilerini göstermeye başlamıştır.

İnsanların beslenmesi için yeterli ve güvenli gıdaya ulaşma ilkesinin herkesçe kavranması ve buna göre adım atılması, sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşamsal öneme sahiptir. Açlıkla mücadele ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi adına, resmi kurumlarla birlikte meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve basına büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.

Ülkemizde  olduğu  gibi  Samsun‘da  tarım  ve  hayvancılıkta  ilaç, hormon ve antibiyotiklerin kullanımı,yararları ve zararları ile konusunda  bilinç  eksikliği  devam  etmektedir.

Samsun‘da gıdaya ilişkin risklerin oluşmasında başlıca nedenler yönetimsel kararlılığın olmaması, yasal düzenlemelerin, uygulamaların ve denetimlerin yetersizliği, gıda güvenliğine ilişkin uygun standartların konmaması ya da uygulanmaması, risk değerlendirmesi yapılmaması, kişisel hijyen kurallarının uygulanmasına ilişkin eğitimlerin verilmemesidir.

Samsun‘da  özellikle  kırsal  alanlarda  su  sağlığı  konusunda  önemli  sorunlar  mevcuttur.  Halen   Samsun  halkının  %30‘u  sağlıklı  suya  ulaşamamaktadır. Oysa Kentsel yerleşimelere su temini, dağıtımı, atık suyun toplanması ve arıtımı günümüzde belediye hizmetlerinin en önemlileri arasında yer almaktadır. Kızılırmak  suyu  arsenik  yönünden  çok  dikkatli  izlenmelidir.

Gıda Güvenliği  konusunda kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun bir şekilde Sağlık Bakanlığı,Tarım ve Köy işleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Belediye Teşkilatı arasında gerekli eş güdüm sağlanarak düzenlemelere gidilmeli,yetki ve sorumluluklar bu üç bakanlık arasında otokontrol sağlanacak şekilde dağıtılmalıdır. Sağlık Bakanlığına Bağlı Hıfzısıhha Müdürlüğü yeniden  yapılandırarak gıda güvenliği konusunda  ziraat  mühendisleri, gıda  mühendisleri, doktor ve veteriner hekim‘in beraber çalışması sağlanmalıdır. Gıda  güvenliği  konusunda Samsun‘da  Tüketici  bilincini  artırıcı  halka  yönelik  çalışmalar  yapılmalıdır.

 

PROF.DR.MURAT  FINDIK                                               MURAT  AKAR

SAMSUN  SİNOP  VETERİNER                                         ZİRAAT  MÜHENDİSLERİ  ODASI

HEKİMLER  ODASI  BAŞKANI                                          SAMSUN  ŞUBE  BAŞKANI

 

 

UZM.DR.CEM  ŞAHAN                                                   SEMA  ONAR  YAKTI

SAMSUN  TABİP  ODASI                                                TÜKO-DER  SAMSUN  ŞUBE

BAŞKANI                                                                    BAŞKANI

Okunma Sayısı: 1795

Samsun Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.