ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Mayıs 2018 Perşembe  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 İSTANBUL’UN TARIM ARAZİLERİ KURTULDU!

    Yayına Giriş Tarihi: 25.04.2010  Güncellenme Zamanı: 25.04.2010 09:24:13  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

  - BASIN AÇIKLAMASI -  

İSTANBUL‘UN TARIM ARAZİLERİ KURTULDU! 

KİPTAŞ‘IN YASADIŞI OLAN TEPECİK KONUTLARINA MAHKEME GEÇİT VERMEDİ...

25.4.2010

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin toplu konut uygulamalarını gerçekleştiren İstanbul Konut, İmar, Plan, Turizm, Ulaşım, Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin (KİPTAŞ) Tepecik‘e bağlı Türkoba‘da tarım arazisi üzerinde konut yapma projesine, İstanbul 5. İdare Mahkemesi "dur" dedi.

İstanbul Büyükçekmece Tepecik İlk Kademe Belediyesi sınırları içinde bulunan Türkoba Mahallesinde "mutlak tarım arazisi" üzerinde yasalara aykırı olarak 2008 yılında inşaatına başlanan KİPTAŞ sitesi için ODA‘mız tarafından dava açılmıştı.

Mahkeme sürecinde, arazi üzerindeki bilirkişi incelemeleri sonucu, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü tarafından 21 Ekim 2008 tarihinde KİPTAŞ‘a, "tarımsal alanda kaçak uygulama" nedeniyle 344 bin 240 liralık ceza verilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin "inşaatların imar planları olduğunu ve ruhsatlı yapıldıkları" yönündeki iddiasına karşılık, İstanbul 5. İdare Mahkemesi, ODA‘mızın açtığı dava üzerine, 2 Nisan 2010 tarihinde söz konusu 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı‘nın da yürütmesini durdurmuştur.

Mahkeme kararında, Tepecik‘teki mutlak tarım arazilerinin, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu‘ndaki şartlar yerine getirilmeden ve Bakanlık/Valilikten olumlu görüş alınmadan yapılaşmaya açılmasını öngören Nazım İmar Planı‘nın, mevzuat ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu belirtilmiştir. Planın uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların oluşacağı görüşüne varan Mahkeme, bu nedenle yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

Ancak Tepecik konutlarına ilişkin olarak KİPTAŞ‘ın internet sitesinde halen, "Büyükçekmece gölü ve Marmara Denizi‘ne nazır konumuyla Tepecik Konutları, Kiptaş güvencesiyle sizi bekliyor. Tepecik Konutları, 24 ay sonra sahiplerine teslim edilecektir" duyurusu yer almaktadır. Bu duyurunun web sayfasından hemen kaldırılması ve bölgede şu ana kadar yasadışı yapılan tüm inşaatların yıkımına derhal başlanması gerekmektedir.

İstanbul kent yüzölçümünün sadece %28‘ini oluşturan tarım arazilerinin de kaybedilmesi halinde, telafisi mümkün olmayan bir noktaya varılacaktır. Tarım arazilerine yönelik tahribatın bir belediye şirketi olan KİPTAŞ eliyle yürütülmesi ise kabul edilemez bir durumdur.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, kentin son tarım alanlarını da yok edecek yasadışı konutlar yapmaktan vazgeçmelidir.

Türkiye‘nin, öncelikle toprak ve su başta olmak üzere doğal kaynaklarını koruyacak ulusal politikalara ihtiyacı vardır. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak ilgili merkezi ve yerel yönetim organlarını, hukuka aykırı iş ve işlemlerden vazgeçmeye çağırıyoruz.

ODA‘mız, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Türkiye‘nin doğal kaynaklarını korumaya yönelik mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

Dr. Gökhan GÜNAYDIN

Başkan

Okunma Sayısı: 1013

Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.