ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

16 Kasım 2019 Cumartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 ZEYTİNLİKLER TALANA AÇILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2012  Güncellenme Zamanı: 10.04.2012 14:34:55  Yayınlayan Birim: ÇANAKKALE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2012 14:13:31

25 dekarın altındaki zeytinlikler zeytinlik olmaktan çıkarılmıştır. Ülkemiz gerçeklerine baktığımızda zeytinliklerin yaklaşık %60`ı 25 dekarın altındadır. Bu değişiklikle zeytinliklerimizin %60`ı yok edilecektir.

ZEYTİNLİKLER TALANA AÇILDI

 

Altı bin yıldır insanlığın hizmetinde olan; barışın, bereketin ve sağlığın simgesi zeytin ağacı yeni bir saldırıyla karşı karşıya...

Zeytin ve zeytinden elde edilen gıdadan kozmetiğe ürünlerin  tamamı, insanlığın yararınadır ve hemen hemen çevreye zararlı hiçbir atık bırakmadığı için çok değerlidir. Ayrıca zeytinyağı yağ değil, yağ olarak da kullanılabilen meyve suyu (zeytin suyu) dur. İnsan sağlığı açısından en değerli besindir.

Zeytin dünyanın Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere çok dar bir bölgesinde yetişmektedir. Ülkemiz ve ilimiz de dünyada zeytin yetişen en şanslı yerlerdendir.

Zeytinlikler yaz kış yeşildir. Bu nedenle de önemli karbon yutak alanı ve oksijen üretim sahalarıdır.

Ülkemizde zeytinliklerin % 90‘ı susuz % 75‘i de engebeli alanlardır. Bu bölgelerde zeytinin yerine ikame edilebilecek bir başka ürün de yoktur.

3573 sayılı "Zeytinciliğin Islağı ve Yabanilerinin Aşılattırılması"na dair yasanın 20. maddesi "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izin almak kaydıyla zeytinyağı fabrikası kurulabilir…" demektedir. Yasa bu haliyle hem zeytinlikleri hem de çevresini dünyanın en kirli sanayilerinden korumakta, sağlıklı bir çevrede yaşanmasını mümkün kılmaktadır.

Bugüne kadar yasanın bu maddesini değiştirmek üzere özellikle altın işletmecileri ve diğer kirli sanayi temsilcileri tarafından 4 kez girişimde bulunulmuş, girişimlerin tümü duyarlı insanların ve odamız başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin mücadelesi sonucu engellenmiştir.

Şimdi ise 3 Nisan 2012 gün ve 28253 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "ZEYTİNCİLİĞİN ISLAHI, YABANİLERİN AŞILATTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" ile 25 dekarın altındaki zeytinlikler zeytinlik olmaktan çıkarılmıştır. Ülkemiz gerçeklerine baktığımızda zeytinliklerin yaklaşık %60‘ı 25 dekarın altındadır. Bu değişiklikle zeytinliklerimizin %60‘ı yok sayılmaktadır. Ayrıca zeytinlikler tüm kirli sanayilerin ve  maden şirketlerinin talanına açılmıştır.

Yasayı değiştiremeyenler şimdi yönetmelik değişikliği ile hukukun arkasından dolanmaya çalışmaktadırlar. Açıkça suç işlenmektedir. Bu yönetmelik değişikliği elbette yargıdan dönecektir. Ama korkarız ki yargıdaki işlemler sonuçlanıncaya kadar zeytinlikler zarar görecektir.

Yönetmelik değişikliğini hazırlayıp yürürlüğe koyan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu tavrıyla, bakanlık tarihine kutsal zeytin ağacının düşmanı olarak geçeceklerdir. Bugün yönetimde bulunanlar bu sorumluluğun altında ezileceklerdir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de Ziraat Mühendisleri Odası‘nın duyarlı halkımızla birlikte bu konudaki mücadelesi sürecek ve zeytin düşmanları mahkum edilecektir.

Saygılarımızla

 

Yönetim Kurulu Adına   

Hicri NALBANT

Ziraat Müh. Odası Çanakkale Şube Başkanı

Güncellenme Zamanı: 10.04.2012 14:13:44

Okunma Sayısı: 1122

Çanakkale Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.