BAKLİYATTA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK - 03.10.2003

GENEL MERKEZ
03.10.2003 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:33:32)

BAKLİYATTA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, 1993-94 YILLARINDA DÜNYA LİDERİ OLDUĞUMUZ BAKLİYAT ÜRETİMİNDE İTHALATÇI KONUMUNA DÜŞTÜĞÜMÜZÜ, HATTA BİNLERCE KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ KANADA’NIN TÜRKİYE PAZARINA GİRMEYE HAZIRLANDIĞINI BİLDİRDİ. GÜNAYDIN, 10 YIL ÖNCESİNE KADAR YILLIK 300 BİN TON CİVARINDA OLAN BAKLİYAT ÜRETİMİNİN, BU ÜRÜNDEN ÇEKİLEN DESTEK NEDENİYLE 70 BİN TONA GERİLEDİĞİNE DİKKATİ ÇEKTİ.

BAKLİYAT ÜRETİMİNDE DÜNYA LİDERİ İKEN 280 BİN TONLUK YILLIK İHTİYAÇ NEDENİYLE İTHALATÇI KONUMUNA DÜŞEN TÜRKİYE’YE BAKLİYAT SATMAK İÇİN ÇOK SAYIDA ÜLKENİN SIRADA BEKLEDİĞİNİ BELİRTEN GÜNAYDIN, BU KONUDA ÖZELLİKLE KANADA’NIN, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ARACILIĞIYLA GİRİŞİMLERDE BULUNDUĞUNU ANLATTI.

GÜNAYDIN, TÜRKİYE’NİN DAHA ÖNCE HİNDİSTAN, CEZAYİR VE TUNUS’A KADAR BİRÇOK ÜLKEYE BAKLİYAT İHRACATI YAPTIĞINI, BU SEKTÖRDE DÜNYA PAZARLARINDA SÖZ SAHİBİ OLDUĞUNU ANIMSATARAK, ŞUNLARI SÖYLEDİ: “DÜŞTÜĞÜMÜZ DURUM GERÇEKTEN ÇOK ACI. ŞİMDİ, BİNLERCE KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ KANADA’DAN BİR TON ÜRÜNÜ TÜRKİYE’YE GETİRMENİN SADECE TAŞIMA MALİYETİ TON BAŞINA 20 DOLARDAN AŞAĞI OLMAZ. BUNU BİNLERCE TON ÜRÜNLE ÇARPARSAK, TÜRKİYE’NİN KAYBI DAHA NET ANLAŞILIR.”

ÇİN’İN “İNANILMAZ REKABETİ”

GÜNAYDIN, AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN DE TÜRKİYE’YE BAKLİYAT SATMAK İÇİN GİRİŞİMLERİNİN OLDUĞUNU VURGULAYARAK, “SON YILLARDA ÇİN DE İNANILMAZ REKABETLE PİYASAYA GİRDİ. TÜRKİYE’NİN ELİNDEN KAÇIRDIĞI ULUSLARARASI PAZARLAR ŞİMDİ BU ÜLKELERE KALDI. HATTA ÇİN’DEN BİLE BAKLİYAT GELİRSE ŞAŞIRMAMAK LAZIM” DEDİ. BAKLİYATTAKİ BİR BAŞKA SORUNU İSE DAHİLDE İŞLEME REJİMİ ÇERÇEVESİNDE ÜLKEYE GETİRİLEN ÜRÜNLERİN OLUŞTURDUĞUNA İŞARET EDEN GÜNAYDIN, “İŞLENİP TEKRAR ÇIKMASI GEREKEN BU ÜRÜNLER ÇIKMAYIP İÇ PİYASAYA SÜRÜLÜNCE DENGELER SARSILIYOR, HAKSIZ REKABET ORTAMI DOĞUYOR. BU NEDENLE DAHİLDE İŞLEME REJİMİ KAPSAMINDA GETİRİLEN ÜRÜNLERİN ÇIKIŞI İYİ TAKİP EDİLMELİ” DEDİ.

Okunma Sayısı: 874