ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

25 Şubat 2020 Salı  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 DANIŞTAY SON NOKTAYI KOYDU - GÜNDOĞUMU

    Yayına Giriş Tarihi: 23.08.2013  Güncellenme Zamanı: 27.08.2013 17:24:56  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

"Tarım Arazisinde Tarım Yapılacak"

23 Ağustos 2013 Cuma 15:18

http://www.gundogumu.com/gundem/danistay-son-noktayi-koydu-h6479.html

 İstanbul 7. İdare Mahkemesi`nin, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından üzerinde basketbol akademisi, yönetim merkezi, kamp ve antrenman binaları, vb. tesisler kurulmak istenen tarım arazilerinin tarımsal üretim amacı dışında kullanılmasını önleyen kararıyla ilgili olarak yapılan temyiz başvurusunu Danıştay reddetti.

 
İstanbul İli, Beykoz İlçesi, İshaklı Köyü`nde bulunan 3 pafta, 380 parsel numaralı, 86.250 metrekare yüzölçümlü tarım arazisinin "KAMU YARARI KAPSAMINDA TARIM DIŞI AMAÇLI KULLANILABİLECEĞİ" yönünde görüş veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`na TMMOB Ziraat Mühendisleri Odamız 2010 yılında dava açmıştı.
 
Dava sürecinde yapılan bilirkişi incelemesinde arazinin; iki tarafı ormanlarla kaplı vadi tabanı olduğu, organik maddesi son derece yüksek verimli bir toprağa sahip bulunduğu, tarım yapmayı engelleyecek herhangi bir topoğrafik sınırlaması olmadığı, mevcut haliyle tarımsal üretimde kullanıldığı, kesinlikle tarımda kullanılması gereken birinci ve ikinci sınıf tarım arazisi niteliğinde olduğu belirtilmiş ve bu özelliklere sahip bir araziden yılda iki hatta üç ürün kaldırılabileceği vurgulanmıştı.
 
Mevcut veriler ışığında İstanbul 7. İdare Mahkemesi, söz konusu arazinin tarım dışı amaçla kullanılmasının şehircilik ilkelerine ve "KAMU YARARINA" uygun olmadığı sonucundan hareketle, hukuka aykırılığı açık olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın kararının yürütmesini "oy birliği" ile durdurmuştu.
 
Bu kararın üzerine, görevi tarım arazilerini korumak olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Basketbol Federasyonu ile birlikte Danıştay`a temyiz başvurusunda bulunmuştu.
 
Danıştay Onuncu Dairesi, İstanbul 7. İdare Mahkemesi`nin "oy birliği" ile aldığı kararını temyizen incelemiş, bu kararı usul ve hukuka uygun bularak, "oy birliği" ile ONANMASINA karar vermiş, Beykoz-İshaklı Köyü ovası ortasında yapılmak istenen betonlaşmaya "DUR" demiştir.
 
Bir santimetre toprak, birçok faktöre bağlı olarak 200-1.000 yıl arasında oluşabilmektedir. Bu süre ortalama 500 yıl olarak kabul edildiğinde, buğday yetiştirecek minumum 40 santimetrelik bir toprak (40x500=20.000) ancak 20.000 yılda oluşabilmektedir.
 
Oluşumu böylesine uzun bir zaman isteyen, ancak birkaç saat içerisinde yok edilebilen bir tarım arazisi ve üzerindeki toprak, bir kez daha TMMOB Ziraat Mühendisleri Odamızın mücadelesi ve yargının gerçek kamu yararını gözeten kararı ile korunmuştur.
 
Kamuoyuna duyurulur.
 
Ahmet ATALIK
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 796

İstanbul Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2020 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.