ZİRAAT MÜHENDİSLERİNDEN ADALET BAKANI ÇİÇEK'E TEPKİ / 16.10.2003

GENEL MERKEZ
16.10.2003 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:34:19)

Ziraat mühendislerinden Adalet Bakanı Çiçek'E TEPKİ

ANKARA - TÜRKİYE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK'in İmam Hatip Liseleri ile Ziraat Fakültelerini karşılaştırmasına tepki göstererek, "Olaylara ideolojik bakanlar, kendilerine yöneltilmesi gereken eleştirileri başka hedeflere yönelterek kamuoyunu yanıltıyorlar" dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TMMOB'YE BAĞLI ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÜNAYDIN, ADALET BAKANI ÇİÇEK'in, "Madem ki İmam Hatip okullarına ihtiyaç yok, fazlasını kapatalım. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye'DE 15-20 BİN HERHANGİ BİR İŞİ OLMAYAN ZİRAAT MÜHENDİSİ VAR. FAZLADAN 15 BİN ZİRAAT MÜHENDİSİ VAR DİYE ZİRAAT FAKÜLTELERİNİ KAPATILIM MI?" YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALARININ İDEOLOJİK OLDUĞUNU İFADE ETTİ. GÜNAYDIN, TÜRKİYE'de 1980'Lİ YILLARDAN SONRA PLANLI KALKINMANIN TERK EDİLEREK UYGULAMAYA SOKULAN SERBEST PİYASAYA EKONOMİSİ SONUCU, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN MESLEĞİ DIŞINDA, BİRÇOK MESLEĞİN DİSİPLİN ALANINDA İSTİHDAM SORUNU YAŞADIĞINI HATIRLATTI. GÜNAYDIN, BAKAN ÇİÇEK'in açıklamasını kınadığını ve talihsiz bulduğunu belirterek açıklamasına şöyle devam etti:

"Türkiye'DE BİNLERCE ZİRAAT MÜHENDESİ İSTİHDAM POTANSİYELİ OLMASINA KARŞIN YETERLİ İSTİHDAM KOŞULLARININ YARATILMAMASI, 'yatırıma bütçe' YERİNE 'faize bütçe' DİYEN BİR ANLAYIŞIN ESERİDİR. EĞİTİM KALİTESİ VE İSTİHDAM BOYUTU DEĞERLENDİRİLMEDEN ALTYAPISI OLMAYAN ÇOK SAYIDA ZİRAAT FAKÜLTESİ AÇILMASININ SORUMLUSU DÖNEMİN SİYASİ İKTİDARLARIDIR. TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI'na ve diğer kamu kurumlarına 13 yıldır sınavla ziraat mühendisi alınmadığı bir ortamda, polis, öğretmen, gardiyan, zabıt memuru kadroları için açılan sınavlara ziraat mühendisi kabul ederek istihdam edenlerin, 'BELLİ AMAÇLARA' yönelik çalışmalarını gizlemek için yaptıkları yanlış uygulamaları, amaçlarını gerçekleştirmek üzere gerekçe olarak kullanmaları haksızdır, kabul edilemez. Laik bir toplumda farklı dinlerin ve mezheplerin dinsel eğitim gereksiniminin devletçe karşılanması durumu, yaşanan gerçekler doğrultusunda tartışılması gerekirken, kadınların imam olmadıkları bir dinsel yapıda binlerce genç kızın imam hatip okullarına alınmasına göz yumanlar, bu okulları 'ARKA BAHÇELERİ' olarak görenler, yani olaya ideolojik bakanlar, kendilerine yöneltilmesi gereken eleştirileri başka hedeflere yöneltmeye kalkarak kamuoyunu yanıltıyor."

Günaydın, 59. Hükümet'İN, ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN İSTİHDAMI İÇİN YAPACAĞI TÜM ÇALIŞMALARA ODA OLARAK KATKI SAĞLAYACAKLARINI DA BELİRTEREK, İDEOLOJİK KAYNAKLI TUTUMLAR VE YANLIŞ KARŞILAŞTIRMALARLA TOPLUMUN YANILTILMASINA İZİN VERMEYECEKLERİNİ KAYDETTİ.

Okunma Sayısı: 1316