ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Şubat 2020 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 SERA DA BİYOLOJİK BÖCEK SALIMI TÖRENİNDE RÖPORTAJ

    Yayına Giriş Tarihi: 04.06.2014  Güncellenme Zamanı: 05.06.2014 17:24:40  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 04.06.2014 11:35:24

Sera da Biyolojik mücadele kapsamında böcek salımı töreninde Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ ve Yazman Üyemiz Nuran UYSAL, KONTV Muhabirine tarım alanlarında biyolojik mücadeleyi anlattılar.

2 Haziran 2014 Pazartesi günü Konya Alokova Mevkiinde seracılık yapan İsmail KORU‘nun serasında çiftçiler, kamu ile özel sektör ve basının katılımıyla gerçekleştirilen biyolojik böcek salım törenine katılan Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ ile Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Nuran UYSAL KONTV Muhabirine tarım alanların da gerçekleştirilen biyolojik mücadele konusunda bilgiler verdiler.

ZMO Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ KONTV Muhabirine şunları kaydetti;

"Doğada canlılar birbiri ile sıkı bir ilişki halindedir. Çoğu düşmanlık şeklinde olan bu ilişkilerde biri diğerini yer, onun sırtından geçinir veya gelişmesini yaşamasını önler.  Tarım alanında da bu ilişkilerden hareket edilerek ürüne zararı dokunan canlıların olağanüstü çoğalmalarını önlemek ve etkilerini zararlı olma seviyesinin altına düşürmek amacıyla diğer canlıların kullanılması yoluna gidilmiş ve buna biyolojik mücadele adı verilmiştir.

Biyolojik mücadele yöntemleri, bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman insan, bitki ve hayvan sağılığı açısından büyük olumsuzluklara neden olan zirai ilaçların kullanımını da sınırlama getirmekte dolayısıyla ekolojik dengenin korunmasında büyük bir önem taşımaktadır. 

Ülkemizde de 1912 yılına dayanan biyolojik mücadele çalışmaları halen çeşitli üniversitelerin ilgili bölümleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.

Bugün burada Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün desteği ile çiftçimizin serasına biyolojik böcek salımı gerçekleştirildi.  Çok sayıda çiftçimizin de katılımı ile gerçekleştirilen bu tören onların biyolojik mücadele yöntemini benimsemeleri açısından iyi bir örnektir."

Biyolojik ajanın yanında biyoteknik uygulamaların da yapıldığı serada İyi Tarım Uygulamalarının yapıldığını da belirten Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Nuran UYSAL da Konya Bölgesinde yapılmakta olan biyoteknik yöntem uygulamaları hakkında şu bilgileri verdi.

"Konya‘da tripsler için feromonlu veya feromonsuz renkli yapışkan tuzaklar, güveler için feromonlu su tuzakları gibi biyoteknik yöntemlerin kullanılmaktadır. İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasını almış ürünlerin güvenle kullanılabilir. Ayrıca Konya‘da yine İyi Tarım Uygulamaları kapsamında olan Hadim Gaziler köyünün tamamındaki asma üreticileri de Salkım Güvesine karşı yayıcı tuzaklar kullanmaktadır."

Okunma Sayısı: 267

Konya Şube Kaynaklı Görsel Basında Odamız »
Tüm Görsel Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2020 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.