ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Ekim 2019 Çarşamba  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 TMMOB YÜRÜYÜŞÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.02.2015  Güncellenme Zamanı: 13.02.2015 15:40:29  Yayınlayan Birim: ÇANAKKALE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.02.2015 21:05:40

TMMOB YÜRÜYOR MÜCADELE BÜYÜYOR... TMMOB üyesi mühendis, mimar ve şehir plancılar, TMMOB Yasası’nı değiştirerek TMMOB’yi işlevsizleştirmeye yönelik düzenlemeleri de içeren torba yasaya karşı Türkiye’nin dört yanından başlattıkları yürüyüşle mücadeleyi büyütüyor.

TMMOB üyelerinin TMMOB Yasası değişikliğine karşı Ankara`ya yürüyüşü 12 Şubat 2015 Perşembe günü Çanakkale`den başladı. Yürüyüş için Truva atı önünde toplanan TMMOB üyeleri basın açıklaması yapmak için toplu halde İskele Meydanına kadar yürüdüler. TMMOB merkez yönetim kurulu üyelerinin katıldığı yürüyüş etkinliğinde TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon kurulu adına Ziraat Mühendisleri Odası 2.başkanı İrfan MUTLUAY bir basın açıklaması yaptı. İrfan Mutluay yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

"AKP iktidarı ülkeyi olağan dışı yöntemlerle, kanun hükmünde kararnameler ile, "torba yasalar" ile, polis cumhuriyeti yöntemleri ve rant tekeli oluşturma yönelimi içinde yönetiyor. Bu yönelimin son ürünleri "İç Güvenlik Kanunu Tasarısı", "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı" ve "İmar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"dır.

Söz konusu tasarı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasası ile imar, iskan,  kültür ve tabiat varlıkları ve çevre yasalarında değişiklik yapmayı amaçlayan bir "torba yasa" tasarısıdır. Bu tasarı, bütün ülkeyi imara yani ranta açan önceki mevzuat düzenlemelerinin devamı niteliğindedir. Kentlerimizi, ormanlarımızı, tarım arazilerimizi, köylerimizi, meralarımızı, kıyılarımızı, sularımızı, derelerimizi, bütün doğal çevremizi, tarihi, kültürel ve ulusal varlıklarımızı imar süreci üzerinden rantiye düzeninin arpalıkları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kamuya ait araziler ile halkın evi, dükkanı, arazisi, "afet riski altındaki alanlar" veya "riskli alanlar" diye tanımlanarak ve "kentsel-kırsal dönüşüm" gerekçeleriyle "kamulaştırma"ya maruz bırakılıp sonra da AKP`nin rant havuzuna, rant tekeline aktarılacaktır. Ayrıca halkın imar girişimlerinden "kamu payı" adı altında bir pay da alınacaktır. Bu, açık ki tam bir soygun ve rantiye düzenidir.

Söz konusu tasarı, biraz önce belirttiğimiz alanlarda bizlerin verdiği mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini kuralsızlaştırmayı. kamusal denetim fonksiyonundan arındırmayı ve rant piyasasına açmayı da hedeflemektedir. Bu nedenle TMMOB`ye bağlı Odalar il odacılığı statüsüne sokularak dağıtılmaya çalışılacak;  Odaların mesleki hizmet ve uygulamalarıyla ilgili yönetmelik hazırlama hakkı vesayet altına alınacak, Odaların üzerinde idari ve mali denetim görünümü altında siyasi baskı kurulacaktır.

Bütün bu nedenlerle, Ankara`da toplanacak olan TMMOB Olağanüstü Genel Kurulunda buluşmaya, öfkemizi ve direncimizi haykırmaya; örgütsel birliğimizi, mücadele kararlılığımızı pekiştirmeye gidiyoruz. TMMOB`nin yüzlerce biriminden gelecek olan mühendisler, mimarlar, şehir planlamacıları olarak, 14 Şubat`ta Ankara`da, tek vücut olarak AKP`nin rant ve zorbalık düzenine teslim olmayacağımızı göstereceğiz.  

Ülkemizi, halkımızı, mesleğimizi, kentlerimizi, kırsal alanlarımızı, doğal ve tarihi varlıklarımızı sahipleniyoruz. Vahşi kapitalizmin kâr hırsıyla tüm insani ve doğal değerleri tahrip edenlere karşı, bilimin, tekniğin, mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızın bir gereği olarak yürüyor ve mücadele ediyoruz. 

Emekten, halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya, toplumsal dayanışmayı örgütlemeye davet ediyoruz. 

Güncellenme Zamanı: 12.02.2015 21:15:32
Güncellenme Zamanı: 12.02.2015 21:12:37
Güncellenme Zamanı: 12.02.2015 21:07:26
Güncellenme Zamanı: 12.02.2015 21:16:50

Okunma Sayısı: 56

Çanakkale Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.