ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Temmuz 2018 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 BASIN AÇIKLAMASI:ÜLKEMİZDE YAŞANAN YAĞIŞ AZLIĞI VE KONYA BÖLGESİ TARIMINA ETKİLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 03.12.2015  Güncellenme Zamanı: 04.12.2015 14:39:41  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.12.2015 16:40:26

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerimiz Şubemizde gerçekleştirdikleri Basın Toplantısı’nda, Ülkemizde yaşanan yağış azlığı ve Konya Bölgesi tarımına etkilerini değerlendirdiler.

02 Aralık 2015

ÜLKEMİZDE YAŞANAN YAĞIŞ AZLIĞI VE KONYA BÖLGESİ TARIMINA ETKİLERİ

Konya da fiilen tarım yapılan 2.2 milyon hektar tarım alanın sadece 600 bin hektarlık kısmında sulu tarım yapılmaktadır. Yani sulanamayan 1.6 milyon hektar alanda iklime ve yağışa bağlı tarımsal üretim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ülkemizin Buğday üretiminin %12‘si, Arpa üretiminin %14‘ü, Şekerpancarı üretiminin %35‘i, Kuru Fasulye üretiminin %30‘u, Havuç üretiminin %70‘i ve tarla bitkileri tohumluk üretiminin % 50‘si Konya‘da gerçekleştirilmektedir.

Bölgemizde uzun yıllardır yaşanan jeolojik kuraklığa ilaveten bu yıl meteorolojik ve hidrolojik kuraklık belirtileri de görülmektedir. Örneğin 2014 Eylül-Ekim-Kasım ayları yağış ortalaması 235 mm iken 2015 yılı aynı aylarındaki ortalama yağış 65 mm olarak gerçekleşmiştir. Aynı aylara ait uzun yıllar ortalama yağışı ise 72 mm dir. Bölgemizde yağışların yetersizliği kadar yağışların düzensizliği de olumsuz olarak etkilemektedir.

Konya ülkemizin genelinde görülen yağış yetersizliği konusunda en hassas bölgelerden birisidir. Zira sulu tarım alanları kısıtlıdır ve bunun yanında yağış rejimi en düzensiz bölgedir. Bölgemizin tarımsal potansiyeli dikkate alındığında bu durumun ekonomik ve hatta sosyal sıkıntılara sebep olabileceği düşünülmektedir.

Bu nedenle ilgili tüm kurum ve kuruluşların ve hatta STK‘ların kuraklığın sosyal alandaki olumsuz etkilerini en aza indirmek için ortak bir paydada buluşması ve kalıcı çözümler üretmesi gerekmektedir.

Bölgemizde su varlığının yetersizliği ve yağışların düzensizliği, sulu tarım yapmaktan vazgeçmenin sebebi değildir. ZMO Konya şubesi olarak bu sorunlara çözüm önerimiz; Devam etmekte olan sulama projelerinin kısa vadede tamamlanması, orta vadede ise teknik açıdan mümkün olan havza dışı su transferlerinin gerçekleştirilmesidir.

Ayrıca Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı‘nın geçtiğimiz yıllarda ortaya koyduğu, ancak uygulanması konusunda hiçbir ilerleme sağlanamadığı ve kanaatimizce Bölge tarımının derdine deva olacak "Havza Bazlı Ürün Destekleme Projesi"nin daha da genişletilerek uygulamaya konulması gerekmektedir.

Diğer taraftan kuraklık sonucunda ortaya çıkması kuvvetle muhtemel sosyal problemlerle mücadele noktasında, Ülkemizin diğer bölgelerinde başarıyla uygulanan "SODES" yani; "Sosyal Destek Projesi" programının bölgemizde acilen uygulamaya konması büyük önem arz etmektedir.

Tarımın ekonomik bir sektör olarak geliştirilmesi yanında, sektörün en önemli unsurlarını oluşturan üreticilerimizin ve Ziraat Mühendislerinin yaşama ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hayat standardının yükseltilmesi temel önceliklerimiz arasındadır. Bizler, çağı yakalamış, bağımsız, demokratik, üreten ve gelişmiş bir Türkiye özlemiyle, meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından ayrılmayacağının bilinciyle hareket etmekteyiz. Tarımın ihmalinin dışa bağımlılık olduğunu bilerek tüm çalışmalarımızda Ülkemize, mesleğimize ve meslektaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak, bilimi ve teknolojik gelişmeleri halkımızın hizmetine sunuyoruz. ZMO kurulduğu günden bu yana, meslektaşlarımızın hak ve yararlarının çeşitli platformlarda savunulmasını, sahiplenilmesini, mevcut demokratik sistemin katılımcılığını sorumluca değerlendirilerek üretken bir yapılanmanın gerçekleştirilmesini, kırsal kesim sorunlarının, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında incelenerek, uygulanabilir çözümler üretilmesini amaç edinmiştir.

ZMO  Konya şubesinin 16-17 Ocak 2016 tarihinde çoğunluklu, 23-24 Ocak 2016 tarihinde çoğunluksuz olarak gerçekleştirilecek olan 11. Olağan Genel Kurulu‘nda arkadaşlarımızla tarımın merkezi Konya‘da, bölge ve dolayısıyla Ülke tarımına hizmet için yeniden yönetime talip olduğumuzu siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.                            

Bizler, bu doğrultuda meslektaşlarımızdan aldığımız güçle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu konuda dünden bugüne bugünden yarına değerli meslektaşlarımızdan aldığımız güç ve enerjiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Saygılarımızla...

 

 

                                                                                                  Celil ÇALIŞ

                                                                                                   Başkan

Güncellenme Zamanı: 03.12.2015 16:40:44

Okunma Sayısı: 116

Konya Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.