ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Eylül 2019 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 MANİSA İŞGAL EDİLİYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 26.02.2016  Güncellenme Zamanı: 26.02.2016 17:07:52  Yayınlayan Birim: MANİSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.02.2016 14:36:45

Manisa Yunan işgalinden sonra en büyük işgali yaşıyor. İzmir- İstanbul otoyolu için Manisa`da yaklaşık 105 km. boyunca binlerce zeytin ağacı kökleniyor. Bağlar bozuluyor, kirazlar kesiliyor.  

İkliminin uygunluğu nedeniyle toprakları daha da önem kazanan Manisa tarım alanları, biryandan sanayi, konut ve yollar nedeniyle diğer taraftan jeotermal, termik santral, nikel madenleri gibi kirleticilerin tehdidi altında.

Otoyol için yıllardır yaptığımız itirazlar maalesef etkili olamadı. Başta Bursa, Balıkesir, Kocaeli olmak üzere Manisa ve İzmir`in kalbini delerek geçen otoyol için yaptığımız mücadele sonuç bulamadı. Otoyolun tarım alanlarına en az zarar vermesi için dağlardan alternatif güzergah önerilerimiz dinlenmedi.

Sonuçta Türkiye topraklarının tarıma en elverişli, zeytin gibi kutsal bir bitkinin ülkemizdeki en kaliteli yetiştiği bölge işgal altında.

Zeytin fiyatları 25 TL`leri bulmuşken, katledilen ağaç sayısını en iyi kıyımı yapanlar bilir ancak tahminimizce 700.000 ağaç katlediliyor.

Bu aşamada başta Devletten, Büyükşehir Belediyesinden ve Milletvekillerinden beklentimiz; En azından anıt değeri taşıyan Zeytin ağaçlarının (100-1000 yaşındakiler) yaşına saygı gösterilmeli ve imha edilmemelidir. Bu ağaçlar tekniğine uygun köklenerek, alternatif alanlara ibretlik olarak dikilmelidir.  Ayrıca bu musibetten çıkarılacak ders, henüz kıyım başlamamışken İZMİR- ANKARA otoyol güzergahı yeniden gözden geçirilmeli ve tarım alanlarına zarar verilmemelidir.

Tarım Bakanlığı`ndan beklentimiz, tarımsal koruma alanı ilanını hemen gerçekleştirmesidir. Yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen tarımsal koruma alanları uygulaması derhal başlatılmalıdır.

Halkımız beslenme hakkının elinden alındığının farkına varmalıdır. Yıllar önce Manisamızda yaşayan Ahmet Bedevi`nin  (Manisa Tarzanı) vatanında yeşile duyarlılık artık oluşmalıdır. Cerrattepe örneğine, Karadeniz`in yeşil yol projesine bir bakılmalıdır.

Ülkemizin bir yanı yangın yeriyken, şehit haberleriyle, terör eylemleriyle her gün yüreğimiz yanıyorken, diğer yanında dedelerimizin kanlarıyla sulayarak bizlere bıraktığı ve çocuklarımızın emaneti topraklarımıza sahip çıkamamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

 

 

                                                      ZMO MANİSA ŞUBE BAŞKANI

                                                                                                       İBRAHİM DEMRAN

Güncellenme Zamanı: 26.02.2016 14:37:42
Güncellenme Zamanı: 26.02.2016 14:39:28

Okunma Sayısı: 44

Manisa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.