ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

22 Ekim 2019 Salı  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 TÜRKİYE TOHUMDA DIŞA BAĞIMLI - CUMHURİYET - 24.03.2004

    Yayına Giriş Tarihi: 24.03.2004  Güncellenme Zamanı: 24.03.2004 12:17:31  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

YÜKSEK BEDELLER ÖDEYEN ÜRETİCİ, GENETİK YAPISI DEĞİŞTİRİLMİŞ İTHAL ÜRÜN KULLANMAK DURUMUNDA KALIYOR

TÜRKİYE TOHUMDA DIŞA BAĞIMLI

ÖZELLİKLE SEBZEDE KULLANILAN TOHUMUN YÜZDE 90'ı ithalatla karşılanıyor. Pahalılığı ve sonraki yıl kullanılamamasıyla dikkat çeken tohumlara Türkiye her yıl yaklaşık 80 milyon dolar para aktarıyor.

Ekonomi Servisi - Tarımsal üretimi stratejik ürünlerde bile giderek azalan Türkiye, tohumda dışa bağımlı hale geldi. Özellikle sebzede kullanılan tohumun yüzde 90'I İTHALATLA KARŞILANIYOR VE HEM PAHALILIĞI HEM DE ''BİR SONRAKİ YIL KULLANILAMAMASI'' ÖZELLİĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR. TÜRKİYE TOHUM İTHALATINA HER YIL YAKLAŞIK 80 MİLYON DOLAR PARA AKTARIYOR.

BUGÜN DOMATESTEN BEZELYEYE, BAMYADAN HAVUCA KADAR PEK ÇOK SEBZEDE KAMUOYUNDA ''TERMİNATÖR'' YA DA ''KISIR TOHUM'' OLARAK BİLİNEN, DAHA SONRAKİ EKİM DÖNEMİNDE KULLANILAMAYAN TOHUM YAYGIN OLARAK EKİLİYOR.

ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINDIKTAN SONRA DA NEREDEYSE ''YAŞAMIN DURDUĞU'' TARIMSAL ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜKLERİNE BAĞLI İŞLETMELER, 1980'lerden itibaren araştırma-geliştirme yapamayacak duruma geriletilmişti.

Bunun sonucunda başta ABD ve İsrail olmak üzere çeşitli ülkelerin, genetik yapısıyla oynanmış tohumlarını kullanmak zorunda kalan Türkiye'DE TOHUM YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN UYGUN İKLİM, TOPRAK VE DİĞER ÜRETİM FAKTÖRLERİ BULUNUYOR.

'Kendi Ar-Ge'MİZİ YAPMALIYIZ'

Buna karşın ortalama 4 milyar dolarlık bir pastayı ifade eden tohum pazarını büyük oranda kontrol eden birkaç ulusötesi şirketin cazip pazarı haline gelen Türkiye'DE, BİR KİLO DOMATESİN TOHUMU 10 BİN DOLARA KADAR ÇIKIYOR.

TÜRKİYE TOHUMCULUK ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ'nin (Türkted) verilerine göre Türkiye uygun koşulları bulunmasına karşın tohum ihracatıyla ilgili uluslararası istatistiklerde yer almıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın , özellikle mısır, patates, soya, domates gibi ürünlerde genetik yapısı değiştirilmiş tohumlar kullanıldığını belirterek genetik yapısı değiştirilmiş bitki üretiminin en fazla ABD, Arjantin, Kanada ve Çin'DE YAPILDIĞINI SÖYLEDİ.

AB'ye genetik yapısı değiştirilmiş ürünlerin giremediğini ya da üzerinde ''Genetik yapısı değiştirilmiştir'' etiketinin bulunması zorunluluğu olduğunu dile getiren Günaydın, ''Bu işin bir de sağlık boyutu var. Orada tüketici isterse alıyor. Bizde ise denetim yapılmıyor'' dedi.

Tarım İşletmeleri'NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN ÇÖZÜM OLMADIĞINI BELİRTEN GÜNAYDIN, ''TARIM BAKANLIĞI, ÇOKULUSLU ŞİRKETLERİN GELİP BİZİM İŞLETMELERDE TOHUM ÜRETECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR. TOHUM AÇIĞIMIZI BÖYLE KAPATMAYI PLANLIYORLAR. OYSA ÖNEMLİ OLAN AR-GE'ye kimin sahip olduğudur. Biyoteknolojik araştırmalarımızı kendimiz yapmalıyız'' diye konuştu.

Okunma Sayısı: 558

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.