ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Temmuz 2018 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 TMMOB BASIN AÇIKLAMASI: ADANA ALADAĞ’DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU YANGINI KAZA DEĞİL, SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR OLAN BİR CİNAYETTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.12.2016  Güncellenme Zamanı: 02.12.2016 11:10:59  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 30.11.2016

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adana Aladağ‘da kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangın üzerine 30 Kasım 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

 ADANA ALADAĞ`DA KIZ ÖĞRENCİ YURDU YANGINI KAZA DEĞİL,

SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR OLAN BİR CİNAYETTİR

Adana`nın Aladağ ilçesinde bulunan Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu`nda dün gece çıkan yangında çocuklarımızı kaybettik.

Öncelikle çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza da acil şifa diliyoruz.

Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusunun da siyasi iktidar olduğu bir cinayettir.

Yasa dışı tarikat-cemaat yurtlarının önünü açan, eğitim sistemini paralı hale getiren, yoksul ailelerin çocuklarını tarikatların, cemaatlerin kucağına iten AKP iktidarı, bu yurtları hiçbir koşulda denetlemeyerek bu katliamın hazırlayıcısı olmuştur.

Siyasi İktidar, faciadan sonra gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engellemek için de çareyi her zaman olduğu gibi yayın yasağı ilan etmekte bulmuştur.

Olay yerine ulaşan TMMOB heyetinin ilk gözlemlerine göre yangın elektrik kontağından çıkmıştır.

Zemin + 2 kattan oluşan betonarme binanın zemin kaplamaları PVC malzemedendir ve bu da yangının büyümesine, çabuk yayılmasına ve zehirlenmelere yol açmıştır.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, yangın merdiveni kapısının kilitli olması nedeniyle çocukların kaçış imkânı olmamış, ölenlerin çoğu duman zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yaralanmaların büyük bir çoğunluğu ise kaçış amacıyla binadan atlamalardan kaynaklanmıştır.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Okullar, sağlık tesisleri, yurtlar gibi insanların yoğun olarak bulunduğu binalar yangın algılama, uyarma, yangın söndürme vb. insan sağlığını ve can güvenliğini garanti altına alacak teçhizatlarla donatılmak zorundadır. Bu sistemlerin ulusal, uluslararası tekniğe uygun yapılmasının yanı sıra, yine uluslararası kabul görmüş teknik şartnameler ve yönetmelikler çerçevesinde sürekli olarak bakım ve periyodik kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Öte yandan, yangın çıktığında binadan hızla uzaklaşmayı sağlayacak kaçış yollarının ve sistemlerin açık, kullanılabilir durumda olması önemlidir. Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkârlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır.

Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır. Aladağ bir ilk değildir ve bu zihniyetle devam edilirse son da olmayacaktır.

Adana`da yaşanan felaket denetimsizliğin, vurdumduymazlığın bir sonucudur. Özel ve kamuya ait tüm yurtlar acilen uygunluk kriterleri açısından denetlenmeli, amaca uygun olmayanlar işletme dışı bırakılmalı, eksiklikleri tespit edilen yurtların iyileştirme çalışmaları planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmelidir.

Emin KORAMAZ
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği
Yönetim Kurulu Başkan

Okunma Sayısı: 49

Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.