TARIMSAL ÖĞRETİMİN 171. YIL DÖNÜMÜ KONFERANSI

SAMSUN ŞUBE
12.01.2017 (Son Güncelleme: 13.01.2017 16:02:01)

Tarımsal öğretimin 171. yıldönümü kutlamaları kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof.Dr.Fahrettin Tosun Salonunda düzenlenen konferansa Şubemizi temsilen Şube Başkanımız Hayati Tosun ve yönetim kurulu üyelerimiz katıldı.

Tarımsal Öğretimin 171. yılı kutlamaları töreninde konuşan Şube Başkanımız Hayati Tosun, talep edilen kriterlere uygun yabancı dil bilen mezun bulamadıklarını söyledi.

Tarımın insanlık tarihi kadar eski bir sektör olduğunu ve ziraatın da yaşamımızın sonuna kadar ihtiyacımız olacak bir meslek olduğunu belirterek, "Yeni fakülteler açılacağına standartlarımızı yükseltelim. Bugün mezun olan pek çok yeni ziraat mühendisi ciddi iş kaygısı çekiyor. Fakülteye Hollanda‘ da öğrenci stajı için başvurduk kimseyi bulamıyoruz" dedi.

Samsun‘ un bir tarım şehri olduğunu ifade eden Hayati Tosun."Varlıklarımıza ve kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. Üretim, verimlilik ve sürdürülebilirlik önemli. Ama israfda bir o kadar önemli. Dünya açlıkla mücadele edecekse bunun önüne geçilmelidir. İnsanlık tarihindeki en yıkıcı savaşları dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da gıda, su ve enerji kaynaklı olmuştur ve olacaktır." diye konuştu.

Üreten ülke, kalkınan Türkiye hedefinin köyden başlayacağını bildiren Tosun, konuşmasını şöyle tamamladı. "Bugünkü tarım politikaları üretime değil, ithalata dayalıdır. Tarımda ithalat çözüm değildir. Artan maliyetlerle üretici her geçen gün fakirleşmektedir. Köyden kente göç devam etmekte, üretici her geçen gün yaşlanmakta ve üretimden vazgeçmektedir."  

Okunma Sayısı: 57
Fotoğraf Galerisi