ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

25 Mayıs 2018 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 BEREKET TV WEB SAYFASI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.02.2017  Güncellenme Zamanı: 11.04.2017 16:52:01  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TURKIYE`NIN HAYVANSAL URETIMI KONULU SEMPOZYUMU 11.01.2017

 Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi`nde Türkiye`de Tarım Öğreniminin 171. Yılı sebebiyle Türkiye`nin Hayvansal Üretimi Mevcut ve Gelecek konulu sempozyum düzenlendi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.GökhanSöylemezoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör ile öğretim üyeleri,sektör temsilcilerini buluşturan sempozyumda tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli mesajlar verildi.

Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Çelik, dünya nüfusunun arttığını, tarım arazilerinin ise giderek azaldığını dile getirerek, tarım arazilerinin yok olmasının, amaç dışı kullanımının önüne geçmek gerektiğini söyledi. Çelik, tarım sektörünün büyümesi, gelişmesi için devletin mali bir seferberlik içerisinde bulunduğunu, bütçenin imkanlarını tarım sektörü için zorladıklarını dile getirerek, 2003-2016 arasında hayvancılığa 20,7 milyar lira olmak üzere toplam 90,2 milyar lira tarımsal destek verdiklerini kaydetti. 15 bin çiftçiye hibe desteği sağladıklarının altını çizen Çelik, üreticiye bu yıl 12,8 milyar lira nakdi destek vereceklerine dikkati çekti.

Arazi toplulaştırmasının hızlandırılması gerektiğini ifade eden Çelik, bugüne kadar 5,3 milyon hektar tarımsal arazinin toplulaştırmasının gerçekleştirildiğini belirtti. Çelik, sulama ve toplulaştırma faaliyetlerinin farklı bakanlıklarda olduğuna dikkati çekerek, "Sulama ve toplulaştırmayı tek elde toplayıp, aynı anda projelendirip sulama ile arazi toplulaştırmasının da bittiği bir sürecin yaşanması için hazırladığımız yasal düzenlememiz Meclise intikal etmek üzere Bakanlığımızdan çıktı." dedi. 
Milli Tarım Projesi ile tarım sektöründe birçok yeniliğe imza atılacağını belirten Çelik, bu sene ilk yerli etçil anaç tavuğun piyasaya sürüleceğini bildirdi. Havza bazlı üretim ve destekleme modeline geçildiğini hatırlatan Çelik, havza ve ürün bazında desteklemelerin verileceğini, bazı bölgelerdeki çiftçileri de makarnalık buğday üretiminde destekleyeceklerini ifade etti.
En önemli konulardan birinin de hastalıklardan ari bölgelerin yaygınlaştırılması olduğunu anlatan Çelik, "Türkiye‘de bütün bölgelerde şap ile ilgili aşı kampanyasını başlattık ama hayvanların geçişi ile ilgili Adana‘dan Samsun‘a bir hat çekerek bu hattın batısına geçerken dinlenme istasyonlarında hayvan refahı ve sağlığı açısından gerekli kontroller yapılmadan geçiş sağlanmayacak. İlk etapta böyle bir uygulama, kısa süre sonra da tüm Türkiye‘nin ari bölge haline getirilmesi ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamış olacağız." diye konuştu. Çelik, eleman alımları ile ilgili ihtiyaçları bulunduğunu, çalışmalarını sürdürdüklerini, tamamlanınca kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti. 

- "Özel sektörde en az 6 ay staj öngören eğitim kurgusu"
Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de sağlık, enerji, su ve gıdanın bugün olduğu gibi yarın da toplum refahı için en önemli faktörler olacağının altını çizerek, birçok yapılanmanın da bu sektörler üzerine gerçekleştiğini, tarımsal üretimin artırılması, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasının Türkiye için çok önem taşıdığını vurguladı. 
ZMO Başkanı Özden Güngör de 2016 yılının tarım ve gıda sektörü açısından yüksek girdi maliyetleri, ithalat artışı ve ihracatta yaşanan sıkıntıların gündeme geldiği bir yıl olduğunu ifade etti. Güngör, uçak krizi sonrasında Rusya ambargosunun tarım sektöründe ihracat daralmasına yol açtığına dikkati çekerek, kırmızı ette arz sıkıntısının ithalat ile farklı bir boyuta taşındığını, 4 milyar doların sığır ithalatına aktarıldığını ancak yurt içinde kırmızı et fiyatlarının düşmediğini söyledi. Güngör, meralarda amaç dışı kullanımların mera hayvancılığına dayalı üretimi de olumsuz etkilediğini belirterek, mera varlığındaki amaç dışı kullanımlara izin verilmemesi, kaba ve karma yem açığının kapatılması ile ilgili gerekli tedbirler alınması gerektiğini anlattı. Güngör, Türkiye‘de 39 ziraat fakültesi bulunduğunu, her sene bu okullardan 4 bin kişinin mezun olduğunu ve bunların çoğunun iş bulamadığını anlattı. 
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu da Türkiye`nin, modern teknolojinin kullanıldığı, dünyanın en büyük tarım ekonomilerinden biri olduğuna dikkati çekerek, bunun gerçekleşmesinde ziraat mühendislerinin çok büyük katkısı olduğunu belirtti. Fakülte olarak hedeflerinin özel sektörün talebine cevap verebilecek, analitik düşünebilen, dünya çapında isim yapabilecek ziraat mühendisleri yetiştirmek olduğunu dile getiren Söylemezoğlu, özel sektörde en az 6 ay staj yapılabilecek bir eğitim kurgusu üzerine çalışma yürüttüklerini kaydetti. 
Konuşmaların ardından ZMO‘nun Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile meslekte 50. yıl ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Okunma Sayısı: 136

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.