ÜRETİCİ SAHİPSİZ BIRAKILDI, FINDIKTA KAYIP SÜRÜYOR - 13 EYLÜL 2017 - SAMSUNHABER.COM

SAMSUN ŞUBE
26.09.2017 (Son Güncelleme: 26.09.2017 11:31:44)

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındık piyasasındaki güncel durumu değerlendirdi.

Fındığın, Türkiye‘ nin 16 il ve 123 ilçesinde yaklaşık 7-8 milyon vatandaşın dolaylı ve direkt olarak geçim kaynağı olduğunu hatırlatan Tosun, "Bu sene geçen yıla göre rekoltenin yüksek olmasına rağmen nihayetinde ürünün yaptığı maliyet ve pazardaki gerçekleşen fiyata baktığımızda üreticiyi memnun etmiyor. Üretici karamsar" dedi.

"Fındıkta Son 3 Yıldır Kayıp Yaşanıyor" Türkiye ihracatında tek başına birinci olan fındığın son 3 yıldır ihracat oranlarının düştüğünü belirten Tosun, "Bu yıl hasat zamanının son dönemine gelirken; 1 Eylül 2016 ile 31 Ağustos 2017 tarihi arasındaki resmi ihracat rakamlar kesinleşti. Bu rakamlara göre 1 milyar 882 milyon liralık bir cari fındık ihracatı gerçekleşti. Geçen sene aynı dönem ihracat rakamlarına baktığımızda hem bu ülkenin hem de fındık üreticisinin yaklaşık 400 milyon dolar gibi bir kaybı oluştu.

Önceki yıllara göre baktığımızda en azından bu yıl fındığın 12-13 lira gibi bir fiyat olamsı lazım. Geçen yıllara göre baktığımızda 2014 yılından beri devam eden bir fiyatın telafuz edilmesi, tüm girdiler dolarla yapılan ve bu geçmiş senelerdeki enflasyon payı, artan dolar fiyatlarını düşünürsek, yurtdışına giden malın kıymeti artarken üreticinin kazancının artmaması da  bir çelişki. Buna müsaade etmek de görevini yapmamaktır" diye konuştu.

"İster Muhalefet Olsun, İster İktidar..." Yerel yöneticilerin fındık üreticilerine sahip çıkması gerektiğinin üzerinde duran Tosun, "Fındık direkt veya dolaylı olarak yaklaşık 7-8 milyon insanın geçim kaynağı. Bunu sahipsiz bırakmak kayıtsız kalmak, hem bölge insanı için hem ülke için geri dönüşümü olmayacak sıkıntılı bir sürecinde devamı olacaktır. Yetkili olan herkesi ve Karadeniz Bölgesindeki  tüm milletvekillerine özellikle göreve davet edelim. Zaman zaman münferit olarak basın açıklamaları yapıyorlar. Meclise soruşturma önergeleri veriyorlar ama bunun bir türlü karşılığı alınamıyor. Kim bu konuda iradesini koymuyor ve samimiyetsiz davranıyor ise kesinlikle deşifre edilmesi lazım. Bu ister iktidarı olsun ister muhalefeti olsun. Bu bölgenin bu milletin vekili olmayan kim varsa hesap sorulması lazım. Milletin vekili bölgesinin, üreticisinin hakkını korumak zorunda" şeklinde konuştu.

Yasir BABA - Furkan KOÇ - Samsunhaber.com      

Okunma Sayısı: 12