HÜKÜMET FINDIĞA VE FINDIK ÜRETİCİSİNE SAHİP ÇIKSIN - 17 EYLÜL 2017 - KARADENİZ HAYAT

SAMSUN ŞUBE
26.09.2017 (Son Güncelleme: 26.09.2017 13:33:33)

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Hayati Tosun, fındık piyasasını değerlendirdi.

Fındığın, Karadeniz Bölgesinin direkt ve dolaylı olarak geçim kaynağı olduğunu belirten Hayati Tosun, "Bu sene geçen yıla göre rekoltenin yüksek olmasına rağmen, üreticinin yaptığı maliyet ve pazardaki gerçekleşen fiyata baktığımızda, memnun etmediğini görüyoruz. "Üretici MAĞDUR" dedi. Türkiye tarım ürünleri ihracatında tek başına birinci olan fındıkta, bu sezon 1 Eylül 2016 ile 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında resmi ihracat rakamlarına göre 235.769 ton ile 1.882.254.562‘ lık bir cari fındık ihracat gerçekleşti. Geçen sene aynı dönem ihracat rakamlarına baktığımızda, hem bu ülkenin hem de fındık üreticisinin yaklaşık 400 milyon dolar gibi bir kaybı oluştu" dedi.

Önceki yıllar fiyatlarına göre fındığın açılış rakamının en azından 12-13 lira gibi bir fiyat olması lazım. Geçen yıllara baktığımızda 2014 yılından beri fiyatın düşmesi düşündürücü. Girdileri sürekli artan bu üretimde, ürün fiyatında artış olmaması üreticiyi mağdur ediyor. Yüzde ellisinden fazlası sadece üç Avrupa ülkesi Almanya, İtalya, Fransa‘ ya giderken, yurtdışına giden malın kıymeti, artan döviz kuru ile artarken üreticinin kazancının artmaması da bir çelişkidir. Buna müsaade etmek de görevini yapmamaktır" diye konuştu. 

Devletin fındık üreticilerine sahip çıkması gerektiğini söyleyen Tosun," Fındık, 7-8 milyon insanın geçim kaynağı, bunu sahipsiz bırakmak, kayıtsız kalmak, hem bölge insanı için hem ülke için geri dönüşümü olmayacak sıkıntılı bir sürecinde devamı olacaktır.

Yetkili olan herkesi ve Karadeniz Bölgesindeki tüm milletvekillerini, fındık üreticisine sahip çıkmaya davet ediyoruım. Zaman zaman basın açıklamaları yapılıyor, mecliste soruşturma çönergeleri veriliyor ama bunun bir türlü karşılığı alınamıyor. Ofis fındığın tamamını alacağız diyor ama ne fiyat, ne de satış için verilen randevu tarihi üreticinin sıkıntısını çözecek gözükmüyor.

Hükümet, ihracatta 18 milyar ciroyu, hedef olarak 40 milyara çıkaracağını söylüyorsa da, sen daha tekel olduğun pazarı yönetemiyorsun. Üreticinin vay haline. Kimse sadaka istemiyor. Emeğinin, alınterinin karşılığını, kısacası insanca yaşamak istiyor. Hükümet sözde Milli Tarım diyeceğine, Karadeniz‘ in Milli ürünü fındığa ve fındık üreticisine sahip çıksın" şeklinde konuştu.  

Okunma Sayısı: 10