ZMO 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANDI - 7 EKİM 2017 - KARADENİZ HAYAT

SAMSUN ŞUBE
11.10.2017 (Son Güncelleme: 11.10.2017 13:36:28)

Dün Samsun Anemon Otel‘ de başlayan ve Türkiye‘ deki 27 Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve KKTC Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı‘ nın da katıldığı TMMOB ZMO 45. Dönem II. Danışma Kurulu toplantısı devam ediyor.

Toplantının bugünkü resmi açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını Samsun ile ilgili bilgiler vererek yapan ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun ZMO‘ nun binin üzerinde üyesi olduğunu belirterek, "Samsun‘ un tarım şehri vurgusunu dile getirmek için bu toplantıya Samsun olarak ev sahipliği yapıyoruz. Meslek örgütü olarak örgütlülüğümüzün devamı için bu çalışmalar gereklidir. ZMO 81 ilde örgütlü bir yapıya sahiptir. 27 ilde Şube olarak, diğer illerde ise temsilcilikler olarak örgütlenmiştir.

Samsun‘ un ve Türkiye‘ nin kalkınması için tarımın ivme kazanması önemlidir.

Samsun‘ da 378 bin 118 hektar tarımsal üretim yapılan arazi var. Bunun 230 bin 291 hektarı ekilebilir alanlarımızdır. Sebze ekilen arazilerimizin miktarı 28 bin 908 hektardır.

Bu kadar araziye, iki verimli ovaya ve iki büyük ırmağa rağmen Samsun‘ da tarım istenilen düzeyde gelişememektedir. Hayvancılık konusunda büyüme yakalayamıyoruz. İki Ovamızda taban suyu sorunları var. Suyumuzun ekonomik kulanımında da büyük sorunlar yaşıyoruz. Havza ve Vezirköprü‘ de ayçiçeği üretimi geliştirilmelidir. Samsun ve Türkiye‘ de tarımsal gelişme için doğru yerlere doğru kaynaklar yönlendirilmelidir.

Samsun‘ da seracılık da geriye doğru gitmektedir. İnsanlarımız seracılıktan uzaklaşıyor. Sera yenileme oranı düştü.

Fındık gelir olarak en büyük ihraç kalemimiz. Meyvecilikte de Samsun ivme yakalayamadı. Kivi alternatif ürün olarak bölgemiz için en iyi seçenek ancak, depolama ve pazarlama konusunda üretici bilgilendirilmelidir.

Su ürünleri alanında Türkiye‘ de yetiştiriciliğin 50‘ si Karadenizdedir. 586 balıkçı gemisi vardır. 5 baraj gölü ve 4 doğal göl ve lagün kiradadır" dedi.

Daha sonra ZMO Genel Başkanı Özden Güngör söz aldı. Güngör, zeytinliklerin imara açılmasını sağlayan yasa tasarısının 7. kez TBMM‘ den geri döndüğünü belirterek başladığı konuşmasında Türkiye tarım politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubali, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, TDKD Samsun İl Koordinatörü Dr.Bülent Turan‘ da katılarak birer konuşlma yaptılar.

 

Karadeniz Hayat  

Okunma Sayısı: 25