ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

18 Ekim 2019 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 ZMO 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANDI - 7 EKİM 2017 - KARADENİZ HAYAT

    Yayına Giriş Tarihi: 11.10.2017  Güncellenme Zamanı: 11.10.2017 13:36:28  Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE  
 

Dün Samsun Anemon Otel‘ de başlayan ve Türkiye‘ deki 27 Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve KKTC Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı‘ nın da katıldığı TMMOB ZMO 45. Dönem II. Danışma Kurulu toplantısı devam ediyor.

Toplantının bugünkü resmi açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Toplantının açılış konuşmasını Samsun ile ilgili bilgiler vererek yapan ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun ZMO‘ nun binin üzerinde üyesi olduğunu belirterek, "Samsun‘ un tarım şehri vurgusunu dile getirmek için bu toplantıya Samsun olarak ev sahipliği yapıyoruz. Meslek örgütü olarak örgütlülüğümüzün devamı için bu çalışmalar gereklidir. ZMO 81 ilde örgütlü bir yapıya sahiptir. 27 ilde Şube olarak, diğer illerde ise temsilcilikler olarak örgütlenmiştir.

Samsun‘ un ve Türkiye‘ nin kalkınması için tarımın ivme kazanması önemlidir.

Samsun‘ da 378 bin 118 hektar tarımsal üretim yapılan arazi var. Bunun 230 bin 291 hektarı ekilebilir alanlarımızdır. Sebze ekilen arazilerimizin miktarı 28 bin 908 hektardır.

Bu kadar araziye, iki verimli ovaya ve iki büyük ırmağa rağmen Samsun‘ da tarım istenilen düzeyde gelişememektedir. Hayvancılık konusunda büyüme yakalayamıyoruz. İki Ovamızda taban suyu sorunları var. Suyumuzun ekonomik kulanımında da büyük sorunlar yaşıyoruz. Havza ve Vezirköprü‘ de ayçiçeği üretimi geliştirilmelidir. Samsun ve Türkiye‘ de tarımsal gelişme için doğru yerlere doğru kaynaklar yönlendirilmelidir.

Samsun‘ da seracılık da geriye doğru gitmektedir. İnsanlarımız seracılıktan uzaklaşıyor. Sera yenileme oranı düştü.

Fındık gelir olarak en büyük ihraç kalemimiz. Meyvecilikte de Samsun ivme yakalayamadı. Kivi alternatif ürün olarak bölgemiz için en iyi seçenek ancak, depolama ve pazarlama konusunda üretici bilgilendirilmelidir.

Su ürünleri alanında Türkiye‘ de yetiştiriciliğin 50‘ si Karadenizdedir. 586 balıkçı gemisi vardır. 5 baraj gölü ve 4 doğal göl ve lagün kiradadır" dedi.

Daha sonra ZMO Genel Başkanı Özden Güngör söz aldı. Güngör, zeytinliklerin imara açılmasını sağlayan yasa tasarısının 7. kez TBMM‘ den geri döndüğünü belirterek başladığı konuşmasında Türkiye tarım politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubali, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, TDKD Samsun İl Koordinatörü Dr.Bülent Turan‘ da katılarak birer konuşlma yaptılar.

 

Karadeniz Hayat  

Okunma Sayısı: 24

Samsun Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.