ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Ekim 2019 Perşembe  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 BASIN AÇIKLAMASI 12 EKİM 2017

    Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2017  Güncellenme Zamanı: 21.11.2017 17:24:13  Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.11.2017 11:14:33

 BASIN AÇIKLAMASI

Basına ve Kamuoyuna

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati Tosun‘ a yapılan davranışı kınıyoruz.

Tekkeköy İlçesi Aşağıçinik mevkiinde inşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy projesi için 9 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Samsun Ziraat Mühendisleri Odası(ZMO) Başkanı Hayati Tosun‘ un katılımı görevliler tarafından engellenmiştir.

Ayrıca toplantının ev sahipliğini yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ve toplantıya katılım sağlayan Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak mağdur olan köylüleri de dinlemekten, onlarla yüz yüze gelmekten kaçınmışlardır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB Samsun İKK) olarak ZMO Başkanımız Hayati Tosun‘ a yapılan bu davranışı kınıyoruz.

Lojistik Köy Hukuka Aykırıdır!

Tekkeköy İlçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy Projesi, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesinin açtığı davda Danıştay 6. Daire Başkanlığına sunulan Bilirkişi Raporunda da dendiği gibi; Aşağıçinik Mahallesinin arazilerinin tümü, çiftçilerin üretim yaptıkları, mera olarak kullandıkları, 1. sınıf sulu tarım arazisi niteliğine sahip, "Mutlak Sulu Tarım Arazisi"  dir. Ve mahkeme bu projenin yürütmesini durdurma kararı vermiştir. Diğer taraftan projenin kapsamı içerisinde 63 vatandaşımızın bireysel mülkiyet hakkı da yok sayılarak, özel mülkiyete ilişkin hukuk kararları da yok sayılmaktadır.

Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen Lojistik Köy Projesi devletin güvenlik kuvvetlerinin koruması altında telaş içerisinde hukuksuz bir biçimde devam etmektedir.

Kamu Spotları Kimin İçin!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, televizyon kanallarında ve her türlü iletişim ortamlarında yayınlanan kamu spotlarında "tarım topraklarının korunması" gerektiği anlatılmaktadır.

Kentimizi hukuk kuralları çerçevesinde yönetmekle yükümlü olanların mahkeme kararlarını "küçük engeller" olarak değerlendirmeleri ve ilgili bakanlıkların talimatlarını görmezden gelerek, aceleci bir telaşla yapım çalışmalarının sürdürülmesi kabul edilemez.

Lojistik Köy İçin Önerilerimiz Dikkate Alınmadı

Bizler TMMOB‘ ye bağlı meslek odaları olarak uzmanlık alanlarımız ve bilimsel gereklilikler çerçevesinde Samsun için, ülkemiz için yapılacak her yatırıma destek olduk, olmaya da hazırız.

Lojistik Köy Projesi için de önerilerimizi her platformda sunduk şöyle ki;

Gelemende sanayi alanı olarak belirlenen, Samsun Ordu Karayolunun deniz tarafında kalan 3 bin dönümlük tarım dışı kamu arazisi, gerek toprak yapısı, gerek mülkiyeti, gerek karayolu tarfiğinin güvenli akışı, gerekse havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımının kolaylığı bakımından en uygun alandır.

Ancak Gelemen‘ deki bu alanda yerleşim bölgelerine yakın olmadığı için "rant" yoktu. Muhtemelen bu nedene önerimiz kabul görmemiştir.

OHAL Koşulları Fırsata Çevrilmektedir!

15 Temmuz FETÖ‘ nün hain darbe girişiminden bu yana OHAL ile yönetilen ülkemizde olağan hukuk yolları işlemez hale gelmiştir. OHAL uygulaması halkın, meslek odalarının yaşam alanlarına sahip çıkma, çevre ve yaşam mücadelesini önleme bahanesi haline getirilmiştir.

Lojistik Köy Projesinde görüldüğü gibi, proje paydaşlarının hesap verilebilirlik ve şeffaflıkları tamamen devre dışı kalmış, meslek odalarının ve halkın projeleri takip etmesi, yetkililerden hesap sorması olanaksız hale getirilmiştir.

Bu Kenti Yönetenlere Bir Kez daha Sesleniyoruz

Bu proje Samsun için önemlidir ancak yer seçiminiz yanlıştır, yönetim anlayışınız hukuk ile uyuşmamaktadır. Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin. Yaptım oldu çözüm değildir.

Yarın biçtiğinizden şikayet etmemek için bugün ektiğinize dikkat edin...

Saygılarımızla

12 Ekim 2017

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

Samsun İl Koordinasyon Kurulu 

 

  

Okunma Sayısı: 48

Samsun Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.