ÇİFTÇİYE YENİ DARBE - HABER GAZETESİ 2 KASIM 2017

SAMSUN ŞUBE
22.11.2017 (Son Güncelleme: 22.11.2017 16:14:35)

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, benzinin litre fiyatına 12 kuruş, motorinin litre fiyatına 18 kuruş zam yapılmasının çiftçiyi olumsuz etkileyeceğini söyledi. Tosun, "Üretimin devamının sağlanması ve üretim rekabetinin sağlanması için benzinde KDV oranlarının sıfırlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİ MAĞDUR OLACAK

Uygulanan zamların çiftçiyi yalnızca üretirken değil, taşıma ve diğer kalemlerde de etkilediğini kaydeden Tosun, "Geçmiş yıllarda üretici için gübrelerin KDV‘ sini sıfırladılar. Üretimin devamının sağlanması ve üretim rekabetinin sağlanması için KDV oranlarının benzinde de sıfırlanması gerekiyor. Enflasyonu kontrol edeceksek, üretim maliyetlerini de kontrol etmemiz lazım. Bir taraftan üretim kontrol edilemiyor, diğer taraftan da tüketici mağdur edecek bir süreç tetiklenmiş oluyor" dedi.

ÇİFTÇİ MALİYETTEN BIKTI

Türkiye‘ nin Avrupa‘ da girdi maliyeti konusunda en pahalı ikinci ülke olduğunu ifade eden Tosun açıklamalrını şu şekilde sürdürdü: "Son zamlar, üreticiye yeni bir yük ve adeta bir darbe. Öiftçilere uygulanacak destek politikalarının yeniden gözden geçirilmesi lazım. Bir yanda 2018 yılındaki desdtek programlarını açıklıyorlar, bir yandan da akaryakıt fiyatlarına zam yapıyorlar. Bu adeta kaşıkla verip kepçeyle almak. Çiftçiler artan maliyetlerden gerçekten bıktı. Hasbelkader ürün satılıyorsa onu bile kar saymaya başladı. Sürdürülebilir bir durum yok. Bu mantık içerisinde artan kurun piyasada yarattığı baskıyı azaltmak için yerli üretimi ve üreticiyi desteklememiz lazım."  

Okunma Sayısı: 18