ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

19 Ekim 2018 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 YAĞIŞLAR HUBUBAT ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ – 05.01.2018

    Yayına Giriş Tarihi: 06.01.2018  Güncellenme Zamanı: 06.01.2018 14:14:43  Yayınlayan Birim: KONYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.01.2018 11:19:07

Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ yağışlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarımsal kuraklık nedeniyle geçen yıl üretim sezonunda sıkıntı yaşayan Konyalı çiftçiler, son günlerde etkili olan yağışlar sayesinde yeni sezona umutla bakıyor.

Türkiye‘nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası‘nda kurak geçen üretim sezonunun ardından gelen yağışlar çiftçileri sevindirdi.

Sonbahar aylarında uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağışın düştüğü Konya Ovası‘nda çiftçiler, kış mevsiminin de yağışlı geçmesinden son derece memnun. Geçen hafta yurt genelinde etkili olan kar yağışının ekili araziyi kapladığı ovada, rekoltenin artması bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil ÇALIŞ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl üretim sezonunun kurak geçtiğini söyledi.

Bu yıl yağışların iyi olduğunu, bu durumun da hububatta verimi artıracağını belirten ÇALIŞ, bölgenin, geçen yılın ağustos ayından itibaren mevsim normallerinin üzerinde yağış aldığını ifade etti.

ÇALIŞ, "Hububatta ocak ve şubat ayları başta olmak üzere ilkbaharda mevsim normallerindeki yağışlar geçen yıla göre ürün kalitemizi ve verimimizi artıracaktır. Bu sezon beklenenden daha fazla yağış almamızdan dolayı buğdayda inşallah sıkıntı yaşamayacağız." dedi.

"Son 30 yılın en verimli sonbaharını geçirdik"

Üreticinin geçen yıl son 50 yılın en kurak sonbaharını geçirdiğini dile getiren ÇALIŞ, şöyle devam etti:

"Bu sezon, yani geçen yılın ağustos ayından itibaren aldığımız yağışlara baktığımızda, son 30 yılın en verimli sonbaharını geçirdik. Sonbahar yağışları özellikle kıraç alanlar için çok daha önemlidir. Bu yağışlar bölgemizin üçte ikisi kıraç alanlardan oluştuğundan bizim için önem arz ediyor. Kar yağışı merkezde 5 santimetre oldu ancak kuzeydeki ilçelerimizde 15-20 santimlere ulaştı. Yağışlar inşallah bereket getirecektir. Önümüzdeki aylarda da mevsim normallerinde yağış alacağımıza inanıyoruz."

Yağışların miktarına ve dağılımına bakıldığında üreticinin herhangi bir tedirginlik yaşamadığını söyleyen ÇALIŞ, "Yani üretici ürününün çimlenmesinde ve büyümesinde bir sorun yaşamıyor. İnşallah önümüzdeki hasat döneminde son yılların birim alanda en yüksek üretimini gerçekleştireceğiz. Çiftçilerimiz de bu anlamda gerçekten umutlu." diye konuştu.

"Rekolte iyiye doğru gidiyor"

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner de Konya Ovası‘nın aldığı yağışlar nedeniyle çiftçilerin yeni sezona umutla baktığını belirtti.

Ataiyibiner, "Mevcut şartlar ve mevsim beklediğimiz şekilde. Bölgedeki hububatta herhangi bir olumsuzluk yok. Rekolte iyiye doğru gidiyor. Son 3 ayda aldığımız yağışlardan dolayı çiftçiler oldukça sevinçli ve rekoltenin yüksek olacağından da son derece umutlu. İnşallah olumsuz bir durum yaşanmaz." dedi.

Okunma Sayısı: 6

Konya Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.