ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

19 Ocak 2019 Cumartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 GIDA HATTI / ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN KURAKLIK UYARISI! / 15 OCAK 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 15.01.2018  Güncellenme Zamanı: 15.01.2018 18:01:32  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.01.2018 18:01:22

Kuraklığın birçok felaketi de beraberinde getireceğini, tarım ürünlerinde azalmalar meydana geleceğini bildiren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, "Kuraklık en çok Akdeniz ve Güneydoğu Bölgelerinde hissedilecek. Gıda fiyatları 2018`in sonunda kuraklığa bağlı artabilir" dedi. Güngör, suyun çok dikkatli kullanılması, ürün deseni de çok iyi planlanarak, çok su isteyen ürünlerin yetiştirilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye, son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Sonbaharın ardından kış aylarında da beklenen yağışlar düşmedi, Ocak ayının ortasına gelmemize rağmen birçok bölgede hala kar yağmadı.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesini gündeme getirirken ilerleyen dönemler için de alarm verilmeye başlandı. Çünkü yetersiz yağışlar, tarımsal üretim için de büyük risk teşkil ediyor.

Dünyayı bekleyen 3 büyük tehlike

Eskişehir`deki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Göngör, dünyayı bekleyen 3 büyük tehlike olduğunu dile getirdi.

Küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliğine dikkat çeken Güngör, şunları söyledi:

"Bunu biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak sürekli söylüyoruz. Çünkü dünyada bir iklim değişikliği var. Tabii bunun yansımaları Türkiye`de de olacak. Nitekim 2015 Paris Anlaşmasının Türkiye ile ilgili raporda, ülkemizde son 5 yıldan sonra, yani bu süreç içerisinde kuraklık tehlikesinin baş göstereceği söyleniyor. En fazla göstereceği alanlar Adana, Antalya, Şanlıurfa, Hatay yani Güney ve Güneydoğu Anadolu ağırlıklı. Bu Ege Bölgesinde de kendisini kısmi olarak gösterecek. Çok büyük çaplı değil ama orada da kendini gösterecek.

İklim değişikliğinden hiç etkilenmeyecek olan bölge ise Karadeniz. Orada da yağışlar meydana geleceği raporlarda belirtiliyor."

"Üretim düşüklüğü, gıda fiyatlarının artması demek"

Kuraklığa bağlı olarak üretimde de azalmalar meydana geleceğini vurgulayan ZMO Başkanı Özden Güngör, "Eğer su olmazsa üretimde düşüklük olur. Bu şekilde devam ettiği takdirde 2018`de üretimde, özellikle tarla ürünlerinde yüzde 10 ile 50 arasında bir verim kaybı söz konusu olur. Kuraklık böyle devam ederse şayet. Üretim düşüklüğü demek, gıda fiyatlarının artması demek. Dolayısıyla bizim ithalatımızın da artması demek. İklim değişikliği sadece Türkiye`de değil başka ülkelerde de var. Aynı durum o ülkeler için de söz konusu. Dolayısıyla dünyada gıda üretiminde, tarımsal üretimde bir azalma olabilir. Onun için 2018`in ortalarında veya sonlarına doğru ben gıda fiyatlarının artacağını tahmin ediyorum. Eğer iklim böyle giderse" diye konuştu.

"Suyumuzu çok dikkatli kullanmalıyız"

Kuraklığa karşı yapılması gerekenler konusunda bazı önerilerde de bulunan Güngör, önerilerini şöyle sıraladı:

"Suyumuzu çok dikkatli kullanmamız lazım. Çünkü biz su zengini bir ülke değiliz. Basınçlı sulama sistemlerine önem vermemiz lazım. Mevcut olan suyumuzu tarlalara çok harcamamamız lazım. Daha bilinçli sulama, üretimimizde ürün desenlerini kuraklık yaşayacak bölgelerde ona göre seçimlerimizi yapmamız lazım.

Kuraklıktaki tehlikeler bunlar. Bunun dışında da bitkisel zararlılar ve hastalıklar yönünden de değişimler olabilir. Mevcut olan hastalıklar ve zararlılar değişir. Kuraklık ortamında farklı veya Türkiye`de olmayan hastalıklar ve zararlılar ortaya çıkabilir. İnsan sağlığı bakımından büyük bir risk oluşturur. Farklı hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir. Devletlerin bu tarz konularda planları olması lazım. Bununla ilgili projeler geliştirmesi lazım."

İHA-Tarih: 15 01 2018

Okunma Sayısı: 15

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.