ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

17 Ocak 2019 Perşembe  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 KANAL B / ÇİĞ SÜTE ZAM GELDİ AMA ÜRETİCİ ZOR DURUMDA / 29 OCAK 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 29.01.2018  Güncellenme Zamanı: 02.02.2018 09:47:06  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

 

Süt üreticisi zor durumda... Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt fiyatına zam yaptı. Ancak, maliyet artışının, çiğ süt fiyatını geçmesi, üreticiyi zorlamaya devam ediyor. Uzmanlar, üretimin azalmasının süt ve süt ürünlerinin yanı sıra kırmızı eti de etkileyeceğini söylüyor.

Ulusal Süt Konseyi`nin 1 lira 40 kuruş olan soğutulmuş çiğ süt litre fiyatına 13 kuruş zam yapmasına rağmen üretici zor günler yaşıyor. 

"ÜRETİCİNİN ELİNE GEÇEN HİÇBİR FİYAT ARTIŞI OLMADIĞI HALDE MARKET RAFLARINDA SÜT VE ÜRÜNLERİNİN ARTIŞ FİYATLARI FAHİŞ FİYATLARA ULAŞTI."

Maliyet artışının, çiğ süt fiyatına yansımadığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık desteklerin de yetersiz olduğuna işaret etti. 

"MALİYETİN YÜZDE 60 70 LİK BÖLÜMÜNÜ YEM OLUŞTURUYOR. 2008 2009 YILINDA VERİLEN YEM DESTEĞİNİN HALA GÜNÜMÜZDE YARISI KADAR DESTEK VERİLDİĞİNE ŞAHİT OLUYORUZ. SÜT ÜRETİCİNİN EN BÜYÜK DESTEĞİ PRİM DESTEĞİDİR. DESTEĞİN YARI YARIYA AZALTILDIĞINI GÖRÜYORUZ."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de 2016 ve 2017 yılının ilk 10 ayında Türkiye`nin 270 ton süt tozu ithal ettiğini ve 1 milyon 135 bin dolar ödeme yaptığı hatırlatarak, süt üretiminin önemine değindi.

"BU ÜLKENİN COĞRAFYASI SÜT ÜRETİMİNE ELVERİŞLİDİR. KENDİMİZ ÜRETMENİN YOLUNU ARAMADAN SÜT TOZU İTHALATINA YÖNELMEK ÜRETİMİ BALTALAYAN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERİNDEN BİRİDİR."

Kazanamayan üreticinin hayvanını kesime göndereceğini söyleyen Atalık, bu durumun kırmızı ete de yansıyacağına dikkati çekti.

"BİR SÜT ÜRETİCİSİ HAYVANINA BAKIP SÜTÜNÜ SATIP PARA KAZANAMIYORSA HAYVANINI KESİME GÖNDERİR. AŞISI İLACI YEMİ PAHALANAN BİR ÜLKEDE SÜTÜN FİYATINI BASKILAYARAK AŞAĞI ÇEKMEK VE SÜT İNEKLERİNİ KESİME GÖNDERMEK VE TÜRKİYE‘NİN ET KRİZİNİ DE BAŞLATMAK DEMEKTİR SADECE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARININ ARTMASI DEMEK DEĞİLDİR"

Atalık çözüm için yetkililere seslendi. 

"YAPILMASI GEREKEN SADECE SÜT ÜRETİCİLERİ DEĞİL BU ÜLKEDE TARIMIN HERHANGİ BİR DALIYLA UĞRAŞAN ÜRETİCİLERİ KOOPERATİF ÇATI ALTINDA TOPLAMAKTADIR0922 MALİYETİ DÜŞÜRECEK DESTEKLEMELERİ YAPIP TAKİBİNİ YAPIP SONUÇLARI İNCELEMEMİZ GEREKİYOR."

  

Bağlantılar: 
http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=104229
 

Okunma Sayısı: 17

İstanbul Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.