BEREKET TV - "UMUT ÖZDİL İLE GÜNDEMİN BEREKETİ" PROGRAMI

GENEL MERKEZ
12.02.2018 (Son Güncelleme: 21.02.2018 15:01:13)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 12 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 9.30’da, Bereket TV’de canlı olarak yayınlanan, “Umut Özdil ile Gündemin Bereketi” programına katıldı.

Programda Umut ÖZDİL, Başkanımıza “bir televizyon kanalında yer alan, yemeğimize zehir katıyorlar başlıklı haberde, tarım ürünlerinin yalnızca göze hitap ettiği, sağlığı ise önemli ölçüde tehdit ettiği iddia edildi. Haberde meyve ve sebze üretiminde, tarım ilaçlarının ve ağır metallerin çokça kullanıldığı aynı zamanda hormonlu olduğu ileri sürüldü. Hatta meyve ve sebzelerin ölümcül hale getirildiği iddia edildi. Yaz kış ayrımı olmadan her meyvenin tezgâhlarda yer aldığı bildirildi. Buna sebep olarak kimyasal maddelerin enjekte edildiği belirtildi. Bu konuyu değerlendirir misiniz?” Dedi.

Başkanımız konu ile ilgili olarak geniş bir açıklama yaptıktan sonra sonuç olarak şunları söyledi. “Üründe ilaç kalıntısı olmaması için;  doğru teşhis yapılmalı, doğru ilaç önerilmeli, doğru dozda ve doğru bir kalibrasyonla atılmalı, doğru zamanda ilaç atılmalı, doğru bir aletle atılmalı, ilaç atım zamanı ile hasat aralığına etikette yazılan süreye dikkat edilmeli, ilaç başka bir kimyasalla karıştırılırken mutlaka uzmanına sorulmalı ve mutlaka atılacak üründe ilacın tavsiyesi olmasına dikkat edilmelidir.

Bakanlık olarak ise; Bayi ve köy ziyaretlerine daha sık gidilmeli, bayi ve üreticilere çok sık eğitimler verilmeli, bunun aksini yapanlara mutlaka ceza uygulanmalı, kalıntı analiz laboratuvarları hal yerleri başta olmak üzere birçok yerde açılmalı,  köylerde mutlaka genç nüfus arttırılmalı, ‘’Tarım Danışmanlığı’’ daha geniş kapsamlı olarak buralarda hizmet vermek üzere görevlendirilmeli,  GTHB mutlaka işsiz meslektaşlarımız için yeni alımlar yapmalı,  meslek odamızın görüşleri dikkate alınmalıdır.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 1373
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://www.youtube.com/watch?v=BqBwTXINCQA&feature=youtu.be