ÇİFTÇİ TV- "ÇİFTÇİ HABER" PROGRAMI

GENEL MERKEZ
08.03.2018 (Son Güncelleme: 08.03.2018 17:54:01)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 08 Mart 2018 Perşembe günü, Çiftçi TV’de Taner ÖZTÜRK’ün canlı olarak sunduğu “Çiftçi Haber” programına telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda Başkanımız: 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlayarak, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit düzeyde yararlanılması gerektiğini belirtti.

ÖZTÜRK’ün programda yönettiği soru başlıkları ve Başkanımızın GÜNGÖR’ün açıklamaları özetle şu şekilde oldu:

14 Şeker Fabrikasının Satışını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

“Hükümetin 14 şeker fabrikasının satışından vazgeçmesi gerekmekte, Şeker fabrikalarının özelleştirilip, şeker gibi stratejik bir üründe dışa ve çokuluslu şirketlere bağımlı hale getirilmesi, “Milli Tarım Projesi” ile ne ölçüde uyumludur. Bu sektöre hitap eden 10 milyon nüfus var. Bu üreticileri biz düşünmek zorundayız. Bu satış kararı ile birçok pancar üreticisi üretim yapmayacak ve nişasta bazlı şeker üreten firmaların önü açılacaktır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi yerine modernize edilip, alet ve ekipmanları yenilenerek, daha verimli hâle getirilmesi gerekmektedir.”

300 Koyun Desteği Sektörü Nasıl Etkiler?

“Çiftçimize verilecek koyunlar bedava değil. Çiftçinin  bu projeden yararlanması için banka kredisi karşılığında ipotek vermesi gerekiyor. Ayrıca koyunları koyacak ağılın olması gerekir. Toprağınız ve ağılınız varsa, devletin size temin edeceği 300 koyunu bedava değil, kredi karşılığında alabilirsiniz. Ancak yerli üretimi artırmak için hazırlanan projede üreticilere verilecek kadar koyunumuz bulunmadığı için, koyun ithal edilerek bu açığı kapatma yoluna gidilecektir. Tabi koyunu otlatmak içinde meralarımız ıslah edilmesi korunması gerekmektedir.”

19.Dünya Ziraat Mühendisliği Kongresi Antalya’da Yapılacak  Kongre Hakkında Bilgi Verir misiniz?

“22-25 Nisan tarihlerinde Antalya`da yapılacak 19. Dünya Ziraat Mühendisliği Kongresi`ne, 160 ülke davet edildi, kongrenin teması “Çocuklar İçin Sürdürülebilir Yaşam” olarak belirlendi. Dünyanın farklı ülkelerinden 2 binin üzerinde katılımın sağlanacağı kongre ilk defa Türkiye`de yapılacak ve bu kongrenin bir daha Türkiye`de yapılma ihtimali sıfırdır. Afrika ülkelerinden Çin`e, Japonya`dan Avrupa ülkelerine dünyanın pek çok noktasından gelecek bilim insanları ile 4 gün boyunca tarımı konuşacağız” dedi.

 

Okunma Sayısı: 587
Fotoğraf Galerisi