ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Mart 2019 Pazar  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 HALKTV / NBŞ, İTHALATLA ZEHİRLEYECEK / 22 MART 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2018  Güncellenme Zamanı: 23.03.2018 11:00:21  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2018 10:57:07

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik tepkileri azaltmak için üretim kotasının yüzde 10’dan 5’e düşmesi piyasaya girecek NBŞ’yi azaltmayacak. İthalatta sınırlamaya gidilmemesi nedeniyle üreticiler, açığını kolaylıkla ithalatla kapatabilecek.

 
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik tepkileri azaltmak için üretim kotasının yüzde 10’dan 5’e düşmesi piyasaya girecek NBŞ’yi azaltmayacak. İthalatta sınırlamaya gidilmemesi nedeniyle üreticiler, açığını kolaylıkla ithalatla kapatabilecek.
 
Birgün’de yer alan habere göre; Hükümet, bulundukları kentin “can damarları” olan, ürettikleri doğal şekerle tüm yurttaşların yaşamını doğrudan etkileyen 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi kararının ardından, “Halk sağlığa zararlı Nişasta Bazlı Şekere (NBŞ) mahkum ediliyor” eleştirilerini engelleyebilmek için üretim kotasını yüzde 10’dan 5’e düşürdü. Gelişmiş ülkelerde gıdada kullanılmayan ve üretim kotası yüzde 3’ten fazla olmayan NBŞ’nin Türkiye’deki kotasını düşüren Hükümet, ithalata ise dokunmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, NBŞ ithalatının her geçen yıl onlarca ton arttığını ortaya koyuyor. Merdiven altı üretim de ciddi tehlike oluşturuyor.

TÜİK verilerine göre, 2011 yılında NBŞ ithalatı 11 bin ton oldu. Bir sonraki yıl 11,2 bin ton olan ithalat, 2013 yılında 13,2 bin tona yükseldi. 2014 yılında 15,7 bin ton, 2015 yılında ise 28,7 bin ton NBŞ ithal edildi. NBŞ’de ithalat 2016 yılında zirveye çıktı. Hükümet, 2016’da toplam 57,1 ton NBŞ ithal etti. Böylece 2011 ile 2016 yılları arasında toplam 136,9 bin ton NBŞ, yabancı ülkelerden ithal edildi. Uzmanlar, ithalattaki ciddi artış nedeniyle NBŞ üretimine konan kotanın hiçbir anlam ifade etmediğini söylüyor.

“TANSİYONU DÜŞÜRME HAMLESİ”

Hükümetin NBŞ üretim kotasını yüzde 5’e çekmesini, “Tansiyonu düşürmeye yönelik hamle” olarak nitelendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Gerçek NBŞ üretim miktarı kotada belirtildiği gibi yüzde 10 ya da yüzde 5 değil. Önümüzdeki dönemde bir milyon tonun üzerinde mısır ithal edilecek ve merdiven altı NBŞ üretilecek. Denetim olmadığı için merdiven altı üretimin önüne geçmek ve miktarını tespit etmek imkansız” diye konuştu.

ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ise “Şeker fabrikaları özelleştirilecek, sadece kar edenler çalıştırılacak. Dolayısıyla uzun vadede devletin 25 şeker fabrikasından 10 tanesi çalışırken diğer 15 tanesi kapatılacak. Bunun sonucunda da Türkiye’nin şeker ihtiyacı artacak. İthalat tam da burada devreye girecek” dedi.

Her yıl değişen miktarlarda ithal edilen NBŞ’nin önümüzdeki yıllarda kontrol edilemeyecek derecede artabileceğine dikkati çeken Atalık, “Ucuz olduğu için şirketler NBŞ’yi seçecekler. Yani NBŞ kotasının yüzde 5’e indirilmesi hiçbir şeyi ifade etmiyor” diye konuştu.

 

 

 

Bağlantılar: 
http://halktv.com.tr/nbs-ithalatla-zehirleyecek-311048
 

Okunma Sayısı: 314

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.