ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

24 Mart 2019 Pazar  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 AKDENİZ GERÇEK GAZETESİ / ANTALYA BETONA KARŞI SAVAŞINI KAYBEDİYOR / 12 NİSAN 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 14.04.2018  Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 11:33:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, son yıllarda Antalya’nın tarım topraklarına karşı inanılmaz derecede bir saldırı yaşandığını ve kentin bu savaşı yavaş yavaş kaybetmek üzere olduğu iddia etti.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, son yıllarda Antalya’nın tarım topraklarına karşı inanılmaz derecede bir saldırı yaşandığını ve kentin bu savaşı yavaş yavaş kaybetmek üzere olduğu iddia etti.

 

Güngör, “Antalya‘nın bu güzelliğini, bu yeşilliğini korumamız lazım. Özellikle buradan siyasilere sesleniyorum, her şeyi rant olarak görmemek lazım. Yeşil gördükleri zaman hemen akıllarına para ve beton gelmemesi lazım” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör son yıllarda Türkiye’nin her kesiminde tarım topraklarının yavaş yavaş ranta teslim olmaya ve imara açılmaya başladığını iddia etti. Güngör, Akdeniz GERÇEK’e yaptığı özel açıklamada bu durumun sadece Antalya’da değil Eskişehir’de, Adana’da ve Türkiye’nin birçok ilinde yaşandığı vurguladı.

 

16 YILDA 3.5 MİLYON HEKTAR TARIM TOPRAĞIMIZ YOK OLDU

Güngör, şöyle konuştu: “Bugün polikültür ziraat yapılan yerlerde tarım topraklarına karşı inanılmaz derecede bir saldırı var. Antalya da bu savaşını yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Türkiye bundan 16-17 yıl önce 26.5 milyon hektar alanda ziraat yapıyordu. Şimdi bu rakam 23 milyon hektara düştü. Yani 16 yılda 3.5 milyon hektar tarım topraklarımız gitti. Peki ne oldu bu tarım topraklarına? Maalesef buralara santral yapıldı, sanayi kuruldu, konuta açıldı, TOKİ’ler evler yaptı. 3.5 milyon hektar alan maalesef yok oldu. 16-17 yıl önce nüfusumuz 40-50 milyondu. Şimdi 80 milyonu geçtik. Nüfusumuz 30 milyon arttı ama tarım topraklarımız daraldı.”

 

HER ŞEYİ İTHAL EDER OLDUK

“Şimdi ben şunu soruyorum yetkililere; bu şekilde giderse -ki maalesef gidiyor- yarın buradaki insanlara siz ne yedireceksiniz? İthalatla her şeye çözüm bulamazsınız. Son 16 yılda ithalata ödediğimizi yara, 230 milyar dolar. Samanı, kepeği, pamuğu, buğdayı, nohudu, mercimeği, kuru fasulyeyi, canlı hayvanı bugün hep ithal eder bir ülke haline geldik. Önceden, ‘kendi kendine yeten 7 ülkeden biri’ olarak övündüğümüz ülkemizin artık esamisi okunmuyor.”

 

TOPRAK KORUMAMA KURULU!

Türkiye’nin kendi kendine yetebilen 7 ülke arasında olduğu söylemlerinin büyük bir yalan olduğunu da kaydeden Güngör, “Tarımda ‘Avrupa birincisiyiz diyoruz’ ama kesinlikle öyle değil. Pembe bir tablo çiziliyor. Bu büyük bir yalan. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz 80 milyon insan besliyoruz, tarım topraklarımızı başka ülkelerde olduğu gibi korumamız lazım. Toprak Korumu Kurulu kurdular ama sanki adı Toprak Korumama Kurulu. Sen artık böyle değerlendiriyorum. Bu kurula gelen 100 davanın 70-80’i geçiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir kurul olabilir mi?” dedi.

 

BETONDAN TURİZM CENNETİ Mİ OLUR?

Antalya’ya gelen turistin betonlaşmış bir kent görmek istemediğini ileri süren Güngör, “Bir kere Antalya turistik bir yer. 4 mevsimin çok rahat görülebildiği bir yer. Polikültür ziraat yapılan bir yer. Ağırlıklı olarak orada tarım ve turizm kesimi var. Antalya’ya gelen insanlar o yeşilliği, doğayı ve tarihi güzelliklerini görmek isteyecek. Bu insanlar beton görmeye değil, o güzellikleri görmeye geliyorlar. Şimdi siz bu yeşil alanları tahrip eder ve her tarafa bina dikerseniz, nasıl turizm cenneti olacaksınız? Bu turist 1 yıl gelir, 5 yıl gelir, ondan sonra artık o bölgenin hiçbir özelliği kalmaz” diye konuştu.

 

DAVA AÇMAKTAN, HUKUK BÜROSU HALİNE GELDİK!

Tarım alanlarına karşı yapılan saldırıları yargıya taşımaktan hukuk bürosu haline geldiklerinden dert yanan Güngör, şöyle dedi: “Antalya’nın şehir planlaması yapılırken, tarım alanlarının çok iyi korunması lazım. Birçok kurum ve kuruluşlun çağırılıp bu projelerin çok iyi anlatılması lazım. ‘Arkadaş biz buraya bunu yapacağız, böyle düşünüyoruz, sizin bu konudaki fikriniz nedir? Bu konuda bize ne gibi önerileriniz olabilir?’ denmesi lazım. Bugün çevre örgütleri aranmıyor, meslek odaları aranmıyor, hiçbir kurum kuruluş aranmıyor. Böyle olunca geride bize bu projelerle ilgili dava açmak kalıyor. Şuanda Ziraat Mühendisleri Odası meslek odası halinden çıktı, bir hukuk bürosu haline geldi.”

 

HER ŞEY RANT DEĞİL

Güngör açıklamaların sonunda Antalya’daki siyasilere ve kanaat önderlerine de mesaj gönderdi: “Antalya turizmi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli illerinin başında geliyor. Yazıktır, bu güzelliği, bu yeşilliği korumamız lazım. Her şeyi betonlaştırmamamız lazım. Yeşil alanları, valiliğin belediyelerin ve çevre örgütlerinin elbirliğiyle korumamız lazım. Özellikle buradan siyasilere sesleniyorum, her şeyi rant olarak görmemek lazım. Yeşil gördükleri zaman hemen akıllarına para ve beton gelmemesi lazım. Bu yapılmayınca bizler de mecburen bunu yargıya götürüp dava açmak zorunda kalıyoruz. O da katakulli ile değişiyor.”

 

Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

—Dosyalar

(58 KB) (14.04.2018 10:45:33)

(22 KB) (14.04.2018 11:32:56)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 247

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.