ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

21 Mart 2019 Perşembe  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 SU POLİTİKALARI DERNEĞİ’NİN “SULAMA YÖNETİMİNDEKİ DÜZENLEMELER” KONULU YUVARLAK MASA KONFERANSINA KATILDIK  

    Yayına Giriş Tarihi: 18.05.2018  Güncellenme Zamanı: 18.05.2018 16:31:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 18.05.2018 15:15:25

15 Mayıs 2018 Salı günü, Su Politikaları Derneği, “7139 Sayılı Yasada Sulama Yönetimindeki Düzenlemeler” konu başlıklı Yuvarlak Masa Konferansı düzenlendi.

Su Politikaları Derneği’nin Hukuk Müşaviri ve eski DSİ Hukuk Müşavirlerinden Avukat Nihal ÇAMLIBEL’in verdiği konferansa; ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği Genel Başkanı Halis UYSAL, Kimya Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali UĞURLU, DSİ’de çeşitli kademelerde görev yapmış uzmanlar, Bölge Birlikleri Başkanları ve Akademisyenler katıldı.

Konferansın açılışında, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun YILDIZ, “ülkemizin su ve gıda güvenliği konusunda karşı karşıya olduğu tehditler” ile ilgili özet bilgi sundu.

Av. Nihal ÇAMLIBEL sunumunda: Tarımsal Sulamalara ilişkin yasal düzenlemeler ile 6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki yasa ile 6172 sayılı Sulama Birlikleri yasada değişiklik yapan 7139 sayılı yasadaki düzenlemelere ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’de Su Yönetiminin yasal altyapısının kronolojisini veren ÇAMLIBEL, 7139 sayı ile özellikle su kullanıcı kuruluşlarının tüzel kişiliklerinde yapılan düzenlemeler ve bu düzenlemelerin ortaya çıkarttığı bazı belirsizlikler üzerinde durdu. 7139 sayılı yasada su tahsisleri konusundaki maddelere de değinen ÇAMLIBEL, bu konudaki mevcut durum ile uzun dönemdir TBMM’de bekleyen Su Yasası Tasarısında yer alan maddelerle olan ilişkisini kurarak konferansa katılanları bilgilendirdi.

Katılımcılar; 7139 sayılı yasa ile getirilen düzenlemelerin özellikle su kullanıcı kuruluşlarının düzenlediği alanlarda bazı belirsizlikler oluşturduğunu ve bunun hızla giderilmesi gerektiğini savunarak, Havza bazlı hazırlanan/hazırlanacak planları yerel ölçekte asli görevi olarak ifa edecek teşkilatın bulunmaması ve Su Kanunu’nun henüz TBMM’den geçmemiş olmasının bu belirsizlikleri arttırdığını,  özellikle su yönetiminde katılımcılık ve şeffaflık ayaklarının Sulama Birliklerinin 12 yıl boyunca yasasız yönetildiklerini belirttiler.

Yuvarlak Masa Konferansı’nın sonunda, katılımcıları su yönetiminde aşağıdaki konuların dikkate alınması gereğine vurgu yaptılar:

  • Sulama Kooperatiflerinde sulama oranı ve sulama randımanları Türkiye ortalamasından göreceli olarak yüksek olup (%80-85) kurumsal yapıları güçlendirildiğinde bu oranlar daha da artacaktır.
  • Yeni su yasası tasarısında stratejik hedef ve vizyonun yer alması gereklidir.
  • Hidrolojik ve hidrometeorolojik veriler güncellenerek ilgili kurumlarla paylaşılmalıdır.
  • Hidroloji Enstitüsü kurulmalı ve Mühendislik Hidrolojisi Eğitimi verilmelidir.
  • Yeraltısuyu “ Stratejik doğal kaynak olarak “ ele alınmalıdır.
  • Su Tahsisi konusunda sadece DSİ Genel Müdürlüğü yetkili olmalıdır.

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, Yuvarlak Masa Konferansında, “DSİ Kanunu 28/04/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir, 27 Haziran 2018 tarihine kadar Ziraat Mühendisleri Odası olarak, kanunun iptali için CHP AYM ye başvurabilir. Biz de alt mevzuat iptali ile birlikte isteyebiliriz” dedi.

 

Güncellenme Zamanı: 18.05.2018 15:18:40

Okunma Sayısı: 796

Tüm Haberler »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.