ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

27 Mayıs 2019 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 CUMHURİYET GAZETESİ: UZMAN ZİRAATÇİDEN İLAÇLI MEYVE UYARISI: YETERİ KADAR BEKLENMEDEN SOFRAYA GELİYOR - 04 ARALIK 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 05.12.2018  Güncellenme Zamanı: 13.12.2018 13:02:37  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

"Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, hasattan bir hafta önce atılması gereken ilacın üç gün önce kullanıldığını belirterek bunların daha sonra halde satıldıklarını söyledi. Güngör, "Bu yüzden hallerde de mutlaka tarımsal test yapılmalı" diye konuştu."

[Haber görseli]

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre Ticaret Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın Avrupa’ya ihraç edilecekken gümrükten dönen 460 ton limon, 17 ton çilek ve 30 ton kayısı hakkındaki soru önergesine yanıt verdi.

Limon detayı

Bakanlık, 2017’de çeşitli ülkelere gönderilen 139 ton limon ve 22 ton kayısının geri döndüğünü bildirdi. Ayrıca 58 ton kirazın da Türkiye’ye geri döndüğünü bildirdi. Diğer meyveler hakkında veri paylaşılmadı.

Bu yılın ocak-eylül döneminde ise geri dönen limon miktarı 460 ton, kayısı da 30 ton olarak kayda geçti. Bununla birlikte 17 ton da çilek geri gönderildi.

Özellikle limondaki artış dikkat çekti. Her 1000 limonun biri geri gönderilmiş oldu. Toplam ihracatta ise bu oran binde 3.

‘Dönen her ürün hastalıklı değil’

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi konsey üyesi Ali Kavak, Rusya’nın bazı ürünleri Akdeniz meyve sineği ‘bahanesiyle’ geri yolladığını ifade etti.

Sineğin insan sağlığına bir etkisi olmadığını dile getiren Kavak, “Ürünün raf ömrü azalıyor. Rusya ise haşerenin ülkesinde yayılmasını istemiyor. Her dönen ürün hastalıklı değildir” dedi.

Süresinden önce ilaç

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, geri dönen ürünlerin Türkiye’nin tarımsal itibarı için ‘sıkıntılı olduğunu’, bu ürünlerin tüccarlar tarafından diğer ülkelere gönderilmeye çalışıldığını kaydetti.

Türkiye’de iç tüketimde de kimyasal kalıntılara dikkat edilmesi gerektiğini aktaran oda başkanı, şunları dile getirdi: “Örneğin hasattan yedi gün önce atılması gereken ilaç için sadece üç gün bekleniyor. Sonra ürün hale gidiyor, buradan da manava ve bizim masamıza geliyor. Bu yüzden hallerde de mutlaka tarımsal test yapılmalı.”

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 298

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.