ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

16 Kasım 2019 Cumartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 KANAL B- "GÜNE BAKIŞ" PROGRAMI

    Yayına Giriş Tarihi: 12.12.2018  Güncellenme Zamanı: 14.12.2018 14:47:01  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 12.12.2018 13:32:18

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR; 12 Aralık 2018 Çarşamba günü saat: 09.30’da,  Kanal B TV’de Nebi ÖZDEMİR tarafından sunulan “Güne Bakış” programına katılarak "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" hakkında Oda’mız görüşlerini dile getirmiştir.

Canlı yayınlanan programda Güngör; “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye`de tüm okullarda kutlanıyor.

1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ``yerli malı kullanmanın önemi`` vurgulanır. Burada tutumlu olmanın manası, insanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasıdır. Bu günlerde tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketici konuları üzerinde durulur.

Ülkemiz maalesef tohum, gübre, zirai ilaç ve birçok girdilerde dış ülkelere bağımlıyız. Yalnız tarımda değil, giyim sektörü, gıda sektörü, içecek sektörü, temizlik sektörü ve teknoloji sektörü gibi birçok alanda yabancı firmaların markaları hakimdir. Örneğin tekel fabrikaları kapatıldıktan sonra ülkemizdeki yerli sigara bitmiştir. Piyasa tamamen yabancı sigara markalarının  tekeline girmiştir.Buna Sümerbank ve daha birçok kuruluşlarımızı sayabiliriz.

Yani yerli ve milli kalmamıştır.

Meksika’dan nohut, Yunanistan’dan armut, Bulgaristan’dan saman, SSırbistan’dan, Brezilya ve Arjantin’den hayvan, İtalya’dan elma,İspanyadan bamya, Almanya’dan kabak,İsrail’den ıspanak, pirinç, nohut, mercimek, İran’dan soğan, Çin’den sarımsak, KKTC’den kırmızı biber, Kırgızistan’dan K.fasulye, Rusya’dan başta buğday olmak üzere birçok ürün ithal etmekteyiz. Daha sayamadığım birçok ürün ve hammadde vardır.

Sadece 2017 de Almanya’dan toplam 22 milyar dolar, Rusya’dan 20 milyar dolar, Amerika’dan 12 milyar dolarlık ithalat yapmışız. Toplam ithalatımız ise 234 milyar dolardır. Tabidir ki ihracatta yaptık. Ortalama olarak %65 ihracat yapıldığında ithalatımız %100 seviyelerinde olmuştur. Örnek olarak; 2016 yılında ihracatımız  142.5 milyar dolar iken İthalatımız yaklaşık 200 milyar dolar,2017 yılında ihracatımız 157 milyar dolar, ithalatımız 234 milyar dolar olmuştur.

2018 yılına baktığımızda şu ana kadar ihracatımız 160 milyar dolar bulmuşken ithalatımız 250 milyar dolara yaklaşmıştır. Ayrıca 2002`de 130 milyar $ olan dış borç 2018’de 460 milyar dolara, 2002`de 60 milyar TL olan, iç borç şu anda 650 milyar TL ‘ye çıkmıştır. Ayrıca çiftçimizin borcu 2002`de 1 milyar TL idi, şimdi 110 milyarı aştı. Yani üreticilerimizin büyük bir bölümü bankalara borçlu durumdadır. Birçok üretici girdi maliyetleri yüzünden ekimden vazgeçti. Verilen destekler yetersizdir. Tarıma gereken önem verilmemektedir. Halbuki tarımda gelişme olmadan sanayide gelişme olamaz. Üreticinin üretime sarılması için desteklenmesi yani para kazanması gerekir. Buğdaycısı, fındıkçısı, çeltikçisi birçok üretici alın terini alamamaktadır. Kazanan hem sermaye kesimi olmaktadır.

Son olarak söyleyeceğim; Yerli malı haftasında ortak varlığımız olan yerel çeşitlerimiz bile çıkan yönetmelikle şirketlere devredilmektedir.

Yerli malı haftasında yerli ve milli pek bir şeyimiz kalmamıştır. Bunu hep birlikte değerlendirmemiz gerekir’’ dedi.

Okunma Sayısı: 804

Tüm Görsel Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.