ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Eylül 2019 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 SPUTNİK NEWS TÜRKİYE: GIDA FİYATLARI BELEDİYELERLE İNMEZ- 8 ŞUBAT 2019

    Yayına Giriş Tarihi: 08.02.2019  Güncellenme Zamanı: 08.02.2019 11:00:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma sonrası fahiş oranda artan gıda fiyatlarının düşürülmesine yönelik çalışmalar başladı. Buna göre belediyeler gelecek haftadan itibaren tanzimli satışa başlayacak. Ancak uzmanlara göre bu, fiyatların düşürülmesine yetmeyecek.

sebze - meyve - hal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın yükselen sebze-meyve fiyatları için "Biberiydi, domatesiydi, gerekirse ayar çekme kararı aldık" demesinden sonra ne yapılacağı belli oldu. Belediyeler gelecek haftadan sonra tanzimli satışa başlayacak. Tüketiciye uygun fiyattan satışı öngören tanzimli satış, gelecek hafta Ankara ve İstanbul`da başlayacak.

Ancak Hal Yasası gibi tanzimli satışın da fiyatları düşürmeye yetmeyeceği düşünülüyor. Bir diğer soru işareti de belediyelerin bu ürünleri nereden temin edeceği.

Cumhuriyet`ten Gamze Bal`ın iddiasına göre, tanzimli satışa 2 yıl önce başlayan İzmir Tire Süt Kooperatifi gibi ürünler kooperatiflerden mi temin edilecek yoksa ihale açılıp rant mı dönecek sorusu gündeme geldi.

Tarımdaki yüksek girdiler ve plansız üretim gibi yapısal sorunlar çözülmeden gıda fiyatlarının düşmeyeceğini söyleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, "Hal Yasasıyla, tanzimli satışla fiyatlar düşmez. Girdi maliyetlerini düşürün, bakın gıda fiyatları nasıl düşecek! Ayrıca tanzimli satıştan kim kazanacak, kimlere rant verilecek" dedi.

Son dönemde gıda fiyatlarının ‘spekülatif` ya da ‘fırsatçılar` algısıyla tartışıldığına dikkat çeken Güngör, bu durumun asıl sorunu gölgelediğinin altını çizdi. Güngör, "Tarım şu anda yerlerde sürünüyor. Çiftçi bir yandan yüksek girdi maliyetleriyle diğer yandan da iklim değişikliğiyle uğraşıyor. Tarım alanları daraldı. Önce bu sorunları çözmek lazım" diye konuştu.

 KOOPERATİFLERLE ANLAŞILMALI

İzmir Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, "Belediyelerin tanzimle satacakları ürünler kooperatiflerden karşılanmalı. Böylece hem tüketiciye ucuz ve sağlıklı ürün satılır hem de çiftçi kazanır" dedi.

Tire Süt Kooperatifi, hükümetin hedeflediği tanzimli satışı 2 yıldır İzmir`de uyguluyor. Bu girişimle açılan ve et-süt ürünleri, zeytinyağı ve bal satılan Çiftçi Market`te hem raflar ülke genelindeki tüm kooperatiflere açılarak üreticinin kazanması sağlanıyor hem de aracılar ortadan kaldırıldığı için tüketiciye yüzde 5-10 indirim uygulanıyor. Şimdi ise Çiftçi Market`in her ilçede kurulması hedefleniyor.

"Hükümetin başlatacağı tanzimli satışın kesin çözüm getirmesi için kooperatiflerle anlaşılmalı" diyen Eskiyörük, "Aracıların ortadan kaldırılmasının en sağlıklı yolu, kooperatiflerle anlaşılmasıdır. Yerel yönetimlerin kooperatifleri desteklediği uygulamalar, tüketiciye kaliteli, sağlıklı ve ucuz ürün sağlıyor" diye konuştu.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 414

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.