ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

22 Eylül 2019 Pazar  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 KAKTÜS HABER: TANZİM SATIŞ, ESKİ KÖYE YENİ ADET- 12 ŞUBAT 2019

    Yayına Giriş Tarihi: 12.02.2019  Güncellenme Zamanı: 13.02.2019 13:43:33  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Antalya Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Şahin: Tanzim Satış, Eski Köye Yeni Adet

 • Salı, 12 Şubat 2019
 • Yazan  Kaktus Haber
 • Şahin Sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirmede, bu tür bir uygulamanın anlamsız olduğunu vurgulayarak bunun birçok yanlışı barındırdığını, sebze-meyve fiyatlarının zaten havaların ısınmasıyla birlikte düşeceğini, şekilci bir proje olduğunu,Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, yazısında şunlara değindi:Bölgesel olarak ürün toplama merkezleri mi oluşturulacak? Tanzim satış yerlerinde çalışacak personelin ve işletme giderlerinin maliyetleri nasıl hesaplanacak? Tüketiciler alışverişini hem kısıtlı hem de kuyruğa girerek mi alacak?Şayet olaylar bu şekilde devam ederse bu seferde üretici ve komisyoncusu arasında ciddi sorun yaşanacak. Malum vadeli satışların olduğu bu durumda, komisyoncular kesmiş olduğu çekleri ödeyecek mi acaba? Ya da çiftçisinden borcuna karşılık serasını, traktörünü elinden mi alacak?Dolayısı ile şu an halen halcisine ve ilaç bayisine borçlu olan çiftçi işin içinden çıkması çok zor. Komisyoncular, çiftçilerine çek kesmez ise, tarımsal girdi sağlayan ilaç bayileri, tohum firmaları, ilaç firmaları, gübre firmaları nasıl tahsilatını yapacak ve işin içinden çıkacak.Buradan yetkililere sesleniyorum, bu sistem tutmaz. Belki de seçim öncesi bir proje gibi gözüküp tüketicilerin memnuniyetle karşılayacağını düşünebilirsiniz ama asıl üreticiyi ve tarıma girdi sağlayan kitleyi zora sokacak.Asıl burada yapılması gereken, üretim maliyetlerini düşüren, mazot indirimi, elektrik, su paralarında indirim, sera şartlarının iyileştirilmesi için gerekli teşvik ve uygun krediler ile daha başarılı ve amaca yönelik iş yapılmış olunur.Ayrıca, dış pazar arayışına geçilmeli ve ihracata yönelik destekler verilmeli.Çünkü o süreçte sebze ve meyve fiyatları da ucuzlamış olacaktır.Yapılan her doğru işin de yanındayız, çiftçiye iki yıl ödemesiz ve 5 yıl düşük faizli kredi ile sera kurma projesi de bunlardan bir tanesi.Ülkenin kalkınması için üretim ve üretim planlaması şart. Bizlerde bu yapının içerisinde doğruyu söylemek adına her zaman var olacağız”
 • Sorumluluğumuz gereği bu olması gereken düşüncelerimizi de ilgili makamlara da dilimiz döndüğünce söylemeye çalışıyoruz.
 • O yüzden umarım yetkililer bu yanlıştan en kısa zamanda dönerler.
 • Kısacası tanzim satış yerleri sadece görüntüde ve lokal yerlerde kalacaktır. Kış koşulların da sebze fiyatı yüksekken tüketiciyi cezbedebilir belki ama 2 ay sonra her şey normale döndüğünde kimse gidip te hem kuyruğa girmez hem de kısıtlı alışveriş yapmaz.
 • Genç neslin çiftçilikten uzaklaştığı bu süreçte, kırsaldan göçü önlemek, yeni nesil çiftçilik ile buluşturmak adına eğitimlere yön verilmeli. Üretim ve tüketim arasında yapıcı bir köprü olmak adına da proje üretilmeli.
 • Birde tüketici hem kuyruğa girip, hem de istediği miktarda ihtiyacını alamayacaksa nasıl işin içinden çıkacak. Tamamen kısır, uygulaması imkansız ve alt yapısı oluşturulmamış bir proje.
 • Görünen o ki getirilmeye çalışılan sistem daha gelmeden işin mutfağında da sorunlar yaşayacak. Asıl bu durumdan market zincirleri de nasibini alacak.
 • Burada tüketiciyi düşünerek düşük fiyatlı sebze ve meyve alınmasını düşünürken, mevsimsel şartlardan dolayı ürün rekoltesi ve üretici maliyetleri de göz ününde bulundurulması gerekmektedir.
 • Yani alt yapısı oluşturulmamış ve şekilci bir projeden ibaret.31 Marttan sonrada sürekliliği olmayacak bir yapı.
 • “Çiftçilerimizin halcilerine ve ilaç bayilerine borçlu olduğu bu süreçte nasıl olacakta Belediye Tanzim Satış yerlerine mahsulünü getirebilecek. Hasat yaptığı ürünün 3 kasasını Komisyoncusuna,1 kasasını Tanzim yerine mi getirecek? Halcisi bu durumda müstahsilinden borcunu ödemesini mi isteyecek?
 • 31 Mart yerel seçimleri için popülist bir uygulama olduğunu, üstelik. 31 Mart seçimlerinden sonra uygulanmayan bir proje olduğunu söyledi.
 • TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, hükümet tarafından uygulamaya sokulan tanzim satış sayesinde meyve-sebze satışı projesini tamamen kısır, uygulaması imkansız ve alt yapısı oluşturulmamış bir proje olarak değerlendirdi.

Okunma Sayısı: 21

Antalya Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.