İLKSES GAZETESİ: ŞEKER FABRİKALARI AVM Mİ OLUYOR- 15 HAZİRAN 2019

GENEL MERKEZ
17.06.2019 (Son Güncelleme: 17.06.2019 10:46:11)

Özelleştirilen şeker fabrikalarıyla ilgili konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Güngör, “Sermaye sahipleri buraları AVM mi yoksa başka bir şey mi yapacaklar bekleyip göreceğiz” dedi

Şeker fabrikaları AVM mi oluyor

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Kastamonu, Van ve Erzincan’daki 3 taşınmaz ‘satış’ yöntemiyle özelleştirilecek. Türkşeker’in ihale ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Kastamonu’nun merkez ilçesi Cebrail Mahallesi’ndeki, Van’ın Erciş İlçesi Kışla Mahallesi’ndeki ve Erzincan’ın Çayırlı İlçesi Atatürk Mahallesi Değirmenbaşı mevkisindeki bazı taşınmazların satış yöntemiyle özelleştirmesi yapılacak. İhaleler, kapalı zarfta teklif alınması ve görüşmeler yapılması suretiyle ‘pazarlık usulü’ ile gerçekleştirilecek. İhale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhaleye son teklif verme tarihi 21 Haziran olarak belirlendi. 
Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, “Burayı alan sermaye buralarda AVM mi, konut mu yoksa başka bir gelir getirici ne yapacağını bekleyip göreceğiz. Tabi bu yerlerin değerinin altında mı verilecek, bunu da ihaleden sonra bileceğiz” ifadelerini kullandı. 

DEĞERLİ ARAZİLERDİR

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi işlemleriyle ilgili bilgi veren Güngör şunları söyledi: “Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca 2018 yılında, Türk Şeker’e ait Afyon, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat Şeker Fabrikaları için ihale süreci başlatılmıştı. Kastamonu Şeker Fabrikası’na teklif gelmediğinden satışı gerçekleştirilememişti. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararlarıyla satışı onaylanan 13 şeker fabrikasından ihalesini kazananlarca devralınmayan Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının satışı daha sonra iptal edilmişti. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi işlemleri Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yapılmaktadır. 10 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketine ait üç ildeki taşınmaz, Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından satışa çıkarılmıştır. Bu taşınmazlar fabrika olmayıp, Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketine ait, şehrin içinde veya etrafında, kupon arazi niteliğindeki değerli arazilerdir. Satışa sunulan taşınmazların bulunduğu Kastamonu ve Van Erciş’te bulunan Şeker Fabrikaları Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir. Erzincan şehir merkezinde bulunan Şeker Fabrikası özelleştirilmiş olmakla birlikte, Çayırlı İlçesi’nde satışa çıkarılan taşınmaz, Türkiye Şeker tarafından pancar alım merkezi olarak kullanılmaktaydı”  diye konuştu. 

 

Özel Haber: Nurettin BAKİ

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 661