ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

23 Eylül 2019 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 “KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ KAPSAMINDA KIRSAL KALKINMADA UZMAN ELLERİN DESTEKLENMESİNE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANI KARARI”NA DAİR DEĞERLENDİRMEMİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.07.2019  Güncellenme Zamanı: 12.07.2019 16:58:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

2 Temmuz 2019 günlü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin 1310 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı” son derece olumlu olmakla birlikte, geçmişte itiraz ettiğimiz bir takım yanlış uygulamaların da adeta itirafı konumundadır.

Karar ile tarım, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu genç ve uzman insanların asıl çalışma alanları kırsal alanda istihdamlarına katkı sağlamak ve söz konusu faaliyetler konusunda girişimciliği desteklemek son derece olumlu bir adımdır.

Hayvansal, bitkisel ve su ürünleri üretimine yönelik projeler ile yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler ve tüm bu sektörlerden elde edilen ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 100 bin TL’ye kadar hibe destek sağlanması sevindiricidir.

2019-2020 yıllarını kapsayacak şekilde pilot bölge olarak Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde kırsal alanda yaşayan ya da yaşamayı taahhüt eden meslek yüksekokulu ve üniversite mezunu gençlerin bu hibe destekten yararlanabileceği belirtilmektedir.

6360 sayılı yasa ile ülkemizdeki büyükşehir belediyesi sayısı 30’a yükselmiş ve il mülki sınırları belediye sınırı olarak kabul edilmiştir. Bu yasa ile ülkemizdeki köylerin yarısı mahalleye dönüştürülmüştür.

1310 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’ndan faydalanmak isteyen eğitimli gençlerin kırsal alanda yaşamaları ya da yaşamayı taahhüt etmeleri gerekmektedir. Pilot uygulama kapsamında sayılan illerden İzmir ve Mardin illeri büyükşehir belediyesi statüsünde olup köyleri mahalle statüsündedir, başka bir deyişle bu illerin kırsal alanları bulunmamaktadır.

Söz konusu olumsuzluğu gidermek amacıyla, 6360 sayılı kanundan önce köy tüzel kişiliğine sahip ve Cumhurbaşkanı Kararı’nın yürürlüğe girdiği tarihte nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinin kırsal alan kabul edileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu noktada, 6360 sayılı yasa ile 30 il büyükşehir belediyesi ve il sınırlarının da belediye sınırı kabul edilmesinin tarımsal üretim ve tarım arazilerinin korunması açısından son derece olumsuz bir uygulama olduğu, eleştirilerimizin haklı olduğu, yaşanan bu örnekten de görüleceği üzere ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği’nin yaklaşık %80’i kırsal alandan oluşurken, ülkemizde bu oran 30 ilin büyükşehir belediyesi haline getirilmesiyle yaklaşık %50’ye gerilemiştir.

Pilot bölge olarak sayılan illerde nüfusun az yoğunluklu olması, eğitimli gençlerin çok daha geniş bir alanda teşvik imkanlarından yararlanabileceği anlamına gelmektedir. Ancak yoğun nüfusa sahip İzmir’de kırsal alan tanımının, 20 binden az nüfusa sahip olan yerleri tarif ediyor olması nedeniyle eğitimli gençlerin teşviklerden yararlanabilme alanına kısıtlama getirmektedir. Özellikle nüfusu yoğun kentlerde mutlak tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanımının önüne geçilebilmesi açısından, eğitimli gençlerin yerleşim alanlarına yakın olan yerlerde özellikle istihdam edilmeleri ve desteklenmeleri özel önem taşımaktadır. İklimin ve tarım arazilerinin üretime son derece elverişli olduğu yörelerde, söz konusu teşvikler ile nüfus yoğunluğu gözetilmeksizin bu tarım arazilerinin korunması yönünde adımlar atılmalıdır. Aksi taktirde büyük kentlerdeki verimli tarım arazileri ve meralar, rant baskısı ve kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde yok edilmeye devam edilecektir.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 660

Tüm Oda Görüşleri »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.