ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

07 Aralık 2019 Cumartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 FINDIK FİYATININ SEZON ÖNCESİ AÇIKLANMASINI OLUMLU BULUYORUZ! AMA… 

    Yayına Giriş Tarihi: 27.07.2019  Güncellenme Zamanı: 27.07.2019 17:16:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.07.2019 17:16:22

Geçtiğimiz yıl geç açıklanan fındık fiyatları, fındık üreticisini tüccara zorunlu kılmış, ürünlerini düşük fiyattan satmalarına neden olmuştu. 2019 yılı fındık fiyatlarının sezon öncesi açıklanmış olması üreticiler açısından olumlu bir gelişmedir. 

Ziraat Mühendisleri Odası olarak bu yılki rekoltenin 650-700 bin ton civarında gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. Buna karşın Bakanlık henüz rekolteye ilişkin herhangi bir açıklama yapmamış olup, bu açıklamanın bir an önce yapılması gerekmektedir. 

Bu yıl fındık fiyatlarındaki üretici beklentisi 20 TL civarında olmasına karşın, Giresun kalite kabuklu fındık için 17 lira, Levant kaliteli kabuklu için de 16.5 lira olarak açıklanan taban fiyat, beklentinin altında kalmıştır. 

Son beş yıldaki TUİK verilerine göre Türkiye’nin dekara en yüksek fındık verimi 95 kg ile 2017 yılında gerçekleşmiştir. Bu veri esas alındığında, fındıkta dekara 170 TL olan alan bazlı destek ve 14 TL olan gübre-mazot desteği kapsamında, çiftçi kilo başına yaklaşık 2 TL’lik bir gelir daha elde edebilecektir.

2007 yılında Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) fındık alımında baş aktör rolü elinden alınarak, fındık alım görevi tecrübesi olmayan, alım noktalarında deposu hatta teşkilatı dahi bulunmayan TMO’ya verilmişti. Ancak bugüne kadar geçen süreç içerisinde TMO’nun fındık üretim bölgelerinde teşkilatını oluşturduğu, merkez laboratuvarını yeterli hale getirdiği, fındık depo yatırımlarını planlamasına aldığı görülmektedir.

Fındık alım ve depolama altyapısını güçlendiren TMO’nun üreticileri mağdur etmeden  daha bütünleyici bir organizasyon içinde olabilmesi için artık Fiskobirlik ile beraber hareket etmesi de gerekmektedir.

Unutulmaması gereken husus, tarım birliklerinin işletme ve tesislerinin özelleştirilmesini amaçlayan 4572 sayılı Kanun’un çıkarılması sonrası, FİSKOBİRLİK’in diğer tarımsal birlikler gibi üreticiden koparılarak bir tabela örgütüne dönüştürülmüş olmasıdır. Bu durum kaçınılmaz olarak fındık üreticilerinin sahipsiz kalmasına, özel şirketlerin sürecin tüm aşamalarında belirleyici olmasına yol açan bir yapı ortaya çıkarmıştır.

Fiskobirlik’in daha etkin olabilmesi için, finansal olarak desteklenmesi gerekmektedir. Yıllardır bu ürünün ana oyuncusu olmuş Fiskobirlik, artık asli görevine daha aktif olarak dönmeli, üretici de kendi birliğine sahip çıkmalıdır.

Fındık alım fiyatını zamanında açıklayan TMO’nun, hasatla beraber üreticiden alıma başlayacağını, hatta gerektiğinde daha güçlü müdahale alımı dahi yapabileceğini açık bir şekilde ifade etmesi yerinde olacaktır. Bu şekilde fındığın piyasada açıklanan değerin üzerinden alınması da mümkün olacaktır.

Artık TEKELCİ ZİHNİYET’in kendisini piyasada alternatifsiz görmesi bir an önce önlenmelidir.

Hem vatandaşın, hem de ülkenin daha fazla kazanması için, devletin artık tarıma, üreticisine daha fazla sahip çıkması ve piyasaya seyirci kalmaması gerekmektedir. 

Fındık üreticilerimize bereketli bir hasat yılı dileriz. 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 1824

Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.