ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

07 Aralık 2019 Cumartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 BARIŞ AKADEMİSYENLERİNE VERİLEN TÜM CEZALAR KALDIRILMALI, İHRAÇ EDİLENLER AKADEMİSYENLER DERHAL ÜNİVERSİTELERİNE GERİ DÖNDÜRÜLMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 30.07.2019  Güncellenme Zamanı: 30.07.2019 16:20:41  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Anayasa Mahkemesi`nin Barış İçin Akademisyenler bildirisinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesine ilişkin kararı üzerine TMMOB Yönetim KUrulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 29 Temmuz 2019 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi. 

BARIŞ AKADEMİSYENLERİNE VERİLEN TÜM CEZALAR KALDIRILMALI, İHRAÇ EDİLENLER AKADEMİSYENLER DERHAL ÜNİVERSİTELERİNE GERİ DÖNDÜRÜLMELİDİR!

İnsan hak ve özgürlüklerine ilişkin davalarda en üst yargı makamı olan Anayasa Mahkemesi, 26 Temmuz 2019 tarihinde verdiği kararla, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için haklarında hapis cezası verilen akademisyenlerin ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karar, hem barış istedikleri için büyük mağduriyetler yaşayan akademisyenler, hem de ülkemiz hukuku ve demokrasisi açısından son derece sevindiricidir.

Siyasi iktidar, en başından itibaren “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini, eleştirel düşünceyi akademiden dışlayarak, üniversiteleri tek adam rejimine uygun yapılar haline getirmenin bir bahanesi olarak kullanmıştır. Çatışmaların sona erdirilmesi ve barışın sağlanması talebiyle imzaladıkları ortak bildiri nedeniyle bugüne kadar çok sayıda akademisyen KHK’larla ihraç edilmiş, bir kısmının sözleşmesi yenilenmemiş, birçoğu hakkında da hapis cezası hükmü verilmişti.

Barış istediği için büyük bedeller ödeyen akademisyenlerin yaşadıkları mağduriyetler derhal giderilmelidir. Anayasa Mahkemesinin kararı, sadece ceza davalarıyla sınırlı yorumlanmamalıdır. Mahkeme bu bildiriye imza atmanın bir terör eylemi değil, ifade özgürlüğünün gereği olduğunu açık biçimde dile getirmiştir. Dolayısıyla bildiriye imza attıkları için terör örgütüyle iltisaklı kabul edilerek kamudan ihraç edilen akademisyenler de Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla vakit geçirilmeksizin işlerine iade edilmelidir. Akademisyenlerin yaşadıkları tüm hak kayıpları eksiksiz biçimde tanzim edilmelidir. Değerli akademisyenlerimizin isimlerini terörle ilişkilendiren, onların toplumsal saygınlığını hedef alan, yıllardır emek verdikleri üniversitelerinden uzaklaştırılmasına neden olan tüm sorumlular cezalandırılmalıdır.

Bizler TMMOB olarak en başından itibaren barışın ve ifade özgürlüklerinin yanında olduk, akademisyenlerimizle hayatın her alanında dayanışma içinde olduk. Bundan sonra da mahkeme ve komisyon süreçlerini takip etmeye devam edeceğiz.

Bu süreçte bilimi, eleştirel düşünceyi, barışı ve özgürlükleri onurlu biçimde savunan tüm akademisyenlerimiz önünde saygıyla eğiliyor, onların üniversitelerine dönecekleri günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

EMİN KORAMAZ

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Okunma Sayısı: 538

Tüm Basın Açıklamaları »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.