ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

21 Mayıs 2018 Pazartesi  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

     Başkanın Mesajı

 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 TARIMDA NİTELİKLİ İNSAN ŞART – YENİ AKSARAY

    Yayına Giriş Tarihi: 19.01.2007  Güncellenme Zamanı: 19.01.2007 18:06:51  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Tarımsal Üretimin 161. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Aksaray’da, “AB Sürecinde Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Geleceği” konulu konferans düzenlendi. Konferansı veren Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, “AB sürecini çok iyi anlayıp, çalışmalarımızı ona göre hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Ağaçlı Melendiz Otel‘de düzenlenen konferansa Aksaray Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Koç, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, Tarım İl Müdürü Recep Öztorun, Aksaray Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Esat Zengin, sivil toplum örgütleri temsilcileri, çok sayıda ziraat mühendisi ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Aksaray İl Temsilcisi Doğan İpek, "Nitelikli insan kaynağının istihdam edilmemesi ülke tarımı açısından büyük bir şanssızlıktır. Ülkemizde Ziraat Odaları, Tarım Kredi Kooperatifleri, Çiftçi Birlikleri, Hayvan Yetiştirme Birlikleri, Sulama Birlikleri gibi sivil toplum örgütlerinde ziraat mühendislerine istihdam sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Tarımsal girdilerin tedarik ve pazarlama hizmetlerini yürüten birimlerde Ziraat Mühendislerinin çalıştırılması teşvik edilmelidir" dedi.

Türkiye‘nin kendi insanına sahip çıkıp her yönüyle etik çalışmalar yapması durumunda gıda üretiminde dünya devi olacağını belirten Aksaray Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Esat Zengin, "Bugün Türk ziraat ve hayvancılığı gelişim içindedir. Ancak kalitenin artırılması çok önemlidir. Mesela bizim birliğimizde oluşturulan sistemle buzağının annesi, babası ve ırkı anında tespit edilebiliyor. Bunu tarımsal ürünlerde de oluşturmalıyız. Hangi ürünün nasıl ve ne şekilde yapıldığı tespit edilebilmelidir. Bunun için de ziraat mühendisinin etik, sağlıksız olmayan her ürüne, ‘Ben buna imza atmam‘ diyebilecek gücü kendinde bulması gerekir. Bunun için de o insanın arkasında devletin, siyasilerin ve bağlı olduğu kurumların gücünü hissetmesi gerekir. Biz kendi insanımıza sahip çıkmamız ve etik olmamız durumunda gıda üretiminde dünyanın devi olabiliriz" dedi.

AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, son yıllarda tarım ve hayvancılığın gelişimi hakkında bilgiler verirken, 3 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılığın büyük bir gelişim içine girdiğini söyledi.

Daha sonra Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın tarafından, "AB Sürecinde Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Geleceği" konulu konferans verildi. AB sürecinin Türkiye tarafından iyi anlaşılması ve hamlelerin yerinde yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Günaydın, "AB ülkelerindeki teknik elemana bakılarak ülkemize orantılandığında ,160 bin ziraat mühendisinin olması gerekmektedir. Ancak ülkemizde 80 bin ziraat mühendisi var ve bunların da 10 bini çalışamıyor. Yani Türkiye‘nin tam manasıyla teknik elemanlarla değerlendirilemeyen tarım potansiyeli var" diye konuştu.

Avrupa Birliği‘ni çok iyi anlamak ve süreçte neler yapılması gerektiğini örneklerle anlatan Günaydın, şunları söyledi:

"AB‘yi ve AB sürecini çok iyi anlamamız gerekiyor. AB artık para destekleriyle değil fikir vererek yönlendirmeler yapıyor. Türkiye tarım başta olmak üzere her yönüyle çok büyük bir ülke. Türkiye‘yi AB sürecinde karşılaştırabileceğimiz tek ülke Polonya‘dır. Polonya‘nın AB sürecinde neler yaşadığını çok iyi analiz etmeliyiz. Polonya‘nın AB sürecinde tarımda küçüldüğü rakamlarla ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği‘nden Polonya‘nın aldığı kotalar ve Polonya‘ya verilen destekleri incelemek çok önemli. Polonya‘ya AB verdiği destekleri hemen yüzde 100 vermemiş. 2010 yılına kadar da yüzde 100 destek alamayacak.

Tarım ve çiftçilikle geçimini sağlayanları bu işlerinden uzaklaştırırsanız başka bir şekilde istihdam etmeniz gerekir. İşte burada zaten normal işsizlerine iş bulmakta zorlanan ülke, bununla nasıl başa çıkacak sorusu geliyor. Bu yaptırımın sosyal ve politik zorlukları olacaktır."

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Günaydın, AB sürecinde yaşanabilecek olayları, Türkiye‘nin lehine ve aleyhine olabilecek konuları, AB sürecinden geçen ülkelerin istatistikleriyle karşılaştırarak anlattı. Türkiye‘nin çok hassas konularda kararlar alacağını belirten Günaydın, "Türkiye gerçekten zorlu bir dönemden geçecek. Ancak bu dönemi halkın değerlerini, toplumsal yapıyı iyi değerlendirerek alacağımız kararlarla aşabiliriz" dedi.

Daha sonra meslekte 25 yılını dolduran ziraat mühendislerine plaketlerini Dr. Gökhan Günaydın verdi. Aksaray Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Esat Zengin de, başarılı çalışmaları ve Ziraat Mühendislerine birliklerde verdiği önemli görevler nedeniyle onur plaketi ile ödüllendirilirken, ödülünü AKP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak‘tan aldı.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Gökhan Günaydın ise konferansa katılımı ve başarılı çalışmaları nedeniyle Onur Plaketi ile ödüllendirildi. Günaydın‘ın plaket ve hediyesini Aksaray Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz verdi.

Okunma Sayısı: 1856

Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2018 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.