ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR ABOUT US
HIZLI ERİŞİM

22 Mart 2019 Cuma  

                             »Adana   »Antalya   »Aydın   »Balıkesir   »Bursa   »Çanakkale   »Denizli   »Diyarbakır   »Erzurum   »Eskişehir   »Gaziantep   »Hatay   »İstanbul   »İzmir  
                             »Kayseri   »Kahramanmaraş   »Konya   »Malatya   »Manisa   »Mersin   »Muğla   »Rize   »Samsun   »Şanlıurfa   »Tekirdağ   »Trabzon   »Van        »İL TEMSİLCİLİKLERİ  

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

     Başkanın Mesajı

 

     Şube İçeriği

 » ŞUBE TARİHÇESİ

 » ŞUBE YÖNETİM KURULU

 » ŞUBE ÇALIŞANLARI

 » ÇALIŞMA PROGRAMI

 » ÇALIŞMA RAPORU

 » TEMSİLCİLER

 » İSTATİSTİKLER

 » HABERLER

 » DUYURULAR

 » BASIN AÇIKLAMALARI

 » GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 » YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
 

     Genel Kategoriler

 

     Özlük Çalışmaları

 

     Anlaşmalı Kurumlar

 

     Konular

 
 
ASGARİ ÜCRET TARİFELERİ
ÜYELİK İŞLEMLERİ
2017 YILI KAMULAŞTIRMA BİLİRKİŞİ LİSTESİ
YETKİ BELGESİ ALAN ÜYELERİMİZ
 

—S. S. Sorular

»GENEL

»ÜYELİK İŞLEMLERİ

 

—Bilgi Edinme

Kendi adınıza
(Bireysel / Gerçek Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

Kurumunuz adına
(Tüzel Kişilik)
Bilgi Edinme Başvurusu

 TARIMDA MODENİZASYON SIKINTISI - HATAY GAZETESİ

    Yayına Giriş Tarihi: 04.08.2008  Güncellenme Zamanı: 04.08.2008 18:03:09  Yayınlayan Birim: HATAY ŞUBE  
 

Tarımda modernizasyon kapsamında kısa süre önce yurda giren pamuk toplama makinelerinin sayısının sadece Hatay‘da 60‘a ulaşması,tarım işçi göçünü önemli oranda azalttı.

TARIMDA MODERNİZASYON SIKINTISI

Tarımda modernizasyon kapsamında kısa süre önce yurda giren pamuk toplama makinelerinin sayısının sadece Hatay‘da 60‘a ulaşması, tarım işçi göçünü önemli oranda azalttı. Buna karşın il genelinde pamuk ekim alanlarının 500 bin hektardan 250 bin dekara düşmesi, büyük miktarda tarım yapan makina sahiplerini sıkıntıya soktu.

Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, yaptığı açıklamada,170 bin hektarlık Amik Ovası‘nda sulama sıkıntısı nedeniyle pamuk ekiminin önemli oranda azaldığını söyledi.

Bereketten eser kalmadı

Bereketli topraklarıyla şiirlere,romanlara konu olan Amik Ovası‘ndan artık eser kalmadığını ifade eden Sever,‘Yıllardır ovada ilk ürün olarak pamuk ekilirdi.Çiftçiler ektikleri ürünler için bölgedeki işgücü yetmeyince Güneydoğu Anadolu‘dan ırgatlar getirilirdi.Pamuk,bölgedeki vatandaşların yanısıra ırgatlarında ekmek kapısı olur birçok ailenin evine ekmek götürebilmesini sağlardı.Bu aylarda ovada her tarla başında bir çadır kurulur ve çalışmak için gelen ırgatlara rastlardık.Ancak yaşanan sulama sıkıntısı nedeniyle pamuk ekim alanlarının yüzde 50 oranında azalmasına paralel olarak ırgatların da bölgemize gelişi yaklaşık 4 yıldan bu yana ciddi oranda düşttü‘dedi.

Tanesi 260-360 bin dolar

Birçok üreticinin tarımda modernizasyona ayak uydurmak için yaklaşık 260-360 bin dolar olan ve özelliğine göre fiyatı daha da artan pamuk toplama makinesi satın aldığını vurgulayan Sever,ancak bu makinelerin de ovada seslerinin çıkmadığını,toplanacak ürün olmadığı için çalışmadığını kaydetti.

Üreticiler sıkıntıya girdi

Hatay‘da pamuk nedeniyle ırgatlardan sonra makineye yatırım yapan çiftçilerin de sıkıntıya girdiğinin altını çizen Sever, ‘Yılda an az iki ürün alınan vermli Amik Ovası‘nda tarım bitme noktasına geldi. Ovada geçen yıl yaklaşık 55 bin hektar alandan 160 bin ton pamuk elde edildi. Ancak bu yıl bu oran ekim alanının azalması ve yeterli miktarda sulamanın yapılmaması nedeniyle daha da düşecek‘ dedi.

Başka ürünlere yöneldiler

Sever, üreticilerin sulayamadığı pamuk tarlaları yerine daha az su ihtiyacı duyulan ürünler yöneldiğini belitti.pamuk ekim lanlarının Türkiye çapında azaldığını vurguluyan Sever,ihracatçı bir ülkeyken pamuk ithal eden ülke durumuna gelindiğini söyledi.

Damla sulama sistemine geçilmeli

Su sıkıntısının yanı sıra mazot, gübre, elektirik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle de çiftçilerin büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden Sever, bu şartlarda tarım yapmanın çok zor oldugunu kaydetti. Suyun etkin bir şekilde kullanılması için el birliğiyle çalışılması gerektiğini belirten Sever,‘bunun için üreticilerin bir an önce damlama sulama sistemine geçmesi gerekiyor. Çünkü bu şekilde giderse çiftçiler her geçen yıl ektiği ürünün masraflarını bile çıkartamayacak. Bu da verimli Amik ovasının tamamen kurumasısa neden olacak ‘diye konuştu.  

Okunma Sayısı: 2120

Hatay Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »
Tüm Yazılı Basında Odamız »

Google Windows Live Yahoo! MyWeb Del.icio.us Technorati Digg Facebook Twitter Sık Kullanılanlar e-Posta Gönder RSS Haber Kaynağı

ADANA ·  ANTALYA ·  AYDIN ·  BALIKESİR ·  BURSA ·  ÇANAKKALE ·  DENİZLİ ·  DİYARBAKIR ·  ERZURUM ·  ESKİŞEHİR ·  GAZİANTEP ·  HATAY ·  İSTANBUL ·  İZMİR
KAYSERİ ·  KAHRAMANMARAŞ ·  KONYA ·  MANİSA ·  MERSİN ·  MUĞLA ·  RİZE ·  SAMSUN ·  ŞANLIURFA ·  TEKİRDAĞ ·  TRABZON ·  VAN

COPYRIGHT © 2004-2019 TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KARANFİL SK. 28/18 06640 KIZILAY / ANKARA
TEL: 444 1 966   FAKS: (+90) 312 418 51 98   e-POSTA: zmo@zmo.org.tr

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 
 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.