-PANEL-BUGÜNDE MÜDAFAİ HUKUK 05.01.2005

ADANA ŞUBE ( )
06.01.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 11:25:24)

5 OCAK ADANA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU MÜNASEBETİYLE TÜRKİYE KUVVAYİ MİLLİYE MÜCAHİTLER DERNEĞİ İLE MÜDAFAİ HUKUK DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ BUGÜNDE MÜDAFİ HUKUK KONULU PANEL DÜZENLEDİ. PANELE EMEKLİ ÖĞRETİM ÜYESİ EROL SEVİM, EMEKLİ VALİ MAHMUT YILBAŞ VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBESİ BAŞKANI AYHAN BARUT KATILDI.

TOPRAK, DEVLETİN VAZGEÇİLMESİ OLANAKSIZ TEMEL UNSURU, EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SİMGESİDİR. TOPRAK DEVLETİN VAZGEÇİLMESİ İMKANSIZ TEMEL UNSURU, EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIĞININ SİMGESİDİR.

DEVLETLER YAPILARINI KORUMAK, YAŞAMLARINI GÜVENLİ OLARAK SÜRDÜREBİLMEK İÇİN TARİH BOYUNCA TOPRAKLARI KONUSUNDA TİTİZ VE KISKANÇ DAVRANARAK TOPRAKLA İLGİLİ VATANDAŞLIK HAKLARINI YABANCILARDAN ESİRGEMİŞLERDİR. HATTA AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNDE YABANCI KİŞİLERİN MÜLKİYET HAKLARININ KISITLANABİLECEĞİ KABUL EDİLMEKTEDİR.

BİZDE İSE, CUMHURİYET 29 EKİM 1923’TE KURULUYOR. HEMEN AKABİNDE AYNI YIL İÇİNDE CUMHURİYETİ KURANLAR TOPRAKLARINI YABANCILARDAN KORUM

AK İÇİN KÖY YASASI ÇIKARIYORLAR. TAM 80 YIL SONRA İŞBAŞINA GELEN BİR İKTİDAR BU YASAYI KALDIRIP TOPRAKLARIMIZI YABANCILARA SATIYORLAR. ABD VE AB’NİN BASKILARI SONUCU 19 TEMMUZ 2003’TE CUMHURİYETİN ÖNEMLİ KAZANIMLARINDAN OLAN 442 SY. KÖY KANUNU’NUN YABANCI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN KÖY SINIRLARI İÇİNDE TAŞINMAZ EDİNİMİNİ YASAKLAYAN 87 MADDEYİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRIYORLAR. YİNE AYNI GÜN 2644 SAYILI TAPU KANUNUN 35. VE 36. MADDESİ YENİDEN DÜZENLENİP YABANCI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERE TAŞINMAZ MAL EDİNİMİNE İLİŞKİN YENİ ESASLAR GETİRİLİYOR. BUNUN SONUCUNDA TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YABANCI İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANAN "14 TEMMUZ 2004 TARİHLİ RAPORDA, 44BİN740 YABANCI GERÇEK KİŞİNİN TÜRKİYE TOPRAKLARINDA TAŞINMAZ EDİNDİĞİ GÖRÜLÜRKEN, AYNI TARİHLİ RAPORDA 67 YABANCI ÜLKEDEN KİŞİLERCE TÜRKİYE’DEN ALINAN TAŞINMAZLARIN TOPLAM ALANI 273 MİLYON 408 BİN 392 METREKAREDİR. 28.10.2004 TARİHİNE GELİNDİĞİNDE BU RAKAM GERÇEK KİŞİ VE TÜZEL KİŞİLİKLER BAZINDA 52BİN884 YABANCIYA ÇIKARKEN, TOPLAM ALAN DA 352 MİLYON METREKAREYE ÇIKMAKTADIR. Kİ BU GÜNE GELİNDİĞİNDE BU RAKAMIN 500 MİLYON METREKAREYİ (500BİN DÖNÜM) BULDUĞU TAHMİN EDİLİYOR. 14 TEMMUZ 2004 TARİHLİ TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN HAZIRLADIĞI RAPORDA YAPILAN AÇIKLAMALARA GÖRE; BİNALI MESKENLİ ALANLARIN BÜYÜKLÜĞÜ 1MİLYON 664 BİN 693 METRE KARE, ARSA/ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ 269 MİLYON 412 BİN 197 METRE KARE, BAĞIMSIZ BÖLÜM ALANI DA 2 MİLYON 331 BİN 492 METRE KAREDİR.

TÜRKİYE'de taşınmazı olan yabancıların yaklaşık yüzde 33'ÜNÜ YUNANLILAR OLUŞTURUYOR. AĞIRLIKLI OLARAK BATI ANADOLU'daki taşınmazları satın alan 14 bin 418 Yunan vatandaşının Türkiye'NİN 26 ŞEHRİNDE 12 BİN 535 TAŞINMAZI BULUNUYOR.

11 BİN 595 ALMAN VATANDAŞI 11 BİN 27 TAŞINMAZA SAHİP OLUP 5.557 İNGİLİZ'e 2.805 dekar, 2.485 Suriyeliye yaklaşık 245 milyon metrekare arazi satılmıştır.

Türkiye'DE TAŞINMAZ EDİNİMİNDE, ÖBÜR ÜLKELER ARASINDA SURİYE, İNGİLTERE, AVUSTURYA, HOLLANDA, FRANSA, BELÇİKA, İTALYA VE KKTC VATANDAŞLARI BAŞI ÇEKİYOR.

TÜRKİYE'de taşınmaz satın alan yabancıların yüzde 44.2'Sİ İSTANBUL VE ANTALYA'yı tercih ediyor. Rapora göre, İstanbul'DA 60 ÜLKEDEN 9 BİN 805 YABANCININ 9 BİN 583 TAŞINMAZI BULUNUYOR. 9 BİN 477 YABANCININ 7BİN 293 ADET TAŞINMAZININ BULUNDUĞU ANTALYA, MÜLK EDİNİMİNDE İSTANBUL'dan sonra ikinci, 5 bin 976 adet yabancının 4 bin 355 taşınmazının bulunduğu Bursa'DA ÜÇÜNCÜ SIRADA YER ALDI.

İZMİR, HATAY, AYDIN, MERSİN VE MUĞLA'da yabancıların taşınmazda tercih ettiği başka iller olarak sıralanıyor. İstanbul, İzmir ve Bursa'DA EN FAZLA TAŞINMAZ YATIRIMINI TÜRK ASILLI YUNANLARIN,ANTALYA DA ALMANLAR VE HOLLANDALILARIN,HATAY VE GAZİANTEP'te Suriyelilerin, Ankara da ise A.B.D'LİLERİN YAPTIĞI BELİRLENDİ.

AYRICA, FRANSA, HOLLANDA, AVUSTURYA, ABD, İSRAİL VE BAŞKA ÜLKELERİN ŞİRKETLERİNİN KİRALADIĞI TOPRAKLARIN BİLGİLERİ HENÜZ TOPARLANAMAMIŞTIR.

RESMEN BELGELENEMEMEKLE BİRLİKTE, BİR DEVLET SIRRI GİBİ SAKLANAN, ÖZELLİKLE GÜNEY DOĞU TOPRAKLARIMIZDAN YABANCILARIN, PARAVAN KİŞİ VE KURULUŞLAR KULLANARAK, YOĞUN "ARAZİ" ALIMINDA BULUNDUKLARI GÖZLENİP, YAZILMAKTADIR.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE YABANCIYA TAŞINMAZ HAKKI NASIL VERİLDİ

"Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin 30 hektardan fazla taşınmaz edinebilmesi, Bakanlar Kurulu'NUN İZNİNE TABİDİR."

GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE YABANCI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN İZİNLE EDİNEBİLECEĞİ TAŞINMAZLAR AÇISINDAN SAYI, ALAN, YER YÖNÜYLE BİR KISITLAMA, SINIR VE SÜRE GETİRİLMEMİŞTİR. YABANCI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERE TÜRKİYE'nin her yerinde taşınmaz edinme hakkı verilmiştir.

Yeni düzenleme ile yabancı gerçek ve tüzel kişiler, hazinenin en değerli taşınmazları içinde yer alan devlet üretme çiftlikleri ile organize hayvancılık başta olmak üzere, Türkiye'NİN EN ÖNEMLİ TARIM ALANLARINI, SU

HAVZALARINI, MADEN VE ENERJİ KAYNAKLARIMIZIN BULUNDUĞU ALANLARI, TARİHİ TURİSTİK SAHALARI DOĞRUDAN SATIN ALABİLECEKLER VE ONLARIN SAHİBİ OLABİLECEKLERDİR.

ANAYASA'nın 168.maddesindeki "doğal kaynaklar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır" ilkesine karşın, aynı zaman diliminde; Köy Kanunu, Maden Kanunu ve Yabancı Yatırımlar Kanunu gibi kanunlar peş peşe değiştirilerek ülke topraklarının %15'İ YANİ YAKLAŞIK 100.000KM2'lik bir bölümü, 20 adet

Amerikan, Kanada ve Anglo-Amerikan kökenli çok uluslu şirkete (ÇUS) maden arama ve sınırsız ayrıcalıklar tanınarak verilmektedir.

Birçok çok uluslu şirket, bor madeni ve tronaya’ya göz dikmiştir ve elde etmek için her türlü girişimi yapmaktadır. Altın, petrol, platin gibi maden sahalarını tekeller kapatmakta, madenlerin bulunduğu toprak talan

edilmekte, cevherin çıkarılmasında kısa ömürlü, kolaycı yöntemler uygulanarak kaynaklar ziyan edilmektedir. Yabancılar için amaç, en kısa zamanda elde edilen kârları kolayca ülkelerine götürmektir. Ülke toprakları tüm zenginlikleriyle birlikte ayağımızın altından kaymaktadır.

Vakıf arazileri ile ilgili yasalarda yapılan değişikliklerle de, yerli, yabancı dini cemaat vakıflarının arazi edinmelerine büyük olanaklar sağlanmıştır.

Bu durum anılan vakıfların ekonomik yönden büyük olanaklara kavuşmasına, misyonerlik etkinliklerinin artmasına, etnik ve dini ayrımcılığın keskinleşmesine neden olmaktadır.

YABANCIYA TAŞINMAZ EDİNME HAKKI OSMANLI'YI DA ÇÖKERTMİŞTİ

OSMANLI İMPARATORLUĞU'nun yıkım süreci, 1856 yılında Islahat Fermanı ile yabancılara taşınmaz edinme hakkı vermekle hızlanmıştı.

1857-1892 arasındaki 35 yıl içinde ve yalnız İzmir dolaylarında ve sadece İngilizlerin 2,8 milyon dönüm vatan topraklarını aldıkları görüldü.

Buna o yıllardaki Rum, Ermeni ve Yahudilerin eline geçen topraklar da eklendiğinde yaklaşık 6 milyon dönüm toprağın yabancılara geçtiği, toprak edindirme yasası sonunda Ege'DEKİ TÜRK KÖYLÜSÜNÜN TOPRAKLARININ ELİNDEN ALINDIĞI AÇIKÇA GÖRÜLDÜ.

1895'de İzmir'İN YÜZDE 85'inin tapusu (zamanın İngiliz büyük elçisinin de şahsen beyanıyla doğruladığı gibi) yabancıların eline geçmiştir.

İzmir’de Alsancak, Karşıyaka gibi sahillerin dışında Bornova ve Buca gibi semtler de tam bir İngiliz kenti gibi olmuş, buralarda İngilizlere ait binalar İngiliz bayraklarıyla ve ışıklarıyla donatılmıştır. İzmir, Kurtuluş Savaşı'NDA ANCAK YUNANLILARIN DENİZE DÖKÜLMESİYLE TEKRAR TÜRK ŞEHRİ OLABİLMİŞTİR.

BİZ SATIYORUZ, YA ONLAR?

AVRUPA BİRLİĞİ (AB)'nin baskılarıyla çıkarılan, yabancıların Türk topraklarına sahip olmalarına izin veren 19 Temmuz 2003 tarih ve 4916 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra geçen bir yıl içinde, yabancılara toprak satışlarının 67 ilimize yayılmış olduğu görülmektedir. AB'YE GİRME UĞRUNA VATAN TOPRAKLARI SATILIRKEN, ACABA DİĞER ÜLKELERDE DURUM NEDİR? BİZ SATARKEN ACABA ONLAR NE YAPIYOR?

* ÖNCE 1 MAYIS 2004'de AB'YE YENİ KATILAN ÜLKELERE BAKALIM.

MACARİSTAN, POLONYA, ÇEK CUMHURİYETİ, SLOVAKYA, LATVİYA, LİTVANYA VE ESTONYA'DA AB'YE GİRMEDEN ÖNCE, YABANCILARA TOPRAK SATIŞI YASAKLANMIŞTI. BU ÜLKELER, AB'ye girmeden önce pazarlık yaptılar ve bir geçiş süreci içinde, yabancılara toprak satışı yasağının devam etmesini sağladılar.

Örnekler :

1- AB ülkeleri ve İzlanda, Norveç ve Liechtenstein vatandaşları Polonya'DA 01 MAYIS 2004 TARİHİNDEN İTİBAREN MÜLK SAHİBİ OLABİLECEKLER AMA TARIM VE ORMAN ARAZİLERİNİ ÖNÜMÜZDEKİ 12 YIL SATIN ALAMAYACAKLAR.

2- MACARİSTAN'da, AB'YE KATILIM TARİHİ OLAN 1 MAYIS 2004'den sonraki 1lk 7 yıl içinde yabancılara tarım ve orman arazileri satışı yapılmayacaktır.

3- Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'DA DA, ÖNÜMÜZDEKİ İLK 7 YIL İÇİNDE YABANCILARA TARIM VE ORMAN ARAZİSİ SATIŞI YAPILAMAYACAKTIR.

4- AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ OLMAYAN İSVİÇRE'de, yabancıların toprak satın alması yasaklanmıştır. İsviçre'DE, SADECE SÜREKLİ OLARAK EN AZ BEŞ YIL OTURUP ÇALIŞMIŞ OLAN YABANCILAR MÜLK SAHİBİ OLABİLMEKTEDİR.

5- AVRUPA BİRLİĞİ'ne girme hazırlıkları yapan Bulgaristan'DA YABANCILAR TARIM ARAZİLERİ SATIN ALAMAZLAR. YABANCILAR BULGARİSTAN'da, bahçesi olan bir konutu dahi satın alamazlar. Bulgaristan'DA AB'ye girer girmez yabancıların tarım arazilerini kapışacağı korkusu çok yaygındır.

6- Hırvatistan'DA YABANCI KİŞİ VE ŞİRKETLER TARIM ARAZİSİ SATIN ALAMAZLAR. HIRVATİSTAN'da yabancı kişi ve şirketler orman ve orman arazisi de satın alamazlar.

7- Rusya parlamentosu, (Duma) yabancıların tarım arazisi almasını yasakladı. Yabancılara, tarım arazileri sadece 49 yıllığına kiraya verebilecek. Duma ender görülen bir birlik sergileyerek, yalnız 6 milletvekili karşı oy kullandı ve o meclis büyük bir çoğunlukla bu yasayı onayladı.Batılı yatırımcılar, Duma'NIN BU KARARIYLA DÜŞ KIRIKLIĞINA UĞRADILAR.

8- UKRAYNA'da yabancıların tarım arazisi alması yasaklanmıştır.

9- Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'NİN GÜNEY CAROLİNA, OKLAHOMA, FLORİDA, WYOMİG VE MİSİSİPPİ EYALETLERİNDE YABANCILAR TOPRAK SATIN ALAMAZLAR. ÖBÜR EYALETLERDE DE BİR DİZİ KISITLAMALAR BULUNMAKTADIR. NEW YORK'ta yabancılar Emlak Acentesi kuramazlar. Emlakçılarında ABD vatandaşı olma koşulu aranmaktadır.

10- Şili'NİN SINIRLARININ 50 MİL İÇİNE KADAR OLAN BÖLGELERİNDE YABANCILARIN TOPRAK SATIN ALMASI YASAKTIR.

11- YUNANİSTAN'da yabancıları sınırda veya sınıra yakın bölgelerde yabancıların toprak satın alamazlar.Yunanistan'DA MÜLK EDİNEN BİR YABANCI, MÜLKÜNÜ SONRADAN SATABİLİR, ANCAK, ALIM-SATIM ARASINDA DOĞACAK KAZANCINI YUNANİSTAN'ın dışına çıkaramaz. Bu kazancını Yunanistan'DA BİR BANKA HESABINDA BLOKE ETMEK ZORUNDADIR.

12- İSRAİL TOPRAKLARININ YÜZDE 80.4'ü devlet malıdır. Yüzde 13.1'İ İSE YAHUDİ ULUSAL FONU (JNF)'nundur. Ve geri kalan yüzde 6.5'İ İSE İSRAİLLİ YAHUDİ VE ARAPLAR ARASINDA EŞİT OLARAK DAĞITILMIŞ ÖZEL MÜLKTÜR. JNF'nin de bir devlet kuruluşu olduğu göz önünde tutulacak olursa, İsrail topraklarının yüzde 93.5'İ DEVLET MALIDIR. BU TOPRAKLARIN, DEĞİL YABANCILARA, İSRAİLLİ VATANDAŞLARA BİLE SATIŞI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

İSRAİL KENDİ ÜLKESİNDE YABANCIYA DEĞİL, KENDİ VATANDAŞINA BİLE TOPRAK SATIŞINA İZİN VERMEZKEN, ÜLKEMİZİN 132 ADET VE 62776M2 KAYITLI OLARAK, YAKLAŞIK 500.000 DÖNÜM TOPRAĞI GİZLİ OLARAK KAPATILABİLİYOR.

KARDAK'ta ıssız çıplak kayalık için bizi savaşla tehdit eden AB ülkesi Yunanistan da toprak satışlarına koşullar koymuşken, 14.449 Yunanlı ülkemiz topraklarından serbestçe ve özellikle Ege ve Marmara bölgesinde 4.165 dekar arazi almıştır. Anılan bölgede tarım tesislerine büyük ilgi gösteren Yunanlılar, Türkiye'NİN EN BÜYÜK SALÇA VE DONMUŞ GIDA ÜRETİCİLERİNİN HİSSE VE TESİSLERİNİ SATIN ALMAKTA VEYA KİRALAMAKTADIR. BAKIYORSUNUZ BELÇİKALI HAKKARİ'de arsa alıyor.. Buraya fabrika mı kuracak,tatil yapmaya mı gelecek, yoksa başka amaçlarımı var?

YABANCI ALDIĞI EVİ PAZARLAMAYA DA BAŞLADI

Kamu yönetimi yasası ile İl Özel İdarelerine ve Belediyelerine verilen yetkiler sonucu yabancılara toprak satışı, merkezi idarenin bilgisi dışında, talan edilecektir.

Kalkan'DA İNGİLİZLER ÖNCE EV SATIN ALIYOR, SONRA İNTERNET ÜZERİNDEN PANSİYON OLARAK PAZARLIYORLAR. KALKAN'da İngiliz sayısı (yerleşikler de dahil) 20.000'İ BULDU. İNGİLİZLER, HİÇ VERGİ ÖDEMEDEN KAYIT DIŞI TURİZMCİLİK YAPIYOR. VE GERÇEK TURİZMİ DE BALTALIYORLAR. KALKAN'da İngilizler Alanya'DA ALMANLAR FIRIN, RESTORAN, GÜZELLİK SALONU, EMLAK’ÇILIK, PANSİYON İŞLETMECİLİĞİ, KUAFÖRLÜK, REHBERLİK YAPIYORLAR, HATTA KENDİ DİLLERİNDE GAZETE ÇIKARANLAR BİLE VAR.

ZAMANLA KENDİ MAHALLELERİNİ KURAN EĞLENCE YERLERİNİ AÇAN YABANCILAR VAR.ALANYA'da kendi lüks villalarını yapan Almanların sayısı 5.000'İ BULDU VE 13 ASİL 13 YEDEK ÜYEDEN OLUŞAN KENDİ YABANCILAR BELEDİYE MECLİSİNİ DE OLUŞTURDULAR.

ALANYA'da Hollandalılar 631 ev alarak, onlarda kendi mahallelerini kurmaya başladı. İngilizler Fethiye'DE TÜRK ÇOCUKLARIN GİREMEYECEĞİ PARK YAPMAK İÇİN BELEDİYEYE BAŞ VURDULAR.

KALKAN'da 700, Fethiye'DE 1.000'e yakın İngiliz satın aldıkları lüks villalarda yaşıyor, bazıları iş yerleri de açıyor. Antalya'DA RUSLARIN RESMİ SAYISI 500 GÖRÜNSE DE RESMİ OLMAYAN RAKAMLAR 10.000'leri bulmakta.

SATIŞ SIRASI TOPRAKLARIMIZDA MI?

AB'YE SON OLARAK KATILAN 10 ÜLKE BİLE, ARTIK BİRLİĞİN KESİN BİRER ÜLKESİ OLDUKLARI HALDE YABANCILARA TOPRAK SATIŞINDA KISITLAMALAR GETİRMİŞ, 7-12 YIL ARASINDA DEĞİŞEN BİR "GEÇİŞ SÜRECİ" KOYARAK YABANCILARA TOPRAK SATIŞINI YASAKLAMAYI SÜRDÜRMÜŞLERDİR.

AVRUPA BİRLİĞİ'ne girmeden çok önce, Gümrük Birliğine girerek gümrük duvarlarını indirip milyarlarca dolarlık gelir kaybına uğrayan Türkiye, bu kez de topraklarını yabancılara satışını serbest bırakmıştır.

Ülke topraklarının satışı, yabancıları bile şaşırtan bir rahatlıkla ve süratle sürüp gitmektedir.

Çok uluslu şirketlerin dünyayı ele geçirmesi, gelişmemiş ülkelerde devletin psikolojik savaş yöntemleriyle çökertilmesi biçiminde başlamaktadır. Verimsiz yönetim, kötülenerek halktan soğutulan devletin yerli ürünleriyle, üretim araçları (fabrika, tesis vb.) "özelleştirme" aldatmacasıyla özel sektöre, sonra da yabancıya aktarılmaktadır. Bir krizde 22 bankamız çökertilip, yabancı akbabalarca kapışıldı. Özel sektöre ait (piyasada eski adları ile dolaşan) sabundan süte kadar nerdeyse tüm sanayi ürünleri artık yabancıların elindedir.

Maden ve yer altı kaynaklarımız çıkartılan yasalarla yabancıların kontrolündedir. Kendini doyurabilen 7 ülkeden biri iken, yabancı reçeteler sayesinde artık tarımda da yabancıya bağımlı hale geldik.

Bu gidişle sıra, elbet topraklarımızın da yabancıların eline geçmesine gelecekti.. şimdi ülke tek bir kurşun atmadan teslim alınmak istenmektedir.Ya tam sömürge olacağız, ya da kendi aklı ve gücüyle kurtulacağına inanan insanların azmiyle çıkış bulacağız.

ÜRETEN, KENDİNE YETEN, BAĞIMSIZ VE ONURLU BİR ÜLKE TÜM TARIMCILARIN ORTAK HEDEFİDİR.

 

AYHAN BARUT

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Adana Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 1358