ADANA TARIMININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 05.01.2005

ADANA ŞUBE ( )
06.01.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 11:37:17)

5 OCAK ADANA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU MÜNASEBETİYLE 5 OCAK’TA TOB ADANA YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜMİT ÖGÜMÜŞ, BAŞBAKANIMIZ SAYIN R. TAYYİP ERDOĞAN’A ADANA TARIMININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE İLGİLİ TARIM KURULUŞLARININ ÇÖZÜM VE ÖNERİLERİ’Nİ SUNDU.

ADANA TARIMININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİYLE İLGİLİ TARIM KURULUŞLARININ ÇÖZÜM VE ÖNERİLERİ

1- NARENCİYE’DE; İHRACATI TEŞVİK ETMEK, İHRACATIMIZIN REKABET GÜCÜNÜ YÜKSELTMEK İÇİN (MANDARİN, LİMON VE PORTAKAL) LA İLGİLİ DFİF’İN 100 $/TON’A ÇIKARTILMASI VE İÇ PİYASADA TÜKETİMİ TEŞVİK ETMEK İÇİNDE, NARENCİYE TİCARETİNİN BU YIL İÇİN HAL YASASI KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILMASI (PATATES, SOĞAN ÖRNEĞİNDEKİ GİBİ)

2- TARIMDAKİ GİRDİ TİCARETİNİN DENETİM ALTINA ALINMASI VE ISO STANDARTLARININ UYGULANMASI. ÖZELLİKLE GÜBRE PİYASASINDA BİR SORUMSUZLUK, BİR DENETİMSİZLİK BİRDE KâRâ DOYUMSUZLUK VARDI. REKABETİN OLMADIĞI BİR PİYASADA SERBEST EKONOMİDEN SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. TÜRK ÇİFTÇİSİ DÜNYANIN EN PAHALIN GÜBRESİNİ KULLANIYOR. BU PİYASADA HAKSIZ KAZANÇ VARDIR; TEKELCİLİK VARDIR. GÜBRE PİYASASI MUTLAKA REKABETE AÇILMALI BUNUN İÇİNDE GÜBRE İTHALATI TEŞVİK EDİLMELİ DESTEKLENMELİDİR.

3- ŞU ANDA ADANA İLİMİZDE 527.000 HA SULANABİLİR TARIM ARAZİSİ OLMASINA RAĞMEN, BUNUN ANCAK %41’İ (217.000 HA) SULANABİLMEKTEDİR. BU NEDENLE, SULANAMAYAN ALANLARA SULAMA ALT YAPISININ GÖTÜRÜLMESİ VE SULAMAYA AÇILMASININ SAĞLANMASI HUSUSUNDA GEREKLİ GİRİŞİMLERİN YAPILMASI. AŞAĞI SEYHAN OVASI SULAMA PROJESİNE YETERLİ KAYNAĞIN ACİLEN AKTARILMASI.

4- TARIM İLAÇLARINA ÖDENEN KDV ORANLARI %8’LERE İNDİRİLMİŞTİ. BENZER UYGULAMANIN GÜBRE İÇİNDE YAPILMASI (ÜRETİM MALİYETİNİ DÜŞÜRECEĞİ İÇİN). AYRICA İHTİYAÇ DUYULAN PAMUK TOPLAMA MAKİNALARINDAKİ KDV’NİN MUTLAKA %1’LERE DÜŞÜRÜLEREK TOPLAMA MAKİNELARININ ÜLKEYE GİRİŞİ TEŞVİK EDİLMELİDİR.

5- GMO’LU ÜRÜNLERİN İTHALATINA DEVAM EDİLECEK İSE, ÜRETİCİLERİNDE GMO’LU TOHUM KULLANABİLMELERİ MALİYETLERİ AŞAĞI ÇEKEREK REKABET GÜCÜMÜZÜ YÜKSELTECEKTİR.

NOT: BU MADDEYE ZMO ADANA ŞUBESİ TARAFINDAN ŞERH KOYULMUŞTUR.

6- TARIM TOPRAKLARININ BÖLÜNMESİNİ, PARÇALANMASINI ÖNLEMEK İÇİN ŞİRKETLEŞMENİN TEŞVİK EDİLMESİ AMACINA YÖNELİK OLARAK,

A) DGD VE ÜRÜNLERE AİT PRİM ÖDEMELERİNİN ŞİRKETLERE DE YAPILMASI

B) SADECE TARIMSAL FAALİYETTE BULUNAN A.Ş.’LERİN KURUMLAR VERGİ ÖDEMELERİNİN %1 SEVİYELERE ÇEKİLMESİ

7- PAMUK VE YAĞLI TOHUMLARIN ÜRETİMİNİ TEŞVİK ETMEK AMACIYLA, PRİMLERİN DAHA GERÇEKCİ BELİRLENMESİ VE ZAMANINDA ÖDENMESİNİN SAĞLANMASI

8- TÜRKİYE’DE HAYVANCILIĞI GELİŞTİRMEK AMACIYLA, ET KAÇAKÇILIĞININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK KARARLARIN ACİLEN ALINMASI

9- TARIM ÜRÜNLERİ İTHALATININ İTHAL TAKVİME BAĞLANARAK HASAT MEVSİMİNDE İTHALATIN YAPILMAMASI

SEYHAN ZİRAAT ODASI

YÜREĞİR ZİRAAT ODASI

ZİRAATÇILAR DERNEĞİ

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI  ADANA ŞUBESİ

TİCARET ODASI TİCARET BORSASI

ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ

Okunma Sayısı: 1029