KAYSERİ AKADEMİK MESLEK ODALARI PLATFORMU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK

KAYSERİ ŞUBE ( )
03.01.2009 (Son Güncelleme: 13.01.2009 11:17:28)

İsrail'in Gazze'ye saldırısı, Kayseri Akademik Meslek Odaları temsilcilerinin ortak kararı ve oybirliği ile şiddetle kınanmaktadır.

KAYSERİ AKADEMİK MESLEK ODALARI PLATFORMU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

 

 İsrail Devleti, Filistin topraklarını 1948 yılından beri işgal altında tutmaktadır. Yayılmacılığı vaat edilmiş topraklara kavuşma arzusu ile işgali devlet politikası haline getiren İsrail, Filistin halkının bir zamanlar sahip oldukları topraklarda mülteci konumuna düşmesine neden olmuştur. İsrail ‘ in 1982 yılında Sabra ve Şatilla mülteci kamplarında yaptığı katliamlar henüz hafızalarda iken uluslar arası hukukla dalga geçercesine dünyanın gözünün içine bakarak gerçekleştirdiği sivil-asker, çocuk-yaşlı, kadın-erkek ayrımı yapmadan orantısız güç kullanarak saldırılar düzenlemekte bunu da devlet güvenliği adına yaptığını söylemektedir. Saldırıların görüntülerini de video paylaşım sitelerine yüklemek suretiyle tüm insan olanların utanç duyduğu, insanlık onurunu ayaklar altına alan yeni bir utanç abidesi inşa etmektedir.

 

            Şu ana kadar Gazze‘de yapılan hava saldırılarının çoğu sivil olmak üzere 400 civarında can kaybına neden olduğu, 120 si ağır olmak üzere 900 ü aşkın Filistinlinin de yaralandığı uluslararası basın kuruluşlarınca duyurulmaktadır.

           

İsrail ‘ in yaptığı devlet terörüne gizli destek veren olayı bir güvenlik tedbiri ve yasal savunma olarak gören ve dünyanın gözü önünde cereyan eden soykırım tarzı vahşete alkış tutan ülke, ülkeler ve başkanlarını da lanetliyoruz.

 

Dünyanın seyirci kalması ile vahşetin dozunu her geçen  gün artıran İsrail, en son çocuk hastanesini ve hatta Müslümanların ibadethaneleri olan camileri bile bombalamaktan çekinmemiştir.

 

İsrail: üstat Necip Fazıl‘ın  "Yahudiler mi, onlar yumurtalarını pişirmek için dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen lanetlilerdir." Sözünün ne kadar doğru olduğunu ispat edercesine masum insanları katletmektedir.

 

Mevcut durum: Kayseri Akademik Meslek odaları temsilcilerinin ortak kararı ve oy birliği ile şiddetle kınanmaktadır.

 

Ortak beklentimiz Filistin sorunun kalıcı çözümü için Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda yapıcı adımların atılması ve bölgede orantısız gücün neden olduğu şiddetin ve katliamların son bulmasıdır. Adil ve kalıcı barışın tesis edilmesi nihai ve en öncelikli talebimizdir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

                                                                                                   

 

                                                                                                                         03/01/2009

Okunma Sayısı: 1600