BASIN AÇIKLAMASI: SEÇİM VAADLERİ FOS ÇIKTI!

GAZİANTEP ŞUBE
29.01.2009 (Son Güncelleme: 29.01.2009 10:53:46)

Şube Başkanımız Ahmet Faruk DEMİR, basın açıklaması yaptı.

      Şube Başkanımız Ahmet Faruk DEMİR yapmış olduğu basın açıklamasında;

   AKP 22 Temmuz 2007‘de yapılan Milletvekili Genel Seçimleri için hazırladığı Seçim Beyannamesi‘nde; "Tarım alanlarındaki en yeni bilgi birikimini çiftçimizin ayağına götürmek amacıyla 2.500 ziraat mühendisi ile veteriner hekimin 20 bin köye hizmet verecek şekilde merkez köylerde istihdamı ve ikameti sağlanmıştır. Önümüzdeki dönemde bu tarım danışmanlarının sayısı 10 bine çıkarılacak ve bütün köylerimize hizmet vermeleri sağlanacaktır" ifadelerine yer vermişti.

     Ancak aradan geçen sürede konuyla ilgili hiçbir olumlu açılım sağlanamadı. Tüm bunların üzerine Bakanlık tarafından sadece 37 adet mühendis ve 14 adet veteriner hekim kadrosu açılması, genç meslektaşlarımızda büyük öfkeye neden olmuştur.

    ÖSYM tarafından açıklanan KPSS 2008/4 Tercih Kılavuzuna göre, ziraat mühendislerine yalnızca 46 kadro açılmıştır. Lisans seviyesindeki toplam 7.295 kadrodan sadece 46‘sının ziraat mühendisliği olması büyük tepki yaratmıştır.

    Ayrıca, ziraat mühendislerine sadece 26 il için kadro açılması, bazı bölümlerin mezunlarına az, bazı bölümlere ise hiç kontenjan tanınmamıştır.

     Yaşanan bu ekonomik kriz ortamında, sınava daha iyi hazırlanmak için kimi mevcut işinden bile ayrılarak KPSS‘ ye giren yaklaşık 18 bin Ziraat Mühendisini mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur." dedi.

Okunma Sayısı: 2011