“YAĞIŞLAR İMDADA YETİŞTİ” MERHABA GAZETESİ-KONYA

KONYA ŞUBE ( )
07.04.2009 (Son Güncelleme: 17.04.2009 11:16:33)

ZMO Konya Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK, basına yaptığı açıklamada “Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve desteklemelerin zamanında ödenmemesine rağmen ekim öncesi ve sonrası yağış alan çiftçi bir nebze de olsa rahatlamış durumda” dedi.

     ZMO Konya Şube Başkanımız Hasan Hüseyin MOTUK, bu sene son 10 yılın en yüksek yağışının alındığına dikkat çekerek, Nisan ve Mayıs aylarında da yağışın arkasının gelmesi gerekir. Umduğumuz gibi de devam ediyor. Bu yağışlar mayısın ilk haftasına kadar devam ederse, özellikle kurağa ekim yapılan alanda (Konya‘da yüzde 60 kurağa ekim yapılıyor) büyük fayda sağlar. Bu sayede 2005 yılında 21 buçuk milyon ton olan rekolteyi de geçeriz" dedi.
             EKİM ÖNCESİ VE SONRASI YAĞIŞ ALINDI AMA ÇİFTÇİ GÜBRE ATAMADI

   Uzun yıllar ortalamasında Nisan ayına kadar olan dönemdeki yağışların bu yıl geçildiğinin altını çizen Başkan MOTUK, şöyle devam etti: "Son 10 yılda ilk defa ekim öncesi ve ektikten sonra yağış aldık. Şu ana kadar çiftçinin tek eksiği gübre fiyatlarının çok yükselmesi. Çiftçinin yüzde 50‘si gübre atamadı. Bir de desteklerin zamanında verilmemesi durumu var. Zamanında ödeme yapılsaydı gübre alınıp atılırdı. Ot ilacı zamanı ama şu an bayilerde bir iki çiftçi alabiliyor ilaç. Çiftçinin parası yok. Bundan sonra devlet vereceği kredilerde ipotek istememeli. Türk tarımına gereken önem fazlasıyla verilmeli. Desteği fazla miktarda verilirse kalkınmamak elde değil. Çiftçinin girdisini düşürürseniz Avrupa ülkelerinden çok çok iyi verim alınması. Tek sıkıntı girdilerin yüksek olması. Buna rağmen bu sene alınan yağışlar çiftçi için kuyuya düşene el uzatmak gibi."

Okunma Sayısı: 1972
Fotoğraf Galerisi