DÜNYA SÜT GÜNÜ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK

KAYSERİ ŞUBE ( )
21.05.2009 (Son Güncelleme: 21.05.2009 11:27:00)

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Şube Başkanımız Aydın ÇALIŞKAN bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB
               ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
            KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

BASIN BİLDİRİSİ


          21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ


            Uluslararası Sütçülük Federasyonu‘nun 1956 yılında aldığı karar gereğince, 21 Mayıs günü, federasyon‘a üye tüm ülkelerde ‘Dünya Süt Günü‘ olarak kutlanmaktadır.

            Bilindiği gibi, insanların yeterli ve dengeli beslenmesinde genel olarak hayvansal gıdalar, özel olarak ta süt ve süt ürünleri, içindeki besin öğeleri dolayısıyla insanların beslenmesinde çok önemli yer tutar. A, B, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin ve kalsiyum - protein deposu olan süt, özellikle çocukların büyümesi ve kemik sağlığı açısından yaşamsal önemdedir.

            Ülkemizde kişi başı süt tüketimi, ABD ve AB ülkelerine göre çok düşüktür. ABD ve birçok AB ülkelerinde kişi başı yıllık çiğ süt tüketimi 100 Lt nın üstünde iken, Ülkemizde 6-7 Lt seviyesindedir.

            Süt, AB ülkelerinden kooperatifler ve diğer organizasyonlar aracılığıyla toplanmakta, soğuk zincir içerisinde ve hijyenik şartlarda sanayi kuruluşlarına verilerek işlenmektedir. Ülkemizde üretilen sütün % 60‘I tüketiciye çiğ süt (sokak sütü) olarak ulaşmaktadır.

            Sektördeki kayıt dışılık, AB sürecinde Türkiye aleyhinedir. AB Tarım müzakerelerinde "süt kotaları", en zorlu pazarlık alanlarındandır. Sektörün % 60‘ının kayıt dışı olması, Türkiye‘nin elini zayıflatmaktadır. Bu bağlamda, kalite sorununu aşmak ve sektörü kayıt altına almak bir zorunluluk olarak kendisini göstermektedir.

            Bununla birlikte, sütü işleyen ve ambalajlayan firmaların, bu sorunu aşmak için polisiye önlemlerle sokak sütünü engelleme arzuları, Türkiye‘nin sosyolojik ve ekonomik gerçekleriyle bağdaşmamaktadır.

            Tam tersine, kooperatif yapılar altında örgütlenen ve süt işleme süreçlerinde de söz sahibi olan üretici ve dağıtıcıların, kamunun etkin müdahalesi ile kurulacak soğuk zincir içinde, tüketiciye aracı rantından arınmış sağlıklı ve ucuz süt ulaştıracağı bir sistem, Türkiye gerçeklerine uygun ve ülke yararınadır.

            Üretici açısından süt, kırsal yaşamın vazgeçilmez gelir kaynakları arasındadır.

            İç tüketim ve pazara yapılan üretimde, üretim girdileri sürekli pahalanırken süt fiyatlarının gerilemesi, üreticiyi büyük güçlüklerle karşı karşıya bırakmaktadır.


           Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir.


             Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 21.05.2009

                                                                                                           Aydın ÇALIŞKAN
                                                                                                               Şube Başkanı

  

                      Gülük Mh. Yiğit Sokak Düvenönü Vakıf İş Hanı No: 6 /603 - KAYSERİ

                           Tel : 0 (352) 320 82 22 - 336 76 46  Fax : 0 (352) 320 82 22

Okunma Sayısı: 1701