BASIN BİLDİRİSİ - KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

KAYSERİ ŞUBE
16.05.2005 (Son Güncelleme: 08.07.2008 14:29:45)

TMMOB
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞI


14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ


        TÜM DÜNYADAKİ MEVCUT ÇİFTÇİ KURULUŞLARININ ÜYESİ BULUNDUĞU BİR ORGANİZASYON OLAN ULUSLARARASI TARIM ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU (IFAP), 1946 YILINDA KURULMUŞTUR. MERKEZİ PARİS’TE BULUNMAKTADIR. KURULUŞA 61 ÜLKEDEN 90’ DAN FAZLA ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ ÜYEDİR. KURULUŞ TARAFINDAN ÇİFTÇİLERİ VE TARIMI İLGİLENDİREN KONULARDA ÇALIŞMALAR YAPILMAKTA, GÖRÜŞLER OLUŞTURULMAKTA, ÜRETİCİLERİN HAK VE MENFAATLERİ ULUSLARARASI KURULUŞLAR NEZDİNDE SAVUNULMAKTA, ÜYELERE SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ KONULARINDA YARDIMCI OLUNMAKTA, ÜRETİCİ KURULUŞLARI ARASINDA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRİCİ FAALİYETLER YÜRÜTÜLMEKTEDİR.
ULUSLARARASI TARIM ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU, 14 MAYIS 1984 YILINDA HİNDİSTAN’DA YAPILAN GENEL KURULUNDA, BİR GÜNÜN DÜNYADA ÇİFTÇİLER GÜNÜ OLARAK SEÇİLMESİNE VE TÜM ÜYE ÜLKELERDE KUTLANMASINA KARAR VERİLMİŞTİR. BU TOPLANTIDA 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ OLARAK İLAN EDİLMİŞTİR.
        BUGÜN ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 4.1 MİLYON TARIM İŞLETMESİ BULUNMAKTADIR. 22 MİLYONDAN FAZLA İNSANDA KIRSAL ALANDA YAŞAMAKTADIR.
FAO TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE DÜNYADA 200 MİLYONU ÇOCUK OLMAK ÜZERE 800 MİLYON İNSAN HALA AÇLIKLA KARŞI KARŞIYADIR. AYRICA YETERSİZ BESLENME SEBEBİ İLE 2 MİLYARI AŞKIN İNSANDA TEDAVİSİ ÇOK GÜÇ OLAN ÇEŞİTLİ GIDA YETERSİZLİĞİNE BAĞLI HASTALIKLAR GÖRÜLMEKTEDİR. SORUN YAŞANAN ÜLKELERİN YAKLAŞIK OLARAK TAMAMI GERİ KALMIŞ ÜLKELERDE YAŞAYAN İNSANLARDIR. BU ÜLKELERDE GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU ÇOK CİDDİ BOYUTLARDADIR. BU GÜN ÜLKEMİZDE AÇLIK SORUNU YAŞANMAMASINA RAĞMEN DENGESİZ VE YETERSİZ BESLENME HALKIMIZI TEHDİT ETMEKTEDİR. HALEN ÜLKEMİZDE 6,5 MİLYON KİŞİ PROTEİNSİZ, 10 MİLYON KİŞİ DE DÜŞÜK KALORİ İLE BESLENMEKTEDİR. HER YIL YETERSİZ BESLENENLERİN SAYISINA NÜFUS ARTIŞ HIZIMIZDAKİ YÜKSEKLİK NEDENİ İLE 1,5 MİLYON KİŞİ DAHA EKLENMEKTEDİR.

        SONUÇ OLARAK; DÜNYADAKİ AÇLIK VE DENGESİZ BESLENME SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ TARIMSAL ÜRETİMLE MÜMKÜNDÜR. TARIM SEKTÖRÜNÜ HAREKETE GEÇİREREK ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRECEK GÜÇ ÇİFTÇİLERDİR. BU VESİLEYLE BÜTÜN ÜRETİCİLERİMİZİN 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLAR SAYGILAR SUNARIM. 14.05.2005


AYDIN ÇALIŞKAN
ŞUBE BAŞKANI
 

Okunma Sayısı: 1642