ŞUBE BAŞKANIMIZDAN AKDENİZ TV'YE AÇIKLAMA: ÇEVRE DÜZENİ PLANI-VAKIF ÇİFTLİĞİ

ANTALYA ŞUBE
30.06.2009 (Son Güncelleme: 01.07.2009 14:36:37)

Şube Başkanımız Vahap TUNCER Antalya (ART) Akdeniz TV‘ye açıklama yaptı.

Şube Başkanımız Vahap TUNCER Antalya (ART) Akdeniz TV‘ye Çevre ve Orman Bakanlığınca hazırlanan 1/100.000‘lik Çevre Düzeni Planı ve Antalya Vakıf Çiftliği‘nin 20 yıllığına kiraya verilmesine ilişkin Oda görüşlerimizi açıkladı.

Yeni hazırlanan 1/100.000‘lik Çevre Düzeni Planında yargıya taşınan Kırcami Bölgesinin tarım alanı olduğuna dikkat çeken TUNCER bu bölge ile yapılan bütün alt ölçekli planların geçersiz hale geldiğini anlattı. TUNCER belediyelerin yargı kararlarını beklemeden 1/5.000‘lik, 1/1.000‘lik planlar yaptıklarını anımsatarak, "Yapılanlar planlama tekniğine aykırıdır" dedi.

09.07.2009 tarihinde ihale ile 20 yıllığına kiraya verilecek Vakıf Zeytinliğinin kiralama şartnamesinde çiftliğin ticaret ve turizm alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan, bunun yanı sıra yapılaşmaya yol açabilecek hükümler taşıdığına dikkat çeken TUNCER kiralayanın ileriki dönemlerde şartname kapsamında bir başkasına kiralayabileceğini söyledi. Bununda çiftlik arazisinin yabancı şirketler tarfından rant amacı ile kullanılması ve Vakıf Zeytinliğini tümden yok olmasına neden olacağını açıkladı.

İhalenin iptali için her türlü yasal yolu kullanacaklarını anlatan TUNCER Mimarlar Odası Antalya Şubesi İle ZMO Antalya Şubesi olarak ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile İdari Mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Okunma Sayısı: 1437
Fotoğraf Galerisi