BASIN AÇIKLAMSI (15-03-2005)

ADANA ŞUBE ( )
19.05.2005 (Son Güncelleme: 19.05.2005 16:37:39)

ADANA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDE 50’YE YAKIN TEKNİK ELEMAN VE İDARİ MEMURU YERİNDEN EDEREK, PARTİZANCA KADROLAŞMA AMACINA DÖNÜK YAŞANA SÜRGÜNLER NEDENİ İLE BASINI VE KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA 15.03.2005 TARİHİNDE TMMOB İKK, ZİRAATÇILAR DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ VE TARIM ORKAM-SEN; T.C. TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA, PEYZAJ MİMARLARI ODASI ADANA ŞUBESİ, GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBESİ, MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBESİ, İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBESİ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBESİ DE YER ALDI.

BASINA VE KAMUOYUNA

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,

ADANA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCE BİR SEMTİN CAMİİ SORUMLULARINA, İL MÜDÜRLÜĞÜNE AİT “ÇELİK MALZEMELERİN” SATIŞIYLA, YOLSUZLUK YAPILDIĞI İDDİASI VE BU KONUYLA İLGİLİ ÖRTBAS ÇALIŞMALARINDAN KAYNAKLANAN, İDARİ GEÇİMSİZLİKLERLE GÜNDEME GELDİ.

DAHA SONRA “AT YARIŞLARI” NDA GÖREVLENDİRİLEN ELEMANLAR ARASINDA PARTİZANCA AYIRIM YAPILARAK, İDARECİLERİN SİYASİ YANDAŞLARINA ÇIKAR SAĞLADIĞI SÖYLENTİLERİ YAYILDI.

YASALARA AYKIRI DAVRANILDIĞI, İTİRAZ DİLEKÇELRİYLE BELİRTİLMESİNE RAĞMEN, PERSONEL ARASINDA “DÖNER SERMAYE PRİMİ” DAĞITIMINDA BAZI KİŞİLERE HAKSIZ ÇIKAR SAĞLAYARAK KEYFİ PUANLAMALARA GÖZ YUMULDUĞU HABERLERİ AYYUKA ÇIKTI.

ADANA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN EN SON İCRAATI, YİNE KAMUOYUNU ŞAŞITMADI…

ADANA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ, BU KEZ DE 50’YE YAKIN TEKNİK ELEMAN VE İDARİ MEMURU YERİNDEN YURDUNDAN EDEN, PARTİZANCA KADROLAŞMA AMACINA DÖNÜK SÜRGÜNLERLE GÜNDEMDE.

ADANA GİBİ TARIM POTANSİYELİ YÜKSEK OLAN, ÜSTELİK HERHANGİ BİR YANLIŞ UYGULAMANIN ÜLKE İÇİN AĞIR SORUMLULUK GETİREBİLECEĞİ BİLİNEN, BİR İLDE; DİĞER İLLERE DE ÖRNEK OLMASI GEREKEN PROJELERİN YÜRÜTÜLMESİ ÇALIŞMALARINDA, YILLARDAN BERİ BİR FİİL ÇALIŞAN ELEMANLAR ÜZERİNDE, MÜDÜRLÜK YÖNETİCİLERİNİN, SİYASİ TERCİHLER, DÜNYA GÖRÜŞLERİ, KENDİLERİNE YAKIN OLMAYAN PERSONELE BAKIŞ AÇILARI, KABUL EDİLEMEZ YANLIŞLIKLARLA DOLUDUR.

ÖZELLİKLE YETİŞMİŞ ELEMANI HUZURSUZ EDEREK, ÇALIŞMA ŞEVKİNİN ZEDELENMESİ, İLİMİZ TARIMINA, TEKNİK ANLAMDA DOLAYLI OLARAK, SEKTE VURULMASINA NEDEN OLMAKTADIR. YANLIŞ UYGULAMALARI DEFALARCA UYARILMASINA RAĞMEN, BASİT VE PARTİZANCA ANLAYIŞLARIN GÜDÜMÜNDE HAREKET EDEN KAMU YÖNETİCİLERİNİN BU TUTUMU ISRARLA SÜRDÜRMESİ ÜZÜCÜ OLDUĞU KADAR YENİ HAKSIZ UYGULAMALARA DA NEDEN OLMAKTADIR.

ADANA İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN, İLİMİZDEKİ YENİ PROJELERDEN, UYGULAMADAKİ SORUNLARDAN, KISACA YÖRENİN TARIMSAL FAALİYETLERİNİ İÇEREN HABERLERDEN ÇOK, İDARİ YÖNETİMDEKİ BASİRETSİZLİK KADROLAŞMA, HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAMA VE YANDAŞLARINA YER AÇMA TELAŞINA BAĞLI, YANLIŞLARLA GÜNDEME GELMESİ, ÇALIŞANLAR ARASINDA HUZURSUZLUĞU ARTTIRDIĞI GİBİ, HALİHAZIRDA VAROLAN ÇALIŞMA DÜZENİNİ DE, OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR.

MESLEK HAYATINDA ÖNEMLİ BAŞARILARA ULAŞMIŞ, TAKDİR BELGELERİYLE ÖDÜLLENDİRİLMİŞ BİRÇOK ZİRAAT MÜHENDİSİ VE ZİRAAT TEKNİKERLERİNİ, GEÇERLİ SAYILIR HERHANGİ BİR GEREKÇE GÖSTEREMEDEN, GÖREV YERLERİNİN DEĞİŞTİREREK MAĞDUR ETMESİNİN BİR TEK AÇIKLAMASI VARDIR. BU KİŞİLER ÜZERİNDE İSİTİFA ETME, EMEKLİYE AYRILMA YÖNÜNDE BASKI YARATIP, BOŞOLAN KADROLARA KENDİ SİYASİ YANDAŞLARINI DOLDURMAK, KADROLAŞMAK.

BÖYLESİNE AÇIK AMAÇLI UYGULAMAYI, MÜLKİ İDARİ AMİRLERİN DE, OBJEKTİF OLABİLECEK BİR ARAŞTIRMAYA, İNCELEMEYE DÖNÜK ÇALIŞMA YAPMADAN, HAKLI TERCİHLERE VE KRİTERLERE DAYANMADAN ONAYLAMALARI BU ANLAYIŞA KATILMALARI, VAROLAN YANLIŞIN VE KADROLAŞMANIN BOYUTUNU, DAHA BİR ÇIPLAKLIKLA GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR.

BASININ DA MERAK ETTİĞİ AŞAĞIDA BELİRTİLEN HUSUSLARIN TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ TARAFINDAN AÇIKLAMASINI BEKLİYORUZ.

• KONUSUNDA ÖZELLEŞMİŞ VE İL ÇAPINDA ÖRNEK GÖREV YAPAN KİŞİLERİN TAYİN EDİLMELERİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE YAPILIYOR.

• UZMANLIĞI VE KONUSUNDA BAŞARILI OLAN, UZUN BİR SÜRE AYNI BAŞARIYLA YERİNE GETİREBİLECEK ELEMANA EMEKLİLİK DİLEKÇESİ VERDİREREK UYGULANAN, YASAL OLMAYAN DAVRANIŞIN GEREKÇELERİ NELERDİR.

• PERSONELİN EŞ VE DİĞER ÖZEL KONUMLARINA BAKILMAKSIZIN YAPILAN ATAMALARIN YASALARA VE YÖNETMELİKLERE UYGUNLUĞU VARMIDIR?

• YAPILAN HAKSIZLIĞA KARŞI ÇIKAN PERSONELE ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ YAPILAN BASKILAR NELERDİR.

• ŞUBELERDE FAZLA KADRO BAHANESİYLE ATAMASI YAPILAN ELEMANLARIN YERİNE YENİ ELEMAN ATANDIĞI İDDİALARI DOĞRUMUDUR?

• PARTİZANCA YAPILAN PERSONEL ATAMALARI, İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KARIŞTIĞI İDDİA EDİLEN KAYIRMALARI VE YOLSUZLUKLARI ÖRTBAS ETME AMACINA MI DÖNÜKTÜR?

HAKKI, HUKUKU, KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ, SOSYAL ADALETİ YOK SAYAN BU ANLAYIŞIN VE KEYFİ UYGULAMALARIN, SONUNA KADAR KARŞISINDA OLDUĞUMUZU,HAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN, BÜTÜN DEMOKRATİK ZEMİNLERDE VAROLACAĞIMIZI, HUKUKİ OLARAK GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIMIZI, BU UYGULAMALARI YÜRÜTENLERE HATIRLATARAK, KAMUOYUNUN VE BASININ DA, RAHATSIZLIKLA YAKINDAN İZLEDİĞİ, PARTİZANCA KADROLAŞMAYA DÖNÜK BU DAVRANIŞIN, DERHAL DURDURULMASINI TALEP ETMEKTEYİZ.

ADANA DEMOKRATİK KAMUOYU, MESLEK ODALARIYLA, SENDİKALARYLA, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA SONUNA KADAR, MAĞDUR EDİLEN MESLEKTAŞLARIMIZIN VE ÇALIŞANLARIN YANINDA OLACAKTIR.

TÜRK MÜHENDİS VE MÜMAR ODALARI BİRLİĞİ ADANA İL KOORDİNASYON KURULU

ZİRAATÇILAR DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ

TARIM ORKAM-SEN ADANA ŞUBESİ

Okunma Sayısı: 1179