SEL FELAKETİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

TEKİRDAĞ ŞUBE ( )
15.09.2009 (Son Güncelleme: 16.09.2009 11:10:46)

Başkanımız Dr. Cemal POLAT, sel felaketi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanımız Dr. Cemal POLAT, Bölgemizde ve İlimizde yaşanan Sel Felaketi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklama Tekirdağ‘daki tüm yerel gazetelerde yayınlandı.

Ülkemizde Yaşanan Doğa Olaylarının Afete Dönüşmesi "Doğal" Değildir.

5 - 8 Eylül tarihlerinde ülkemizin özellikle Marmara bölgesinde meydana gelen sel felaketleri son olarak İstanbul, Tekirdağ ve ilçelerinde yaşamı felce uğratmıştır. Sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketlerinde; birçok kara ve demiryolu ulaşıma kapanmış, şehirlerimizin altyapıları iflas etmiş, bazı mahallere elektrik ve su verilememiş, kent merkezinde birçok ev ve işyerleri sular altında kalmış ve şu ana kadar 31 yurttaşımızın hayatını kaybettiği belirlenmiştir.  

Son yıllarda ülkemizde giderek artan sel felaketleri bir kez daha ülkemizde yaşanan ranta dayanan bilim dışı imar politikalarını gözler önüne sermiştir. Çağdaş kentlerde sadece yolları yıkayabilen yağışlar, ülkemizde büyükşehirlerden, en küçük yerleşim alanlarına kadar tüm yaşam alanlarımızı afet bölgesine dönüştürmekte, onlarca can ve ciddi ölçüde mal kaybına neden olmaktadır.

Sağlıklı altyapı politikaları geliştirilerek, akılcı yatırımlarla bir an önce uygulanmalıdır. Bu konuda meslek odalarının ve konunun uzmanlarının bilgi ve birikimine mutlaka başvurulmalıdır. Merkezi ve yerel yönetimler görevlerini yerine getirmeli, altyapı yatırımlarını kamusal yarar doğrultusunda toplumun hizmetine sunmalıdır.

İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere Marmara bölgemizde yaşanan ve 31 insanımızın yaşamına, onlarcasının yaralanmasına ve büyük maddi kayıplara yol açan sel felaketi bizleri ve tüm ülke halkını derinden üzmüştür.

TMMOB olarak, bu felakette yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, zarar gören halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu afetin son olması için artık yetkililerin bir an önce çağdaş imar, planlama ve alt yapı ilkelerine uygun yapılaşma düzeninin oluşması için gerekenlerin yapılmasını bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Dr. Cemal POLAT

TMMOB
İL KOORDİNASYON KURULU ADINA

08 Eylül 2009, TEKİRDAĞ

Okunma Sayısı: 3650