ÇİFTÇİYE TARIM DANIŞMANI ŞART”- YENİ MERAM, “TARIM DANIŞMANLIĞI YAYGINLAŞTIRILMALI”- HAKİMİYET, “ÇİFTÇİ HAKLARINDAN HABERSİZ”-MERHABA

KONYA ŞUBE ( )
23.12.2009 (Son Güncelleme: 23.12.2009 14:14:48)

ZMO Konya Şube Başkanımız Özkan TAŞPINAR, basına yaptığı açıklamada “Çiftçilerin daha yüksek verim almaları için mutlaka Danışman Ziraat Mühendisliği uygulamasından faydalanmalarını gerekmektedir” dedi

   Başkan TAŞPINAR, Konya‘da çiftçilerin sorunlarının çözümü ve ürün kalitesi ile verimini yükseltmek için her türlü çalışmaları yaptıklarını bunların başında ise ‘Danışman Ziraat Mühendisi‘ uygulamasının geldiğini söyledi. Başkan TAŞPINAR, "Çiftçilerimizin daha yüksek verim almaları için düzenlenen ‘Danışman Ziraat Mühendisi‘ uygulamasından ne yazık ki çiftçilerimizin büyük bölümünün haberi yok. Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan uygulamada her çiftçimizin kendisine danışmanlık yapacak bir     Ziraat Mühendisi tutma hakkı yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile çiftçilerimiz kendilerine danışmanlık yapması için ODA‘ mız tarafından belirlenen ve danışmanlık yapmak için gereken kursu bitiren Ziraat Mühendislerimiz ile birlikte çalışabilecek. Bunun için çiftçimiz hiçbir ücret ödemiyor, bu ücreti devletimiz çiftçiye ödüyor çiftçi de Ziraat Mühendisine ödüyor. Çiftçimiz hiçbir masraf etmeden daha kaliteli ekim yapmak, daha yüksek verimde ürün almak için Ziraat Mühendisimizin bilgilerinden faydalanacak. Yani bir aile hekimi gibi Ziraat Mühendisleri de çiftçimizin sürekli yanında olacak.  Ekim döneminden sulama, ilaçlama, çapalama, gübreleme ve hasat zamanına kadar her aşamada mühendisler çiftçilerimizi bilgilendirecek ve yönlendirecek" dedi.
   Başkan TAŞPINAR, Danışman Ziraat Mühendisi uygulamasının bir yıl önce başladığını ancak bir yıl içerisinde sadece 60 çiftçinin bu uygulamadan yararlanmak için müracaat ettiğini söyledi. Başkan TAŞPINAR, "Konya‘da binlerce çiftçi varken ne yazık ki bir yıl içerisinde sadece 60 çiftçimiz geldi. Çiftçilerimize bir kez daha seslenmek istiyorum, Danışman Ziraat Mühendisler sizleri her konuda bilgilendirip hangi ürünün ekileceğini söyleyecek. Ekilen ürünün ekim zamanından hasat zamanına kadar her aşaması mühendislerimiz tarafından incelenecek. Bunun içinde çiftçimiz hiçbir bedel ödemeyecek. Şu anda danışman ziraat mühendisi olarak hizmet vermek isteyen 300 civarında arkadaşımız hazır bekliyor. Çiftçilerimizden gelen talebe göre bu rakam kısa sürede artırılabilir. Yeter ki çiftçilerimiz bizlerden mühendis istesin" diye konuştu.
Konuşmasında Ziraat mühendisleri ile ilgili de açıklama yapan Başkan TAŞPINAR, "Danışman olarak görev yapmak isteyen mühendis arkadaşlarımızın belirlenmeleri 120 saat sürecek kurs sonunda yapılacak sınavdan belli olacak. Tarımsal Danışmanlık Sertifikası alarak yetkilendirilmiş olan arkadaşlarımız sahada çalışacak. Sertifikalı danışmanların sahada çalışmalara başlamaları ile birlikte çiftçilerle yaşanan iletişim sorunları, üretimde yaşanan birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacaklar. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik gereğince Tarımsal Danışmanlık yapanların Bakanlık onaylı "Tarımsal Danışmanlık Sertifikası" almaları gerekmektedir. Adı geçen yönetmeliğe göre tarımsal danışmanlık yapan ve yapmayı düşünen Ziraat Mühendislerinin ODA‘mıza müracaat etmeleri halinde kendilerine yol gösterilecektir" dedi.
   Konuşmasının sonunda tarımsal alanda yaşanan sorunlara da değinen Başkan TAŞPINAR, "Yüzde 70‘i ekilir ve dikilir alanlara sahip ülkemizin tarımdan kalkınıp, tarımdan sanayileşmesini sağlamak, yeniden kendi kendine yeten bir ülke olması amacı ile tarım politikaları hükümet politikaları değil, devlet politikası olmalıdır. Ürün deseni belirlenerek bir sonraki yıl için gerekli bitkisel üretim programı hesaplanabilmelidir. Tarım alanlarında yapılaşmaya izin verilmemelidir. Tarımsal danışmanlık sistemi kullanılarak verim ve kalite için tüm çiftçilerimizin mutlaka bir Ziraat Mühendisi ile sözleşme yapması sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

  

Okunma Sayısı: 1751
Fotoğraf Galerisi